Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Μέχρι πρόσφατα για την συμμετοχή στις δημοπρασίες έπρεπε να προσκομίσουμε αποδεικτικό εξόφλησης εισφορών στο ΤΕΕ.

Αυτό δεν χρειάζεται πια. Εχω πάει σε πολλές δημοπρασίες τους τελευταιίους μήνες και δεν έφερναν ενημερότητα από ΤΕΕ. Εκτός αυτού δεν το αναγράφει πλέον και η διακήρυξη της δημοπρασίας.

 

Για ποιόν λόγο τότε να πάω να ενημερώσω το ΤΕΕ ότι έχω βγάλει Α1?

 

Έχω συμμετάσχει σε δημοπρασία, χωρίς να έχω ενημερωσει το ΤΕΕ και δεν με εβγαλαν ακυρο, έτσι κι αλλιώς κανένας δεν είχε χαρτι από ΤΕΕ.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Βγάζοντας ΜΕΚ Β' τάξης και έχοντάς το απλώς στο συρτάρι (εννοώ δεν το χρησιμποιείς για στελέχωση ΜΕΕΠ) θεωρείσαι εργολήπτης δημοσίων έργων? Πρέπει να ενημερωθεί δηλαδή ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ? Με αυτό το ΜΕΚ μόνο υπάρχει κάποια επιπλέον επιβάρυνση στις εισφορές του ΤΣΜΕΔΕ ή σε κάποια άλλη εισφορά?

Edited by kg8980
Link to comment
Share on other sites

Αμα το έχεις στο συρτάρι, δεν έχεις καμία επιβάρυνση πέραν του παραβολου αναβάθμισης που ήδη έδωσες..... Και δεν χρειάζεται να ενημερώσεις κανέναν ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Ikare! Κι εγώ αυτό γνώριζα αλλά πρόσφατα (από όχι αξιόπιστη, βέβαια, πηγή) άκουσα μια χαζομάρα και ήθελα απλώς να πάρω μια επιβεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Στο ΤΣΜΕΔΕ δεν έχει καμία επίπτωση στις εισφορές έτσι κι αλλιώς.

Στο ΤΕΕ, οι εισφορές του εργολήπτη, επιπλέον 55,00 €/ έτος περίπου, μετράνε από τον χρόνο έκδοσης του πτυχίου.

Συνεπώς, αν δεν έχεις δηλώσει στο ΤΕΕ το εργοληπτικό, όταν και αν χρειαστεί να το δηλώσεις στο ΤΕΕ, π.χ. για να συμμετάσχεις σε δημοπρασία, τότε θα πρέπει να πληρώσεις και τα προηγούμενα έτη εισφορών από τον χρόνο, που εκδόθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Αμα το έχεις ανενεργό, ή το δίνεις μόνο για στελέχωση σε εταιρείες δεν χρειάζεται να ενημερώσεις το ΤΕΕ..

Link to comment
Share on other sites

Αμα το έχεις ανενεργό, ή το δίνεις μόνο για στελέχωση σε εταιρείες δεν χρειάζεται να ενημερώσεις το ΤΕΕ..

 

Αλήθεια, όταν απλά στελεχώνεις κάποιο ΜΕΕΠ, θεωρείσαι για το ΤΕΕ εργολήπτης!!!!

 

Το ρωτάω αυτό γιατί στην τελευταία πληρωμή ετήσιας συνδρομής του ΤΕΕ

για πρώτη φορά αναφέρει ότι: "Είναι Εργολήπτης δημοσίων έργων"

ενώ σε όλες τις προηγούμενες δεν με θεωρούσε.

 

Μήπως επειδή τους ξέχασε το Κράτος λέει να τα πάρει με άλλο τρόπο!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.