Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΤΣΜΕΔΕ] Ειδική Προσαύξηση


userkkk

Recommended Posts

είναι κάποια μεγάλη εταιρεία φαντάζομαι...είναι στην Αθήνα? και σίγουρα για να ισχύει αυτό μέχρι σήμερα θα πρέπει να είναι πολύ καλή για να έχει δουλειες και να πληρώνει το ελάχιτο λέω τώρα αν μήνα 800+ΦΠΑ+ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ 20% (ΜΙΝ)+ΑΣΦΑΛΙΣΗ (περίπου 250€) τον κάθε συνεργάτη σε μόνιμη βάση, ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
Link to comment
Share on other sites

Ναι...μιλάμε για 7ης τάξης κατασκευαστική στην Αθήνα...Μαρούσι μεριά..Με κίτρινο logo :smile: . Αυτή την περίοδο έχει αυξημένα έσοδα μάλιστα..Αμα ακούσεις για μισθούς ορισμένων, όχι απαραίτητα με τεράστια χρόνια, θα σου πέσουν τα μαλλιά....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γειά σας. Στο FB κάποιος συνάδελφος μου έστειλε αυτό. είναι όντως έτσι?

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΝΕΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 35 ΕΤΩΝ ΓΙΑ ΤΣΜΕΔΕ – ΕΤΑΑ:

Μπορούν να ζητήσουν την διαγραφή τους από την Ειδική Προσαύξηση και να ΜΕΙΩΘΟΥΝ ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΚΑΤΑ 1.200 € ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ

(και το μόνο που μελλοντικά χάνουν είναι 30 € περίπου σύνταξη)

ΠΡΟΣΟΧΗ : Μαζί με την αίτηση θα ζητούν και την επιστροφή των μέχρι σήμερα καταβληθέντων χρημάτων διότι μπορεί μεν, με την 509/18-06-2008 απόφαση Δ.Σ ΤΣΜΕΔΕ να μην επιστρέφονται, αλλά επειδή αυτή η απόφαση είναι νομικά έωλη, σύντομα θα καταπέσει και θα μπορούν να συμψηφίζουν ή να λαμβάνουν πίσω τα χρήματα που καταβλήθηκαν. (ΣΥΝΗΜΜΕΝΑ : Η ΑΙΤΗΣΗ και ο Ν3528/21-12-2006)

Τα ανωτέρω ΙΣΧΥΟΥΝ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 35 ΕΤΩΝ & ΟΣΟΥΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ 10ΕΤΙΑ ΣΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΚΥΡΙΑΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Στο FB κάποιος συνάδελφος μου έστειλε αυτό. είναι όντως έτσι?

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΝΕΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 35 ΕΤΩΝ ΓΙΑ ΤΣΜΕΔΕ – ΕΤΑΑ:

Μπορούν να ζητήσουν την διαγραφή τους από την Ειδική Προσαύξηση και να ΜΕΙΩΘΟΥΝ ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΚΑΤΑ 1.200 € ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ

(και το μόνο που μελλοντικά χάνουν είναι 30 € περίπου σύνταξη)

ΠΡΟΣΟΧΗ : Μαζί με την αίτηση θα ζητούν και την επιστροφή των μέχρι σήμερα καταβληθέντων χρημάτων διότι μπορεί μεν, με την 509/18-06-2008 απόφαση Δ.Σ ΤΣΜΕΔΕ να μην επιστρέφονται, αλλά επειδή αυτή η απόφαση είναι νομικά έωλη, σύντομα θα καταπέσει και θα μπορούν να συμψηφίζουν ή να λαμβάνουν πίσω τα χρήματα που καταβλήθηκαν. (ΣΥΝΗΜΜΕΝΑ : Η ΑΙΤΗΣΗ και ο Ν3528/21-12-2006)

Τα ανωτέρω ΙΣΧΥΟΥΝ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 35 ΕΤΩΝ & ΟΣΟΥΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ 10ΕΤΙΑ ΣΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΚΥΡΙΑΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ.

 

Τι ισχύει σήμερα, για ασφαλισμένους από 1/1/1993:

1. Στην Ειδική Προσαύξηση υπάγονται υποχρεωτικά όσοι έχουν συμπληρώσει το 35ο έτος ηλικίας τους και 10 χρόνια ασφάλισης στο ΤΣΜΕΔΕ.

2. Ασφαλισμένοι του ΤΣΜΕΔΕ που δεν πληρούν και τις δύο παραπάνω προϋποθέσεις, μπορούν να υπαχθούν προαιρετικά, με αίτησή τους.

3. Εάν κάποιος έχει υπαχθεί προαιρετικά, μπορεί με αίτησή του να διαγραφεί οποτεδήποτε, προφανώς μόνο μέχρι τη στιγμή που θα πληρούνται οι παραπάνω δύο προϋποθέσεις.

4. Ύψος εισφορών για την ειδική προσαύξηση:

- Έως 3 έτη (1η ασφ/κή κατηγορία): 58,24 €/μήνα ή 698,88 €/έτος

- Πάνω από 3 έτη, αλλά κάτω 5ετίας (2η ασφ/κή κατηγορία): 71,62 €/μήνα ή 859,44 €/έτος

- Άνω 5ετίας (2η ασφ/κή κατηγορία): 102,32 €/μήνα ή 1.227,84 €/έτος

- Για κάθε ανώτερη κατηγορία, αύξηση ~19 €/μήνα ή 228 €/έτος

Σημείωση: οι χρόνοι (5ετία, 3ετίες) μετράνε από την ημερομηνία υπαγωγής στην ειδική προσαύξηση, ανεξάρτητα από την ημερομηνία εγγραφής στο ΤΣΜΕΔΕ.

5. Παροχές ειδικής προσαύξησης. Η ειδική προσαύξηση είναι πλήρως ανταποδοτική. Για κάθε έτος εισφορών στην ειδική προσαύξηση, η σύνταξη αυξάνεται κατά 33,88€/μήνα ή 406,56 €/έτος http://www.tsmede.gr... .

 

Τα σχόλιά μου:

6. Συμφέρει η προαιρετική υπαγωγή στην ειδική προσαύξηση; Αυτό εξαρτάται από δύο βασικούς παράγοντες:

- Δεν ξέρουμε πόσο θα ζήσουμε. Εάν π.χ. ζήσω 20 χρόνια μετά τη συνταξιοδότησή μου, για κάθε επιπλέον έτος εισφορών στην ειδική προσαύξηση θα έχω κέρδος 20 x 406,56 = 8.131,20 €. Άρα, λογιστικά, θα με συνέφερε η προαιρετική υπαγωγή στην ειδική προσαύξηση, ακόμα και για εισφορές 2.000 ή 3.000 €/έτος.

- Δεν ξέρουμε - αυτό είναι και το βασικότερο - τι θα ισχύει στο μέλλον. Πότε και πόσο θα αναπροσαρμοστεί το σταθερό ποσό βάσει του οποίου υπολογίζεται τώρα η ειδική προσαύξηση; Τι θα γίνει η ειδική προσαύξηση όταν ενοποιηθούν τα ταμεία; Πότε θα βγούμε στη σύνταξη; Σήμερα π.χ. ισχύει σύνταξη στα 60 με 40 χρόνια ασφάλιση (περιλαμβανομένου χρόνου σπουδών κλπ.) ή στα 67 χωρίς περιορισμό. Αύριο όμως;

7. Τέλος, σχετικά με το εάν πρόκειται να επιστραφούν τα χρήματα σε όποιον έχει υπαχθεί προαιρετικά και τα ζητήσει πίσω μαζί με την αίτηση διαγραφής, η εκτίμησή μου είναι πως αυτό δεν πρόκειται να γίνει. Το σκεπτικό (μου) είναι ότι αφού ο ασφαλισμένος στο μέλλον θα υπαχθεί υποχρεωτικά, δεν χάνει τις εισφορές αυτές (ενώ σε άλλη περίπτωση, όπου οι ασφαλισμένοι θα έχαναν τις εισφορές τους, αυτές επιστράφηκαν http://www.tsmede.gr... ). Και θα προτιμούσα οι νέοι ( ; ) συνδικαλιστές ( ; ) που εύκολα λένε "η απόφαση είναι νομικά έωλη, σύντομα θα καταπέσει" να έδειχναν μεγαλύτερη υπευθυνότητα.

Edited by stat
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα π.χ. ισχύει σύνταξη στα 60 με 40 χρόνια ασφάλιση (περιλαμβανομένου χρόνου σπουδών κλπ.) ή στα 67 χωρίς περιορισμό. Αύριο όμως;

 

Αυτό με τις σπουδές τί σημαίνει? ο χρόνος σπουδών είναι καθορισμένος στα 5 χρόνια? π.χ αν είμαι σήμερα 32 με 8 χρόνια ασφάλισης πότε μπορώ να πάρω σύνταξη?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τις σπουδές τί σημαίνει? ο χρόνος σπουδών είναι καθορισμένος στα 5 χρόνια? π.χ αν είμαι σήμερα 32 με 8 χρόνια ασφάλισης πότε μπορώ να πάρω σύνταξη?

 

"Ως χρόνος φοίτησης θεωρείται το χρονικό διάστημα από την εγγραφή έως την ημερομηνία αποφοίτησης που αναγράφεται στο πτυχίο" και "Ο χρόνος αναγνώρισης δεν μπορεί να υπερβαίνει τα επίσημα ακέραια χρόνια σπουδών της σχολής κατά τον χρόνο αποφοίτησης".

http://forologikanea.gr/news/pos-ginetai-i-anagnorisi-xronou-spodon-os-xronos-plasmatikis-asfalisis-poies-sxoles-anagnorizontai/

 

Εκτός από το χρόνο σπουδών, αναγνωρίζεται και ο χρόνος "που μεσολαβεί από την απόκτηση του πτυχίου και μέχρι την απόκτηση της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος". Δες την παρ.18 του άρθρου 10 του Ν.3863/2010(ΦΕΚ 115Α/15.07.2010) και όπως αντικαταστάθηκε από το άρθρο 40 του Ν.3996/2011 (ΦΕΚ 170Α/05.08.2011)

http://www.tsmede.gr/Default.aspx?TabId=271

 

Τέλος να διορθώσω στο προηγούμενο post μου ότι (σήμερα) είναι "σύνταξη στα 62 με 40 χρόνια ασφάλιση (περιλαμβανομένου χρόνου σπουδών κλπ.) ή στα 67 χωρίς περιορισμό".

Link to comment
Share on other sites

Ως προς την Ειδική Προσαύξηση επιβεβαιώνω και εγώ ότι οι κάτω των 35 ετών και χωρίς 10ετία, μπορούν να απαλλαγούν από τη πληρωμή της.

 

Μόλις επέστρεψα από το τοπικό ΤΣΜΕΔΕ, όπου συμπληρώνοντας μια τυποποιημένη ΥΔ διαγραφής από την Ειδική Προσαύξηση, εξοικονόμησα 349,44 ευρώ το εξάμηνο, ποσό για το οποίο ουδέποτε ερωτήθηκα εάν θέλω ή όχι να πληρώνω και το οποίο απλά υπήρχε στο ειδοποιητήριο πληρωμής των ασφαλιστικών μου εισφορών.

 

Το πόσο της Ε.Π. που ήδη έχω πληρώσει εν αγνοία μου μέχρι σήμερα δεν επιστρέφεται, αλλά θα συμψηφιστεί στον υπολογισμό της σύνταξης μελλοντικά (όταν , όποτε και εάν).

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό που λες περί διαγραφής έστω ως τα 35 από την Ειδική Προσαύξηση.

Ωστόσο δε κατάλαβα γιατί είπες εν αγνοία σου, γιατί εγώ ουδέποτε έκανα αίτηση για Προσαύξηση (μιας και δεν είχα ψαρώσει περί συντάξεως)

και ουδέποτε μπήκε η Προσαύξηση, ακόμα 35 δεν είμαι).

Οπότε μήπως σου το είχε κάνει καμιά εταίρεία ως μισθωτός;

 

Απίστευτη παγαποντιά η ειδική προσαύξηση. Δυστυχώς από κλέφτη σε κλέφτη πάει ο πολίτης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.