Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρωγμές σε κατασκευές από φέρουσα τοιχοποιία


 

Recommended Posts

Xαιρετώ τη κοινότητα

 

ως νέος μηχανικός και μη έχοντας μεγάλη πείρα απο βλάβες θα ήθελα τη γνώμη σας

Η κατασκευή είναι ένα εξοχικό χωρίς κολώνες μόνο με τούβλα και ανα 1 η 1,5 μέτρο σενάζι

 

πείτε μια γνώμη για το αν είναι σοβαρό η μη οι ρωγμές που θα δείτε στις κάτωθι φωτογραφίες

 

http://img368.imageshack.us/my.php?image=dsc000011024cv1.jpg

 

αυτο το βλέπουμε στη κουζίνα και η ρωγμή που βλέπετε είναι παχους 2χιλιοστά περίπου,απο πάνω είναι πλάκα οροφής

 

http://img65.imageshack.us/my.php?image=dsc000051024bd8.jpg

 

αυτη η φωτό δείχνει το τοίχο έξω απο τη προηγούμενη φωτό και απο ότι βλέπετε η ρωγμή είναι και απο έξω πράγμα που με ανησυχεί μην έχει σπάσει τα τούβλα μέσα...

 

http://img76.imageshack.us/my.php?image=dsc000031024go9.jpg

 

αυτη η φωτό είναι στο σαλόνι..υποθέτω σε αυτή οτι ζορίστηκε η γωνία λόγο του βάρους της πλάκας της οροφής

 

περιμένω τη γνώμη σας

ευχαριστώ!!!

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους. Επίσης, πρέπει να είναι συγκεκριμένοι και όχι γενικοί, περιγράφοντας έτσι στο μέγιστο, το περιεχόμενο της ερώτησης που ακολουθεί. Φράσεις όπως "μια ερώτηση", "μια απορία", καλό είναι να αποφεύγονται. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χωρίς κολώνες και με τούβλα είναι ανησυχητικό απο μόνο του. Βέβαια έχω δει μεγαλύτερες ρωγμές και το σπίτι στέκει μια χαρα (προς το παρόν).

 

1. Οι ρωγμές αυτές φανήκαν μετά απο σεισμό ή με το πέρασμα του χρόνου?

2. Αν δεν λυπάσαι τη ζημιά πάρε καλέμι και σπάσε λίγο τον τοίχο για να διαπιστώσεις πόσο μέσα προχωρά η ρωγμή. Ας πούμε στην πρώτη εικόνα και απο μια γρήγορη ματιά δεν φαίνεται κατι αξιόλογο ενώ αντίθετα στις άλλες δύο ίσως έχεις μια σημαντική αποκόλληση.

3. πάχος τοίχου?

4. χρόνος κατασκευής?

5. Διαστάσεις κτιρίου?

όπως βλέπεις δυστυχώς για να γίνει διάγνωση θέλουμε και άλλα στοιχεία. Το σπίτι είναι δικό σου ή πελάτη σου?

Link to comment
Share on other sites

οι ρωγμές φάνηκαν μετά απο σεισμούς συγκεκριμένα μετα το σεισμό του αιγίου

και ενισχύθηκαν όχι πολύ μετά το πρόσφατο σεισμό στην ηλεία

 

πάχος τοίχου 20cm

κατασκευή τελείωσε το 91

95τμ

δικό μου είναι

πώς θα καταλάβω μια πιθανή αποκόλληση?θα είναι διαμπερές?

 

η αποκόληση πώς διορθώνεται?θα μπορούσα να ντύσω με πλέγμα τα τούβλα?για ενίσχυση?

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου το πλέγμα με επίχρισμα, αν εννοείς αυτό, δεν θα προσφέρει τίποτα. Ούτε και η διεύρυνση της ρωγμής σε V και το γέμισμα με ρητίνες κλπ.

 

Αφού δεν έχει κολώνες νομίζω ότι η καλύτερη λύση είναι μια γενική ενίσχυση με μανδύα (gunite), όσο και αν κοστίζει, προγραμμάτισέ το για κάποια στιγμή - είναι και σοβαρή η αναστάτωση από το γκανάιτ - η ζημιά δεν είναι και για κατεδάφιση...

 

Να καλέσεις κάποιον πολιτικό μηχανικό που να γνωρίζει από επισκευές. Συνοπτικές πληροφορίες μπορείς να δεις στο παρακάτω (δεν έχω καμιά σχέση με την εταιρεία):

http://.....html

 

Παρατήρηση: Καλό θα είναι τέτοιου είδους πληροφορίες να δίδονται μέσω πμ και εφόσον το ζητήσει κάποιος.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum περί διαφήμισης κτλ.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως άμεσα θα πρέπει να σκεφτείς την προσωρινή υποστήλωση της πλάκας σου. Έστω και κάτι απλό, όπως ξύλινοι κορμοί ή κάποιοι πύργοι είναι καλύτερα από την τωρινή σου κατάσταση. Ο επόμενος σεισμός μπορεί να είναι αύριο, μπορεί και σε 20 χρόνια. Για προσωρινές υποστηλώσεις μπορείς να κοιτάξεις στο site του ΟΑΣΠ.

Οπως έγραψε και ο vapan, με το πλέγμα και τις ρητίνες κλπ. απλά θα επαναφέρεις την αρχική αντοχή του δομήματος σου. Το θέμα είναι πως αυτή η αρχική αντοχή προφανώς δεν ήταν ικανοποιητική, εξ' ου και οι ρωγμές. Το gunite είναι μια πολύ καλή λύση.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το πρόβλημα σου, όσο ανασφαλές και αν είναι ένα σπίτι από τοιχοποιίες 20εκ πάχος άοπλες, είναι η αποκόλληση του σενάζ - πλάκας Ω.Σ με την τοιχοποιία. Λογικά δεν είναι και από τις πιο σοβαρές ζημιές (χιαστί ρωγμές, αποδόμηση τοιχοποιίας) αλλά χρήζει επισκευής. Το αν κανείς επιλέξει αποκατάσταση με κάποιο κατάλληλο υλικό ή ενίσχυση με μανδύα σίγουρα χρήζει σοβαρής επίβλεψης από μηχανικό, όπως σου είπαν και οι συνάδελφοι. Αν πρόκειται για ένα απλό ισόγειο κτίσμα με πυκνή τοιχοποιία και αν από κοντά οι ρωγμές δεν είναι σε σημεία επικίνδυνα μπορεί και να μην απαιτείται ενίσχυση αλλά αποκατάσταση.

Οπότε μηχανικός και από κοντά.

Δια αλληλογραφίας δεν μπορούμε να προτείνουμε τίποτα με σιγουριά. Νομίζω ότι όλοι συμφωνούμε σε αυτό

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ας μη τρελαινόμαστε τελείως.

Το σπίτι απ' ότι φαίνεται από τις φωτογραφίες είναι κλασική κατασκευή αυθαιρετοποιών ή εμπειροτεχνών σαν ένα από τις χιλιάδες εξοχικά που υπάρχουν σε όλη την Ελλάδα.

Giannhspatra πιστεύω ότι εφόσον δεν έχεις ρωγμές στη πλάκα και δεν υπάρχουν εκτεταμένες λοξές (45-60 μοίρες) ρηγματώσεις το πρόβλημα σου οφείλεται σε συστολοδιαστολές της πλάκας.

Απλά μόνωσέ τη και επισκεύασε τις ρωγμές.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ας μη τρελαινόμαστε τελείως.

Το σπίτι απ' ότι φαίνεται από τις φωτογραφίες είναι κλασική κατασκευή αυθαιρετοποιών ή εμπειροτεχνών σαν ένα από τις χιλιάδες εξοχικά που υπάρχουν σε όλη την Ελλάδα.

Giannhspatra πιστεύω ότι εφόσον δεν έχεις ρωγμές στη πλάκα και δεν υπάρχουν εκτεταμένες λοξές (45-60 μοίρες) ρηγματώσεις το πρόβλημα σου οφείλεται σε συστολοδιαστολές της πλάκας.

Απλά μόνωσέ τη και επισκεύασε τις ρωγμές.

 

ξέρεις σε πόσα τέτοια έχω κάνει την στατική μελέτη για την νομιμοποίηση και ήταν στατικά ανεπαρκή??

 

Οι ρωγμές είναι από σεισμό. Το είπε και ο Γιάννης από την Πάτρα

 

Αν δεν δεις ξυλότυπο μπορείς να το απλοποιήσεις τόσο? Δεν λέω, κατά πάσα πιθανότητα έτσι είναι, αλλά....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.