Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση περί επ. δικαιωμάτων με αφορμή την γνωμ. ΝΣΚ


Recommended Posts

Kύριοι για να είμαστε δίκαιοι η απόφαση αυτή είναι άδικη μόνο ως προς τους Τοπογράφους ΤΕ και μόνο. Θα παρακαλούσα λοιπόν τους συναδέλφους Δομικούς τουλάχιστον (γιατί για τους Υποδομής δεν έχω ιδία άποψη) να μήν γκρινιάζουν διότι άλλο να συντάσσουμε ένα απλό τοπογραφικό για άδεια (μιλάω για εντός σχεδίου που είναι πιο απλά τα πράγματα) καί άλλο για εξειδικευμένο τοπογραφικό με εξάρτηση όπως αναφέρει το κείμενο του Ν.Σ.Κ. Αυτά για τα οποία φωνάζουμε με τις επικαλύψεις των δικαιωμάτων ας μην τα κάνουμε και εμείς. Άλλωστε έχουμε και για άλλα να φωνάζουμε (Αντισεισμικό π.χ.) που είναι πιο δίκαια αίτηματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 296
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι εννοεις με αυτο;

 

Μπορει, αλλα τι σπουδασες και με τι ασχολεισαι; Ειναι συμβατο το ενα με το αλλο; Υπαρχει παρανομια οταν δεν ειναι; Κι αν εγω ως πολ. μηχ. κανω 300 τοπογραφικα τον μηνα, ο τοπογραφος διπλα, τι θα κανει;

 

Οχι, το ολο συστημα ειναι λαθος. Ο καθενας πρεπει να υπογραφει τις μελετες της ειδικοτητας του και τις αντιστοιχες επιβλεψεις.

 

Με το σκεπτικο αυτό πρέπει οι πολιτικοι μηχανικοι να υπογραφουν μονο στατικα.γιατι αυτη ειναι η δουλεια τους.Ούτε κατοψεις, ουτε τοπογραφια,ουτε ηλεκτορμηχανολογικα,υδαυλικα κλπ. (για πασα μα..κια! !!!) ο καθενας στον τομεα του. Γιατί τοτε και οι αρχιτεκτωνες πρεπει να διαμαρτιριθουν γιατι ο καθε ασχετος πολιτικος μηχανικος αντι για σπιτι σχεδιαζει εργατικες κατοικιες !!! πως θα γινει . Τα βαζεται ολοι με τα ΤΕΙ τωρα που δεν εχεται καθολου δουλεια αλλα ετσι ειναι οι ελληνες . Πόσοι απο εσας τους μαγαλομηχανικους δεν εχεται παρ4ει τα πτυχια σας απο ΙΤΑΛΙΑ,ΑΓΓΛΙΑ,ΡΩΣΣΙΑ,ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ κλπ ειναι όλα ισαξια μεταξύ τους δεν νομιζω... Ξέρω πολους πολιτικους μηχανικους που υπογραφουν τοπογραφικα,στατικα, μηχανολογικα και δεν εχουν ιδεα. Αν του δωσεις γεωδετικο σταθμο το περναει για φωτογραφικη μηχανη και αυτός ομωςΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ !!!! ΕΛΕΟΣ. για εμενα πρέπει να αξιολογιθουν όλοι . και κατι άλλο .Όταν κανεις εξαρτηση μεσω hepos τι διαφορα εχει το δαχτυλο του εργων υποδομης απο του πολιτικου μηχανικου,αγρονομου τοπογραφου,τοπογραφου ΤΕ ............

Link to comment
Share on other sites

Όταν κανεις εξαρτηση μεσω hepos τι διαφορα εχει το δαχτυλο του εργων υποδομης απο του πολιτικου μηχανικου,αγρονομου τοπογραφου,τοπογραφου ΤΕ ............

 

Κατι τέτοια μην τα λες γιατί το HEPOS δεν είναι μονο το RTK, το οποίο επίσης ΔΕΝ καλύπτει τις ακρίβειες ΠΑΝΤΟΤΕ (κλιμακες) και ΠΑΝΤΩΣ καιρού (το οτι σου δειχνει FIXED δε σημαινει οτι εισαι οκ κιολας... αλλά απλά οτι έχει κάνει μια επίλυση)

 

και τέλος, Γεωδαισία δεν είναι το HEPOS

 

(συγνωμη αν ειμαι λίγο off topic)

Link to comment
Share on other sites

.Όταν κανεις εξαρτηση μεσω hepos τι διαφορα εχει το δαχτυλο του εργων υποδομης απο του πολιτικου μηχανικου,αγρονομου τοπογραφου,τοπογραφου ΤΕ ............

 

Το δάκτυλο ελάχιστες. :P

 

Οι τυπικές και ουσιαστικές γνώσεις γεωδαισίας όπως και τα νομοθετικά κατοχυρωμένα επ. δικ/τα έχουν τεράστια διαφορά.

 

Και στο κάτω κάτω τις μετρήσεις μπορεί να τις κάνει και ένας απόφοιτος λυκείου αν εκπαιδευτεί σωστά. Τί σημαίνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Apostol πιθανόν να αναφέρεσαι σ' εμένα, συμφωνώ μαζί σου για διαχωρισμό! Να είσαι σίγουρος όμως ότι ούτε Αντισεισμικό θα υπογράφεις ούτε εξαρτημένα...

Link to comment
Share on other sites

Το δάκτυλο ελάχιστες. :P

 

Οι τυπικές και ουσιαστικές γνώσεις γεωδαισίας όπως και τα νομοθετικά κατοχυρωμένα επ. δικ/τα έχουν τεράστια διαφορά.

 

Και στο κάτω κάτω τις μετρήσεις μπορεί να τις κάνει και ένας απόφοιτος λυκείου αν εκπαιδευτεί σωστά. Τί σημαίνει αυτό;

 

Αυτη η καραμέλα με το "δάχτυλο και το κουμπί" δείχνει ακριβώς το επίπεδο και τη γνώση που έχουν όλοι αυτοί που το θεωρούν με αυτό τον τρόπο. Κάθε φορά που την ακούω μου ρχεται να σκάσω στα γέλια.

Ο σύλλογος βέβαια χρόνια τωρα προσπαθεί να βάλει τα πράγματα στη θέση τους αλλά τώρα απλά έχει φτάσει ο κόμπος στο χτένι.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ εξαρτημένα τοπογραφικά με Gps χειρός κάνουν Διπλωματούχοι τοπογράφοι και οι Δομικοί;;;...

 

...και δασικοι και υδραυλικοί (χωρις πλακα)...

 

Το θέμα είναι να ξέρει ο καθένας που θα χρησιμοποιήσει τις μετρήσεις του GPS χειρός και που θα χρειαστεί να βάλει όργανο...

 

Παντως διακρίνω μία αναγνώριση (γενικά) των διπλωματούχων τοπογράφων για τους πτυχιούχους, χωρίς να είναι αυτό αμοιβαίο....

 

 

Πόσοι απο εσας τους μαγαλομηχανικους δεν εχεται παρ4ει τα πτυχια σας απο ΙΤΑΛΙΑ,ΑΓΓΛΙΑ,ΡΩΣΣΙΑ,ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ κλπ ειναι όλα ισαξια μεταξύ τους δεν νομιζω...

 

Συμφωνώ. Δύο είναι οι λόγοι νομίζω.. 1ος Παράδες & 2ος -Να μην το πω και σε ιντριγκάρω (βλ. αλεπού..)-.... άντε και ένας 3ος Ατυχία-Αστοχία (0,001 %)

 

Όταν κανεις εξαρτηση μεσω hepos τι διαφορα εχει το δαχτυλο του εργων υποδομης απο του πολιτικου μηχανικου,αγρονομου τοπογραφου,τοπογραφου ΤΕ ............

 

Να το πούμε και στου μαθητή αν είναι να το βάλει αυτός

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι (ας μου επιτραπεί η έκφραση) καλησπέρα,

Σήμερα είδα στο site το email του Κου Ξερακάκη, προέδρου του ΠΣΑΤΜ και από εκείνη την ώρα έχω σαλτάρει.

Τι πάει να πει «…..το Νομικό Συμβούλιο του Κράτους (Ν.Σ.Κ.) ήρθε να δικαιώσει με τον πλέον πανηγυρικό τρόπο τις θέσεις…..». Το ΝΣΚ πανηγύρισε κιόλας για την απόφασή του;

Τα έχω πάρει στο κρανίο εν μέρει, γιατί αν και απόφοιτος έργων υποδομής (και μάλλον αιώνιος φοιτητής της ΣΑΤΜ στο ΕΜΠ), από το 2000 μέχρι και σήμερα δεν έχω ασχοληθεί με τίποτε άλλο πέραν της σύνταξης τοπογραφικών διαγραμμάτων, χαράξεις, μελετων οδοποιίας μικρής κλίμακας. Τώρα μου κόβουν (αν τελικά υπογραφτεί η απόφαση) το ψωμί μου.

Δεν απασχολήθηκα ποτέ στη ζωή μου με στατικά, αρχιτεκτονικά ή ειδικές τοπογραφικές μελέτες. Αυτά τα αφήνω στους ΑΕΙ ή ΤΕΙ που έχουν και δυο γνώσεις παραπάνω από εμένα στην ειδικότητά τους.

Εδώ έχω να κάνω τα εξής ερωτήματα:

1. Όλοι οι υπάλληλοι των πολεοδομιών και του κτηματολογίου κλπ, που ελέγχουν και θεωρούν τις τοπογραφικές μελέτες, διαγράμματα και Πίνακες Πράξεις Εφαρμογής είναι ανωτάτης εκπαίδευσης; Υπήρχε υπάλληλος σε πολεοδομία της Αττικής όπου υπέγραφε ως τεχνικός υπάλληλος, Πράξεις Αναλογισμού, διαγράμματα εφαρμογής κλπ.

2. Το Κτηματολόγιο με 3 διαφορετικές εγκυκλίους προσπάθησε να διορθώσει τις προδιαγραφές για την απόκλιση του εμβαδού. Και αυτό γιατί; Μήπως για να διορθώσει τις χαζομάρες που έχουν γίνει από τις μελετητικές εταιρείες πάνω στη γρηγοράδα τους να κλείσουν τη μελέτη και να πάρουν τα λεφτά; Ξέρετε τι σημαίνει διαφορά εμβαδού 12τ.μ. σε οικόπεδο με συντελεστή δόμησης 2,6 και αξία γης βορείων προαστίων; Εδώ σημειώνω ότι μου έτυχε περίπτωση όπου η διαφορά ήταν 11 τ.μ. σε οικόπεδο 488τμ και το σχήμα καμία σχέση με την πραγματικότητα. Οι ιδιοκτήτες όταν πήγαν με το τοπογραφικό τους να δουν γιατί υπάρχει αυτή η διαφορά ο υπάλληλος του κτηματολογικού γραφείου τους έδιωξε λέγοντας ότι η διαφορά του εμβαδού είναι αστεία. Δεν κοίταξε καν γιατί υπάρχει αυτή η διαφορά. Μήπως γιατί δεν ήταν μηχανικός; Τότε ποιος ο λόγος ύπαρξης του Εθνικού κτηματολογίου αν δεν μπορείς να κατοχυρώσεις τα σωστά σύνορά του οικοπέδου σου; Μόνο για την είσπραξη των τελών έγινε το κτηματολόγιο; Ή για να φάνε οι μεγαλοκαρχαρίες;

3. Ένας πολιτικός μηχανικός 30 ετούς εμπειρίας ο οποίος εργάζεται κατά κόρον σε στατικές και αρχιτεκτονικές μελέτες γνωρίζει το αφινικό μετασχηματισμό και τριγωνισμό; Ή ακόμα καλύτερα γνωρίζει τι είναι το ΕΓΣΑ, το UTM και το HATT; Πώς δύναται άραγε να συντάξει εξαρτημένο τοπογραφικό διάγραμμα σε ένα από τα παραπάνω συστήματα όταν δεν ξέρει καν τι είναι;

4. Οι μελέτες οδοποιίας και άλλων έργων υποδομής δεν συντάσσονται σε εξαρτημένα τοπογραφικά υπόβαθρα; Είναι ανεξάρτητα και μετά ο επιβλέπων προσπαθεί να το κάτσει στο ήδη υπάρχον εξαρτημένο υπόβαθρο; Άρα με την απόφαση αυτή μου παίρνουν και το ελάχιστο που μπορώ να έχω από δουλειά.

5. Γιατί το ΤΕΕ και ο ΠΣΔΑΤΜ ξύπνησαν τώρα; Δε λέω, πιθανόν να έγιναν χοντράδες από ΤΕΙτζήδες, αλλά και τώρα που δεν υπάρχουν δουλείες προσπαθούν όλοι από τη σύνταξη των τοπογραφικών να βγάλουν τα σπασμένα, γιατί δεν μπορεί κάποιος θα θέλει να μεταβιβάσει ή να πουλήσει ένα ακίνητο.(σ.σ. για τις χοντράδες θα αναφερθώ παρακάτω).

6. Η εγκύκλιος του ΥΠΕΚΑ προς τις πολεοδομίες περί του δικαιώματος σύνταξης εξαρτημένων τοπογραφικών η οποία δεν ήταν τίποτα άλλο από το έγγραφο του ΤΕΕ για την συγκεκριμένη υπόθεση . Ούτε τα προσχήματα δεν κράτησαν, έστειλαν το έγγραφο σε φωτοτυπία όπως στάλθηκε από το ΤΕΕ, δεν κάθισαν καν το δακτυλογραφήσουν. Τόσο επείγον ήταν;

7. Με την παραπάνω εγκύκλιο επίσης αναφέρεται ότι για τους υπομηχανικούς μπορούν να συντάξουν εξαρτημένο τοπογραφικό διάγραμμα μόνον όταν υπάρχει εγκατεστημένο στην περιοχή αποτύπωσης τριγωνομετρικό δίκτυο. Τώρα με το HEPOS ασχέτως με την ακρίβεια που έχει (το μελετησαν διπλωματούχοι ανωτάτων σχολών) ή και ακόμα καλύτερα με την υπαρξη μόνιμων στάσεων ή τριγωνομετικών σημέιων του κτηματολογίου δύναται να κάνει αποτύπωση και να συντάξει Τ.Δ. ή πρέπει να καλέσει κάποιον ΑΤΜ ή ΠΜ να του ιδρύσει δύο στάσεις μέσα στην περιοχή αποτύπωσης και να του υπογράψει για την ορθότητά τους πάνω στο διάγραμμα;

 

Στην αρχή ανάφερα ότι είμαι εν μέρει σαλταρισμένος και αυτό γιατί δίνω και κάποιο δίκιο για τις αποφάσεις περί εξαρτημένων τοπογραφικών διαγραμμάτων. Και αυτό γιατί γνωρίζω από πρώτο χέρι χοντράδες που έχουν γίνει, τόσο από αποφοίτους ΑΕΙ όσο και ΤΕΙ.

Φίλος και παλιός συμφοιτητής από το ΤΕΙ μου ανέφερε πριν από καιρό ότι πήρε GPS και γεωδαιτικό σταθμό για να κάνει αποτυπώσεις και τοπογραφικά γενικότερα. Η μάρκα του GPS μου ήταν άγνωστη. Του είπα να κάνει έναν έλεγχο πάνω στο τριγωνομετρικό δίκτυο της ΓΥΣ πριν κάνει οτιδήποτε άλλο. Καθώς επίσης και να ελέγξει τα αποτελέσματα του Γεωδαιτικού σταθμού στα εσωτερικά προγράμματα που έχει. Με έγραψε στα α…..δια του, γιατί η εταιρεία που του τα πούλησε είπε ότι είναι τεσταρισμένα. Και είμαι σίγουρος πως δεν είναι ο μόνος. Δεν έχει σχέση το ότι είναι ΤΕΙ ή ΑΕΙ.

Σε άλλη περίπτωση πρόσφατα σε περιοχή που έχει ήδη κλείσει το κτηματολόγιο μου βρέθηκε πελάτης από το εξωτερικό ο όποιος κληρονόμησε ένα γεωτεμάχιο από μία διανομή του 68 σε εκτός σχεδίου περιοχή. Η διανομή αυτή όταν την εντόπισα στου κτηματολογικούς χάρτες φαινόταν μια χαρά με την πρώτη ματιά. Ωραία σκέφτηκα, εφαρμόζω τη διανομή στο έδαφος και τελείωσα. Παρατηρώντας όμως καλύτερα είδα ότι η μισή διανομή ήταν μετακινημένη κατά 30μ δυτικά. Κάνω ευρύτερη αποτύπωση της περιοχής (8 ώρες κατσάβραχο) και διαπιστώνω όχι μόνο ότι είχα δίκιο γιατί βρήκα τις παλιές περιφράξεις και τους πασσάλους, αλλά διαπίστωσα ότι κάποιος ΑΕΤΟΣ είχε εφαρμόσει 2 συνεχόμενα οικόπεδα της διανομής με τις συντεταγμένες του κτηματολογίου και μάλιστα με πολύ καλή ακρίβεια. Και αναρωτιέμαι ξανά «Αγρονόμος Τοπογράφος δεν συνέταξε το συγκεκριμένο κτηματολογικό διάγραμμα;» Τώρα εγώ θα πρέπει να κάνω και χωρική μεταβολή για την οποία δεν έχω δικαίωμα σύνταξης. ΤΟ ΔΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΚΑΑΑΑΑΑΑΝΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!!!

Πάντως εγώ σε προσωπικό επίπεδο θυμάμαι πάρα πολύ καλά ότι στο ΤΕΙ στα μαθήματα τοπογραφίας και οδοποιίας χρησιμοποιήσαμε σύστημα συντεταγμένων ΗΑΤΤ. Μάθαμε για Γεωειδές, οδεύσεις, τριγωνισμούς, χαράξεις, διανομές οικοπέδων, τόξα συναρμογών, κλπ. Τώρα όποιος τα θυμάται έχει καλώς. Εγώ πάντως θα συμφωνούσα με το ΤΕΕ αν αποφάσιζε, έστω και μέσω εξετάσεων να μας κάνει μέλη του και εφόσον αυτό ορίζει τα τεχνικά θέματα, να προτείνει επακριβώς μέχρι ποίου βεληνεκούς μελέτες μπορούμε να αναλάβουμε, και να προτείνει μία σωστή και τεκμηριωμένη άποψη για τα επαγγελματικά μας δικαιώματα. Δεν έχει το δικαίωμα να αποφασίζει αυτό για όλα καταργώντας μας φασιστικά. Δηλαδή εμείς των ΤΕΙ τι είμαστε, οι σχεδιαστές των ιδεών τους; Υπάρχουν κατ’ επάγγελμα σχεδιαστές.

Αυτά και συγγνώμη αν κούρασα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα έχω πάρει στο κρανίο εν μέρει, γιατί αν και απόφοιτος έργων υποδομής (και μάλλον αιώνιος φοιτητής της ΣΑΤΜ στο ΕΜΠ), ....

 

Και γιατί δε σώνεις, για να έχεις τελικά την υπογραφή;

 

 

1. Καλή ιδέα στη βαθμολόγηση της υπογραφής με βάση την εμπειρία και γενικά το βιογραφικο...

2. Εισαι σίγουρος ότι ήταν ΑΤΜ; Ένα παράδειγμα δε νομίζω ότι είναι ο κανόνας..

3. Θέμα γνώσεων; Ας μη το αναλύσουμε....

4. Δεν το παίρνουν από σένα.

5. Κάλλιο αργά παρά ποτέ (όχι για το ΤΕΕ)

6. Συμφωνώ.

7. Αυτό είναι ένα ζήτημα. Τι είναι το εγκατεστημένο τριγ δίκτυο (ζήσε μάη μου..); Πάντως μου φαίνεται κάτι σαν τους δρόμους (αγροτικούς,δασικούς......) Μάλλον πρέπει να εννοείται το αναγνωρισμένο δίκτυο.

 

Το ότι κάποιος Πολύ Εξυπνος (ΠΕ) έκανε ένα λάθος, δε νομίζω ότι πρέπει να αδικείς του υπολοίπους!

 

Και στην τελική αν εγώ έχω φάει την ζωή μου να κάνω σφραγίσματα δοντιών ενώ ο οδοντίατρος δίπλα μου δεν ξέρει να κάνει καθαρισμό τι φταίει;Το πανεπιστήμιο;Ή το μπλοκάκι του;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.