Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

Θυμίστε μου λίγο, ενας απο πολυτεχνείο παίρνει ΜΕΚ Α' (χωρίς φυσικα πιστοποιητικά εμπειρίας) στα 3 χρόνια απ'τη λήψη του πτυχίου (οπως εμείς οι ΤΕ) ή απ'την ημέρα που θα πάρει άδεια ασκήσεως απ'το ΤΕΕ ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγω προσωπικά έχω φάει πόρτα όταν πήγα να αναβάθμισω ΜΕΚ και είχα και εμπειρίες απο άλλη εταιρεία ΜΕΕΠ.

 

απλά δεν στο δέχτηκαν ή σου δημιούργησαν και άλλο πρόβλημα λόγω της υπευθυνης δήλωσης?

 

@Kane απο την ημερομηνια άδειας επεγγέλματος

Link to comment
Share on other sites

Θυμίστε μου λίγο, ενας απο πολυτεχνείο παίρνει ΜΕΚ Α' (χωρίς φυσικα πιστοποιητικά εμπειρίας) στα 3 χρόνια απ'τη λήψη του πτυχίου (οπως εμείς οι ΤΕ) ή απ'την ημέρα που θα πάρει άδεια ασκήσεως απ'το ΤΕΕ ;

 

Εμεις παίρνουμε ΜΕΚ Α χωρίς εμπειρία όταν έχουμε κλείσει 3 χρόνια από την εγγραφή μας στο ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

@Castor-troy: Για καλή μου τύχη δεν κατέθεσα τα χαρτιά μου στο πρωτόκολλο κατ' ευθείαν αλλα ανεβηκα πάνω στους υπαλλήλους στο ΜΕΚ. Ζήτησα απο έναν να τα τσεκάρει αν ειναι ΟΚ και να τα καταθέσω μετά.

 

Ο υπάλληλος το μπανισε αμέσως και μου είπε πως την εμπειρία απο το άλλο ΜΕΕΠ δε θα στη συνυπολογισω καθόλου. Χωρίς την εμπειρία του αλλου δεν υπήρχαν προϋποθεσεις αναβάθμισης... Και απλά έκανα μεταβολή... Και επέστρεψα μετά απο ενα χρόνο

 

Δεν δημιουργήθηκε κάποιο προβλημα... Απλά δεν έκανα δουλειά μου.

Edited by kpapaxr
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εστω κάποιος ότι έχει δυο πτυχία από πολυτεχνικες σχολες, πχ ΑΤΜ και ΠΜ.

 

Πώς μπορει να αξιοποιήσει και τα δυο πτυχια για να βγάλει εργοληπτικο?

 

 

Να βγαλει δυο ΜΕΚ και να συστησει δυο διαφορετικες Ο.Ε. με το καθε πτυχιο δεν επιτρεπεται.

 

Τι μπορει να κανει? με το πτυχιο του ΠΜ βγαζει ΜΕΚ Α σε ΟΔΟ, ΟΙΚ, ΥΔΡ κτλ. λιγο πολυ τα ιδια εχει και ο ΑΤΜ.

Μπορεί καπως να χρησιμοποιησει και το δευτερο πτυχιο ή δεν μπορει να κανει τιποτα με αυτο?

 

 

Καποιος που εχει πτυχιο ΠΜ και ΗΜ θα εχει και τις αντιστοιχες κατηγοριες, αλλα τι γινεται στην περιπτωση που αυτα τα δυο πτυχια εχουν δικαιωματα στις ιδιες κατηγοριες?

οπως ειπα ΑΤΜ και ΠΜ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι μπορείς να έχεις δυο ΜΕΚ μου φαίνεται παρατραβηγμένο δες το κι αλλιώς νομαρχιακό με ΜΕΕΠ μπορείς να τα έχεις και τα δυο ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πτυχια πολυτεχνικής σχολής, δεν δίνουν νομαρχιακό πτυχιο.

 

Δηλαδη εαν καποιος εχει τελειωσει δυο σχολες, δεν μπορει καπως να αξιοποιησει και τα δυο διπλωματα?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Μπορει. Ενα ΜΕΚ.

 

Αν εισαι και ΠΜ και ΗΜ βγάζεις ενα ΜΕΚ Α σε ΟΙΚ, ΟΔΟ, ΛΙΜ, ΥΔΡ, ΗΜ και Β/Ε.

 

Αν έχεις τελειώσει σχολές συναφείς πχ ΠΜ και Εργ. Υποδομής δεν ισχύει προφανώς οτι μπορεις να πας ΜΕΚ Β κατ' ευθείαν στην ΟΔΟ. ΜΕΚ Α σε ολα για αρχή.

Edited by kpapaxr
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.