Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

Δεν έχει μεγάλη χαρτούρα η εγγραφή στο ΜΕΚ. Δυο-τρία χαρτιά είναι μόνο (πτυχίο, δήλωση κατηγοριών και έναρξη νομίζω). Το κακό είναι ότι κατ' ελάχιστο θα περάσουν 4-5 μήνες για να εκδοθεί. Εγώ έκανα αίτηση τον Δεκέμβριο και πέρασε από την επιτροπή εγκρίσεων τον Ιούνιο. Το ΜΕΕΠ είναι που θέλει πιο πολλά χαρτιά αλλά εκεί τουλάχιστον η διαδικασία παίρνει λιγότερο. Πάντως ως αρχιτέκτων μηχανικός δηλώνεις οικοδομικά έργα από τις γενικές κατηγορίες και έργα πρασίνου από τις ειδικές.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα..Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση όσον αφορά τα ΜΕΚ...Αν θέλω να βγάλω στη 5ετία Β' ταξη πτυχίο ΜΕΚ και έχω π.χ. οικοδομικά 1.500.000 ευρω εμπειρία...αν χρειάζεται μόνο π.χ. 300.000 ευρω για την εγγραφή μου, τότε τα υπόλοιπα 1.200.000 ευρω πηγαίνουν χαμένα??ή τα κρατάει το ΥΠΕΧΩΔΕ και υπολογίζει την εμπειρία των 1.200.000 ευρω για την επόμενη βαθμίδα ΜΕΚ ( Γ') ?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις "τζιράρει" 1.500.000 στην πρώτη 5ετία της καριέρας σου τότε δεν βγάζεις ΜΕΚ, βγάζεις αεροπορικό για Copacabana και είσαι άρχοντας. Πάντως αυτό που λες μάλλον έιναι απίθανο.

Link to comment
Share on other sites

TheoTDM900,

 

Απο οτι καταλαβα εγω, δεν παιζει "καβα". Οτι καταθετεις πανε για τη ταξη που δηλωνεις ακομα και εαν ειναι πολυ περισσοτερα απο οτι χρειαζεται.

 

Αυτο που γινεται ομως ειναι το εξης:

Εστω οτι ο Κωστας.Κ εχει καταθεσει πιστοποιητικο εμπειριας για 500.000,00 Ευρω για ΜΕΚ Β το οποιο θελει προυπολογισμο εργου πανω απο 90.000,00 Ευρω. Το ΜΕΚ Β το παιρνει και τα υπολοιπα 410.000,00 Ευρω πανε στραφι. Ας πουμε οτι το πτυχιο ΜΕΚ Β, οταν το παραλαβει απο το ΥΠΕΧΩΔΕ, εχει πανω ημερομηνια 28.07.2010.

Μπορει να κανει αιτηση για αναβαθμιση στο ΜΕΚ Γ μετα απο 3 χρονια, δηλαδη στις 28.07.2013 εκτος και εαν εχει εμπειρια κατασκευαστικη υπερδιπλασια απο οτι χρειαζεται για το ΜΕΚ Γ (300.000,00 Ευρω), οποτε μπορει να κανει αιτηση μετα απο 2 χρονια δηλαδη στις 28.07.2013. Δηλαδη εαν εχει πχ πανω απο 600.000,00 Ευρω μπορει να κανει πανω στην διετια.

 

Αυτο ξερω εγω. Εαν οντως υπαρχει η "καβα" τοτε πειτε μου γιατι με ενδιαφερει και εμενα.

Link to comment
Share on other sites

Τοπαρ ισχύει αυτό που λες...το θέμα ειναι οτι αυτά ειναι συγκεκριμένα κ πρέπει να τα ρωτησουμε ακριβως πως εχουν..μπορει να παω να ρωτησω στο υπεχωδε οποτε θα ενημερωσω...ευχαριστω παιδες!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, εαν πας απο τα γραφεια ρωτα τους να σου πουν και ΕΠΙΣΗΜΑ ποιοι ειναι οι απαιτουμενοι προυπολογισμοι για καθε ταξη, γιατι οσο και να εχω ψαξει δεν το εχω βρει πουθενα επισημα (εκτος απο ενα παλιο βιβλιο που τα εχει σε δραχμες...).

 

Αυτο που εγω καταλαβαινω ειναι τα εξης:

 

ΜΕΚ Α: 0

ΜΕΚ Β: 90.000

ΜΕΚ Γ: 300.000

ΜΕΚ Δ: ???

Link to comment
Share on other sites

τα έχετε μπερδέψει μου φαίνεται .

 

Συνάδελφοι νόμοι τα ορίζουν τα ποσά. Θυμάμαι πως δεν έχουν επικαιροποιηθεί και σχεδόν αυθαίρετα το πήγαν 90.000. Στο τηλέφωνο πριν χρόνια μου είχαν πει: "φέρε πάνω από 100κ"

 

Αυτό που δεν έχω ψάξει αλλά θα το ρωτήσω, καθώς κάνω μια δουλειά Ιπποκράτους, είναι το εξης που μου μετέφερε συνάδελφος ΕΔΕ.

 

Χρειάζεσαι Α ποσόν και προσκομίζεις πιστοποιητικά για Α+Β ?

 

Το Β πάει κάβα στην επόμενή σου αναβάθμιση. Κάτι με τις ημερομηνίες και χρόνο εκτέλεσης του έργου.

 

Θα το ρωτήσω πάντως.

 

Σίγουρο είναι πως :

 

Από το 0 στο Β "πηδάς" έναν χρόνο αναμονής και πας στα 5 για διπλωματούχους. Δεν παίζει στις παραπάνω τάξεις μεκ.

 

Αν πάρεις μεεπ με το μεκ σου, τα πιστοποιητικά για τα έργα πρεπει να είναι στο ονομά σου σαν ΜΕΕΠ πλέον.

Ξεχνάς το ΜΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

Theo όχι η κάβα έχει καταργηθεί. Ό,τι προσκομίσεις ως εμπειρία για την αναβάθμιση, ακόμα και αν υπερκαλύπτει πολλές φορές το απαιτούμενο ποσό, δεν μπορεί να επαναχρησιμοποιηθεί σε επόμενη αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλεφωνο στο ΥΠΕΧΩΔΕ σημερα..τα πραγματα εχουν ως εξης.. Τα ποσα για τα ΜΕΚ δεν ειναι καθορισμενα..ειναι γυρω στα 100.000 για Β κ 250.000-300.000 για Γ.. Οταν εχεις εμπειρια που περισευει,τοτε μπορεις να φτασεις μεχρι Γ ταξη..δηλαδη αν για παραδειγμα βαλω 500.000 ευρω οικοδομικα, τοτε σε 5+2 χρονια θα εχω Γ ταξη αυτοματα! Απο Γ εως Δ ταξη θελει εμπειρια καινουρια..κ οπωσδηποτε σκυροδεμα για οικοδομικα κ ασφαλτικα για οδοποιια... Επισης, στα οικοδομικα μπορεις να αναβαθμιζεις κ με ιδιωτικα εργα αλλα μονο μεχρι Γ ταξη..για τη Δ θελεις οπωσδηποτε εμπειρια απο δημοσιο εργο! αυτα παιδες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.