Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατικό ερώτημα: Άνοιγμα πόρτας σε τοίχο κατοικίας


irini123

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, είμαι καινούργια εδώ και ελπίζω να με βοηθήσετε αν μπορείτε.

Θέλω να ανοίξω μια πόρτα σε έναν τοίχο στο σπίτι μου αλλά φοβάμαι μην το γκρεμίσω εντελώς. :lol: Το σπίτι είναι ισόγειο και έχει άλλον έναν όροφο από πάνω, χτισμένο το 60', και απ'οτι μου είπανε δεν έχει κολώνες.

Μπορεί να γίνει αυτό και τι κόστος έχει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Περισσοτερες πληροφοριες παρακαλω.Ο τοιχος ειναι πετρινος, ειναι απο τουβλα και τι παχος εχει?Ρωτα αν μπορεις να μαθεις κατα την κατασκευη του εχτισαν τους τοιχους πρωτα και μετα ριξανε την πλακα?

Link to comment
Share on other sites

που να ξέρουμε ρε συ ειρήνη?

 

δεν ξέρουμε τον Φ.Ο. (μάλλον τοιχοποιία)

δεν ξέρουμε το πλάτος του ανοίγματος

δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση βρίσκεται

δεν ξέρουμε...

 

γιατί δεν πας σε μηχανικό?

αυτή είναι η δουλειά μας

Link to comment
Share on other sites

ok μη βαράτε, μια ερώτηση έκανα! Μήπως μπορείτε να μου πέιτε πόσο περίπου κοστίζει να ανοίξεις μια πόρτα σε έναν τοίχο? Φαντάζομαι εξαρτάται από πολλές παραμέτρους αλλά στο περίπου? 100, 500, 1000, 2000 Ευρώ? Δεν έχω ιδέα και δεν ξέρω από που να πιαστώ. Δλδ αν πάω σε έναν πολιτικό μηχανικό, θα έρθει να μελετήσει το θέμα και θα μου πει. Αναλαμβάνει μετα αυτός όλο το γκρέμισμα ή πρέπει να απευθυνθώ και κάπου αλλού?

Link to comment
Share on other sites

irini123

 

ο μηχανικός θα σου πεί τι σε παίρνει να κάνεις, πως και που. Μετά βρίσκεις προσφορές απο εργολάβο. Εαν βάλεις εργολάβο τότε θα το κάνει πάντα, όπως θέλει και όπου θέλει. Μετά θα φύγει και εσυ θα μείνεις.

Link to comment
Share on other sites

Άδεια δεν θα χρειαστεί να βγάλετε; Το κόστος είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για εξωτερική πόρτα και αφορά φέρουσα τοιχοποιία τότε καλύτερα ξέχνα το... Θα σου βγει απαγορευτικό. Κάθε άλλη περίπτωση συζητιέται όπως σου είπαν παραπάνω οι συνάδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από πάρα πολλές παραμέτρους όπως είπες κι εσύ irini123, από όλες τις διαστάσεις του τοίχου π.χ. και της πόρτας αλλά και το σχήμα και τη θέση αυτής, την ίδια τη λιθοδομή κλπ. Σίγουρα πάντως θα χρειαστεί να αφαιρεθεί μεγαλύτερη επιφάνεια τοίχου από αυτή της πόρτας, και να χτιστεί περίτεχνα μετά.

Link to comment
Share on other sites

εγώ λέω να την ανοίξεις και μην το πολυψάχνεις.

και τί μπορεί να συμβεί δηλαδή?

και γιατί να συμβεί σε εσένα δηλαδή?

εξάλλου όλοι δεν κάνουν καθημερινά τέτοιες μικροεπεμβάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.