Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

Το ερώτημα είναι αλλο. Αφου στελεχώνεις εταιρεία που βρήκες εμπειρία που δεν την ξέρουν? Εκτός και αν έχεις από ιδιωτικά οπότε πάω πάσο.

 

βασικά σε άλλη εταιρεία έχω το Μεκ και σε άλλη δουλεύω κανονικά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρόσεξε το εξής:

 

Έχεις το ΜΕΚ σου στην εταιρεία Α. Η εταιρεία Β κάνει ένα έργο και παίρνει πιστοποιητικό εμπειρίας και σε βάζει και σένα μέσα. Παίρνεις τη βεβαίωσή σου υπογεγγραμένη.

 

Πας τώρα στο ΥΠΕΧΩΔΕ για αναβάθμιση ΜΕΚ. Και η επιτροπή βλέπει ότι το τάδε ΜΕΚ στελεχώνει την Α, και παίρνει εμπειρία από την Β.

 

Αποτέλεσμα....δεν λαμβάνουν υπόψιν αυτή την εμπειρία, και αυτό είναι το καλό σενάριο. Τυπικά θα έπρεπε να σε κυνηγήσουν για μαιμου στελέχωση αλλά νταξ...σιγά μην ξεκινήσει η κάθαρση από σένα..

 

Πρόσεξέ το πάντως. Πάρε κανα τηλέφωνο καλού κακού και πες τους ακριβώς τι θα κάνεις.

 

Χαρακτηριστικό αντίστοιχο παράδειγμα είναι το εξής:

 

Έχεις ατομική επιχείρηση ΜΕΕΠ ας πούμε Α1. Αλλά οι δουλειές δεν πάνε και πολύ καλά, δεν μπορείς να σταυρώσεις έργο. Με αποτέλεσμα στην τριετία να έχεις μαζέψει 50.000 εμπειρία και να σου λείπουν άλλα 40. Εκεί εμφανίζεται ο θείος, μπατζανάκης, κουμπάρος σου που έχει εταιρεία μεγάλη, του λες το πρόβλημά σου και σου λέει μην ανησυχείς παιδί μου... Ξέρεις πόσες εργολαβίες έχω ανοιχτές χωρίς να πάρω πιστοποιητικά εμπειρίας? Κανόνιζει και με το φιλαράκι τον επιβλέποντα, του εξηγεί ότι είσαι καλό παιδί και σου βγάζουν ένα πιστοποιητικό εμπειρίας για άλλα 50.000 οπότε είσαι κομπλές. Στέλνεις χαρτιά στο ΥΠΕΧΩΔΕ να πάρεις το ΜΕΚ Β να πας Α2, και σου απαντάνε....αν έχεις δικιά σου εταιρεία ΜΕΕΠ εμπειρία παίρνεις μόνο από τη δικιά σου....όχι από άλλη. Επίσης αν φας πόρτα, δικαιωμα να ξανακάνεις χαρτιά έχεις μετά από ένα χρόνο.

 

Οπότε προσοχη μην την πατήσετε.

Link to comment
Share on other sites

 

Έχεις ατομική επιχείρηση ΜΕΕΠ ας πούμε Α1. Αλλά οι δουλειές δεν πάνε και πολύ καλά, δεν μπορείς να σταυρώσεις έργο. Με αποτέλεσμα στην τριετία να έχεις μαζέψει 50.000 εμπειρία και να σου λείπουν άλλα 40. Εκεί εμφανίζεται ο θείος, μπατζανάκης, κουμπάρος σου που έχει εταιρεία μεγάλη, του λες το πρόβλημά σου και σου λέει μην ανησυχείς παιδί μου... Ξέρεις πόσες εργολαβίες έχω ανοιχτές χωρίς να πάρω πιστοποιητικά εμπειρίας? Κανόνιζει και με το φιλαράκι τον επιβλέποντα, του εξηγεί ότι είσαι καλό παιδί και σου βγάζουν ένα πιστοποιητικό εμπειρίας για άλλα 50.000 οπότε είσαι κομπλές. Στέλνεις χαρτιά στο ΥΠΕΧΩΔΕ να πάρεις το ΜΕΚ Β να πας Α2, και σου απαντάνε....αν έχεις δικιά σου εταιρεία ΜΕΕΠ εμπειρία παίρνεις μόνο από τη δικιά σου....όχι από άλλη. Επίσης αν φας πόρτα, δικαιωμα να ξανακάνεις χαρτιά έχεις μετά από ένα χρόνο.

 

Οπότε προσοχη μην την πατήσετε.

 

Σε αυτήν την περίπτωση λοιπόν ανήκω εγώ... Εχω όμως μάθει πως, εφόσον στο Δ15 πάει το εντυπο ΑΒ υπογεγραμμένο απτην ΤΥ, δεν ασχολούνται καθόλου με τη νομιμότητα του.

Δηλαδή, ας πούμε σε ένα ΟΔΟ εργο του 1.000.000. Βαζει το ΜΕΕΠ της η εταιρεία για 850.000ε και το ΜΕΕΠ μου για 150.000.

ΑΡΑ, το Δ15 θεωρεί πως το 2ο ΜΕΕΠ εκτέλεσε 150.000ε υπεργολαβικά, το οποίο για να μπήκε στα ΑΒ, εγκρίθηκε απτην ΤΥ και πάει λέγοντας.

 

Και σύντομα θα...ξέρουμε απο 1ο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρεις το δευτερο ΜΕΕΠ εμπειρία πρέπει να έχει γίνει η προβλεπόμενη εγκεκριμένη υπεργολαβία, ή υποκατάσταση αναδόχου ή εγκεκριμένη κατασκευαστική κοινοπραξία.

 

Με όρους πολύ συγκεκριμένους και πάντα εφόσον έχει αποδεχθεί και εγκρίνει η υπηρεσία.

 

Κοιτα άρθρο 68 του 3669.. κοίτα και ένα απόσπασμα http://prntscr.com/117lwf

 

Και εννοείται προσκομίζεις τα χαρτιά της υπεργολαβίας στη Δ15.

 

Αν δεν είναι έτσι δεν στην συνυπολογίζουν αυτήν την εμπειρία.

 

Να στο πω και αλλιώς.

 

Αν δεν είναι έτσι και στη συνυπολογίσουν...καρφώνονται ότι τα άρπαξαν και δε νομίζω να μπουν στη διαδικασία αυτή.

 

Σας τα λεω εκ πείρας.

Edited by kpapaxr
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε το εξής:

 

Έχεις το ΜΕΚ σου στην εταιρεία Α. Η εταιρεία Β κάνει ένα έργο και παίρνει πιστοποιητικό εμπειρίας και σε βάζει και σένα μέσα. Παίρνεις τη βεβαίωσή σου υπογεγγραμένη.

 

Πας τώρα στο ΥΠΕΧΩΔΕ για αναβάθμιση ΜΕΚ. Και η επιτροπή βλέπει ότι το τάδε ΜΕΚ στελεχώνει την Α, και παίρνει εμπειρία από την Β.

 

Αποτέλεσμα....δεν λαμβάνουν υπόψιν αυτή την εμπειρία, και αυτό είναι το καλό σενάριο. Τυπικά θα έπρεπε να σε κυνηγήσουν για μαιμου στελέχωση αλλά νταξ...σιγά μην ξεκινήσει η κάθαρση από σένα..

 

δηλαδή δεν επιτρέπεται να συνεργάζεσαι με την Α και τη Β εταιρία και να χρησιμοποιείς την εμπειρία και απο τις δυο για να ανεβάσεις το μεκ (που έχεις στην Α). ? Το συμφωνητικό γράφει "για συνεχή απασχόληση στην εταιρία, ανάλογα με τις ανάγκες της" , οχι για αποκλειστική απασχόληση.

 

στην περίπτωση που ισχυεί η αποκλειστικότητα και εγώ έχω για το 2012 ενα πιστοποιητικό εμπειρίας απο την εταιρία Β, ενώ έδωσα το ΜΕΚ μου στην Α τον Απρίλιο του 2012, μπορώ να το χρησιμοποιήσω ισχυριζόμενος οτι η εμπειρία αποκτήθηκε μέχρι τον Απρίλιο του 2012.

Link to comment
Share on other sites

Μα έχεις υπογράψει Υπεύθυνη Δήλωση αποκλειστικής απασχόλησης με την εταιρεία που έχεις δώσει το ΜΕΚ.

 

Αυτή την υπεύθυνη δήλωση την έχεις κάνει και με γνήσιο υπογραφής όταν έκανε αίτηση εγγραφής - αναθεώρησης για ΜΕΕΠ στην Δ15 η εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο.

σχετικά με τον αν μπορώ να χρησιμοποιήσω την εμπειρία του 2012 απο τη Β εταιρία ενώ έδωσα το μεκ στην Α τον απρίλιο του 12?

Link to comment
Share on other sites

Ο κανόνας είναι ότι για το διάστημα που το ΜΕΚ σου στελεχώνει εταιρεία, εμπειρία μπορείς να πάρεις μόνο από τη συγκεκριμμένη εταιρεία.

 

Για όσο χρονικό διάστημα δεν στελεχώνεις κάποιο ΜΕΕΠ, μπορείς να πάρεις εμπειρία από αλλού.

 

Οπότε αν έδωσες το ΜΕΚ σου τον 4ο/2012 στην εταιρεία, αν προσκομίσεις εμπειρία μέχρι 3ο/2012 θα στην κάνουν δεκτή.

Link to comment
Share on other sites

Μα έχεις υπογράψει Υπεύθυνη Δήλωση αποκλειστικής απασχόλησης με την εταιρεία που έχεις δώσει το ΜΕΚ.

 

Η σύμβαση με την εταιρία που πρόκειται να στελεχώσω γράφει, παροχές συμβούλου μηχανικού όποτε ζητηθεί......Το ίδιο γράφει και σε έναν συνάδελφο που παράλληλα εργάζεται σε κατασκευαστική 7ης και στελεχώνει κατασκευαστική 3ης.....Εμπειρία μαζεύει και από τις 2 εταιρείες καραστάνταρ αυτό...Μαζί πήγαμε Δ15 με χαρτιά της Αβαξ να αναβαθμίσει το ΜΕΚ που έχει αλλού...

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι σε αυτήν την υπεύθυνη δήλωση που ζητάνε στη Δ15:

 

 

1. Δεν είμαι βασικό στέλεχος ή υπάλληλος άλλης εργοληπτικής επιχείρησης του ΜΕΕΠ.

2. Δεν τελώ σε υπαλληλική σχέση οποιασδήποτε μορφής, ούτε είμαι πρόσωπο αμειβόμενο με οποιοδήποτε τρόπο από το Δημόσιο, όπως αυτό προσδιορίζεται στην παρ. 1 του άρθρου 14 του ν.2190/1994 (ΦΕΚ 28 Α΄), ανεξαρτήτως αν οι φορείς αυτοί εξαιρέθηκαν του πεδίου εφαρμογής της διάταξης αυτής, και στον οποίο περιλαμβάνονται και τα Ν.Π.Δ.Δ. και ο ευρύτερος Δημόσιος Τομέας όπως κοινωφελείς οργανισμοί, τράπεζες του Δημοσίου Τομέα και γενικά επιχειρήσεις, που ελέγχονται από το Δημόσιο.

3. Δεν είμαι συνταξιούχος του Δημοσίου ή Ν.Π.Δ.Δ. ή του ευρύτερου Δημόσιου Τομέα, όπως αυτός προσδιορίστηκε ανωτέρω αλλά ούτε και του ιδιωτικού τομέα ή είμαι συνταξιούχος από . . . . . . . . . . . . . * και έχω δηλώσει στον ασφαλιστικό μου φορέα την απασχόλησή μου σε εργοληπτική επιχείρηση όπως αποδεικνύεται από το συνημμένο έγγραφο

4. Δεν είμαι κάτοχος πτυχίου μελετητή, ούτε ανήκω στη σύνθεση Γραφείου Μελετητών, που προβλέπεται από το Ν. 716/77.

5. Αποδέχομαι την κατ' αποκλειστικότητα στελέχωση της επιχείρησης.

6. Θα δηλώσω στην Υπηρεσία κάθε σχετική μεταβολή της ανωτέρω κατάστασης.

 

Εγω προσωπικά έχω φάει πόρτα όταν πήγα να αναβάθμισω ΜΕΚ και είχα και εμπειρίες απο άλλη εταιρεία ΜΕΕΠ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.