Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση περί επ. δικαιωμάτων με αφορμή την γνωμ. ΝΣΚ


Recommended Posts

Κατα τη γνωμη μου ΝΑΙ, ετσι ειναι, σπουδασαμε σαμο, δωστε μας ΕΔ.

.

 

ακριβώς, αφού έφτιαξαν τις σχολές, πρέπει να δώσουν και τα αντίστοιχα δικαιώματά τους. Αυτή είναι υποχρέωση της πολιτείας εάν θέλει να λέγεται έτσι. Κι όχι επειδή θα δυσαρεστηθεί ο κάθε lazaros, να πάνε να πνιγούν οι υπόλοιποι...

 

Ας βγάλουν όσες σχολές δεν έχουν δικαιώματα από τα μηχανογραφικά, να πηγαίνουν χωρίς εξετάσεις και για την πλάκα τους. Να είναι εις γνώση τους ότι κανένας δεν τους εξασφαλίζει, δική τους και μόνο η ευθύνη..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 296
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

[email protected], μα δεν είναι επιχείρημα στην διεκδίκηση των ΕΔ το που σπούδασε κανείς. Και άλλοι σπουδάσαν Αγγλία, άλλοι Γερμανία, αλλοί στο κάθε κατσικοχώρι, τι σημαίνει? Να δώσουμε ΕΔ ανάλογα την χιλιομετρική απόσταση της πολής των σπουδών από την πολή διαμονής?

 

Το ότι φτιάχτηκαν σχολές σε κάθε κουλό μέρος της Ελλάδας είναι ευθύνη των κυβερνήσεων, που νόμιζαν ότι με το να ιδρύουν μια σχολή σε Σαμό, Ρόδο ή οπουδήποτε αλλού, θα λυνόταν τα τοπικά προβλήματα. Για να δούμε τώρα, που θα κλείσουν αυτές οι σχολές, πόσες γκαρσονιέρες που χτιστηκαν σε αυτά τα μέρη εδώ και 20 χρόνια θα πάψουν να νοικιάζονται...

 

Αλλά κάτι που μου κάνει εντύπωση είναι ότι κανείς δε βάζει στο τραπέζι το ζήτημα της ατομικής ευθύνης. Να το πω απλά (και ρίχτε μου και κάρτες): όταν κάποιος δηλώνει μηχανογραφικό, δε πρέπει να ξέρει τι ΕΔ δίνει η κάθε σχολή? Αφού αποφοιτεί τον πιάνει το παράπονο?

 

Π.χ. η αδερφή μου τελειώσε φυσικοθεραπεία στην Αθήνα. Ήξερε εξ αρχής τι ΕΔ έχει, ποια είναι η γραφειοκρατική διαδικασία περί ένταξης σε σωματεία, κτλ. Δε μπορεί να ανοίξει φυσιατρείο γτ δεν είναι γιατρός. Τι πρέπει να κάνει, να βρίζει τον Ιατρικό Σύλλογο και όλους τους γιατρούς? Το ηξερε, το δέχτηκε. Μπορεί όμως να κάνει άλλα πράγματα βάζει με τα ΕΔ που έχει.

 

Ναι ξέρω, άλλο φυσικοθεραπεία, αλλό μηχανολογία. Αλλά η αδερφή μου έχει την ευθύνη της επιλογής της να διαλέξει μια σχολή με αυτά τα ΕΔ.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν πολλοί μπερδεύεστε στα Βασικά πράγματα .

 

1.Τα Μεταπτυχιακά δεν δίνουν κανένα απολύτως δικαίωμα στο θέμα των ΕΔ αφού τα ΕΔ ξεκαθαρίζονται είδη από το Βασικό πτυχίο .

2.Δεν μπορεί να αναγνωριστεί το Μάστερ ενσωματωμένο με το Βασικό τίτλο αλλά πρέπει σύμφωνα με τις Ευρωπαϊκές Συνθήκες να φανεί ως ξέχωρος δεύτερος κύκλος και όχι ως ενσωματωμένος κύκλος στον Βασικό Κύκλο.

3.Τα ΕΔ πάνε πακέτο με τα ΑΔ .Δεν μπορεί να πάρει κανένας δικαιώματα Πολυτεχνείου μεμονωμένα με βάση την ειδικότητα του καθενός στα ΤΕΙ εάν δεν υπάρχει και εξίσωση των ΑΔ των ΤΕΙ με τα Πολυτεχνεία .

 

Αυτά είναι τρία Βασικά πράγματα που ορίζουν οι Νομοθεσίες οι Ευρωπαϊκές και οι Ελληνικές .Δεν μπορεί κανένας να τις αλλάξει εκτός και εάν αλλάξει ριζικά το σύστημα εκπαίδευσης στην Χώρα μας και γίνει ενσωματώση των ΤΕΙ με τα ΑΕΙ έχοντας τα ίδια ΑΔ .

 

Δεν μπορεί ο καθένας να πιστεύει πως μπορεί να πάρει κάποια δικαιώματα κατά τον τρόπο που περιγράφετε όταν αυτή η λογική είναι αντίθετη με την σημερινή πραγματικότητα και την νομοθεσία του εκπαιδευτικού συστήματος στο Κράτος μας .

Link to comment
Share on other sites

@spgirl, σε κανένα ευρωπαϊκό κράτος δεν υπάρχει αυτό. Όλες οι δημόσιες σχολές, αυτές που εποπτεύονται από τα εκάστοτε Υπ. παιδείας, τριτοβάθμιας εκπαίδευσης έχουν κατοχυρωμένα, πλήρη, και ξεχωριστά επ. δικαιώματα ανάλογα των σπουδών που έκαναν. Πολλοί ρωτάνε και μαθαίνουν, άλλοι πάλι δεν τους νοιάζει, αλλά υπάρχουν και μερικοί που πραγματικά πιστεύουν ότι αφού θα πάνε να σπουδάσουν σε κάποιο ανώτατο δημόσιο ίδρυμα, θα τύχουν και της αντίστοιχης αντιμετώπισης από την πολιτεία.

Δεν αφήνεις σαν πολιτεία στην τύχη τους τους πολίτες σου. Εάν θέλεις να λέγεσαι ευνομούμενη, τα προβλέπεις και τα διορθώνεις. Αλλά όταν γίνονται στο πόδι όλα, καταλήγεις σε αυτή την κατάσταση.

Λύσεις υπάρχουν...

Link to comment
Share on other sites

1.Το ότι φτιάχτηκαν σχολές σε κάθε κουλό μέρος της Ελλάδας είναι ευθύνη των κυβερνήσεων

 

2.Π.χ. η αδερφή μου τελειώσε φυσικοθεραπεία στην Αθήνα. Ήξερε εξ αρχής τι ΕΔ έχει, ποια είναι η γραφειοκρατική διαδικασία περί ένταξης σε σωματεία, κτλ..

 

1. Είδες εσύ ποτέ καμία κυβέρνηση να αναλαμβάνει τις ευθύνες της? Κοίτα, όταν αυτοί έμπαιναν στις σχολές τους, δεν υπήρχε η απόφαση του ΝΣΚ, κ αυτό που γνώριζα εγώ τουλάχιστον όταν συμπλήρωνα μηχανογραφικό είναι ότι ''το τοπίο με τα ΕΔ δεν έχει ξεκαθαρίσει, θεωρούμε ότι μέσα στα επόμενα 10 χρόνια (1996 τότε) θα έχουν λυθεί τα πάντα'', αυτό μας απαντούσαν από τις γραμματείες των σχολών όταν παίρναμε τηλ για να ενημερωθούμε σχετικά με τα ΤΕΙ.

Ήξερα λοιπόν ΤΟΤΕ ότι οι ΤΕ έχουν συγκεκριμένα ΕΔ κ ότι ενδέχεται να προβιβαστούν.Τελικά όχι μόνο δεν προβιβάστηκαν, αλλά τους κυνηγάνε να τους πάρουν κ αυτά τα λίγα που έχουν!Άλλο αν πέρασα πολυτεχνείο, αλλά ομολογώ κ εγώ από τη μεριά μου ότι αν αποτύγχανα θα έφευγα στο εξωτερικό,οι γονείς μου άφηναν χρήματα στην άκρη γι' αυτό το σκοπό......άλλοι γονείς όμως δεν είχαν αυτή τη δυνατότητα.

 

2. Κ εμένα η γυναίκα μου τελείωσε περιβαλλοντική χαρτογραφία στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου, ΑΕΙ παρακαλώ, η οποία σχολή δεν έχει επαγγελματικά δικαιώματα στον τομέα της χαρτογραφίας, και αυτά τα δικαιώματα που έχουν στον τομέα του περιβάλλοντος έκαναν 5 χρόνια δικαστικούς αγώνες να τα αποκτήσουν!!!:lol::lol: Άρα, πρέπει να παίρνουμε σαν δεδομένο ότι το κράτος σκυλεύει το πτώμα όλων των υπολοίπων αποφοίτων πλην των Μηχανικών ΠΕ.Αυτό ΠΩΣ σου ακούγεται εσένα spgirl, που είσαι μορφωμένος άνθρωπος? Δηλαδή λόγω της κακής οικονομικής κατάστασης που επικρατεί, να χάσουμε κ την άισθηση του δικαίου?

Link to comment
Share on other sites

@spgirl, σε κανένα ευρωπαϊκό κράτος δεν υπάρχει αυτό. Όλες οι δημόσιες σχολές, αυτές που εποπτεύονται από τα εκάστοτε Υπ. παιδείας, τριτοβάθμιας εκπαίδευσης έχουν κατοχυρωμένα, πλήρη, και ξεχωριστά επ. δικαιώματα ανάλογα των σπουδών που έκαναν. Πολλοί ρωτάνε και μαθαίνουν, άλλοι πάλι δεν τους νοιάζει, αλλά υπάρχουν και μερικοί που πραγματικά πιστεύουν ότι αφού θα πάνε να σπουδάσουν σε κάποιο ανώτατο δημόσιο ίδρυμα, θα τύχουν και της αντίστοιχης αντιμετώπισης από την πολιτεία.

 

Μα εδώ δεν είναι Ευρωπη... εδώ και τόσα χρόνια δεν έχει λυθεί το θέμα σας, δε έπρεπε αυτό εσύ να το ξέρεις? Είχες εμπιστοσύνη ότι θα έμπαινες στο ΤΕΙ και θα λυνόταν το θέμα? Εγώ στην θέση σου δεν θα είχα τέτοια εμπιστοσύνη σε ένα κράτος που έχει δείξει παλιότερα αδιαφορία σε αυτό το θέμα.

 

Εκεί είναι η ευθύνη του καθενός μας: όταν δηλωνουμε μια σχολή, δε το παίζουμε ζαριές, μπαίνουμε σε όποια να ναι και λέμε:"ε, όταν θα τελειώσω, θα έχουν δωθεί τα ΕΔ". Να διαλέγουμε όλοι σχολές που έχουν κατοχυρωμένα ΕΔ από πριν, όχι ότι να ναι. Μη εχεις εμπιστοσύνη στο κράτος σε ένα θέμα που έχει δείξει αδιαφορία, γτ στο τέλος εσύ ταλαιπωρείσαι, όχι το κράτος.

 

[email protected], ειρωνεύεσαι την μορφωσή μου? σε ευχαριστώ, ανταποδίδω...

Το πρώτο σκέλος της απαντησής σου με κάλυψε: ακούγατε ότι "ΘΑ" δωθουν, όχι ότι έχουν δωθεί. Εγώ σε κανένα "ΘΑ" δε θα αναπαυόμουν, και επομένως δε θα διάλεγα να πάω σε μια σχολή που "ΘΑ" δωθούν ΕΔ.

Για την γυναίκα σου, δε κατάλαβα τι ακριβώς με ρωτάς? Αν θεωρώ δίκαιο που δεν έχει ΕΔ?

Link to comment
Share on other sites

όπως σου εξήγησε και ο zavi, όταν συμπληρώναμε το μηχανογραφικό μας (εν έτει 1988 παρακαλώ) και τελικά περάσαμε στην εκάστοτε σχολή, μας μοίραζαν ένα βιβλιαράκι που λεγόταν σχολικός προγραμματισμός. Εάν σου διαβάσω τί έγραφε για τις σχολές των ΤΕΙ τότε, κι εσύ πίστεψέ με δεν θα είχες πρόβλημα να πας να σπουδάσεις εκεί. Επίσημο σχολικό εγχειρίδιο του Υπ. παιδείας παρακαλώ. Εχουν περάσει 16 χρόνια από την ημέρα που αποφοίτησα κι ακόμα στο ίδιο σημείο είμαστε, αυτό που δεν ξέραμε τότε...

Link to comment
Share on other sites

[email protected], ειρωνεύεσαι την μορφωσή μου? σε ευχαριστώ, ανταποδίδω...

 

Δεν σε ειρωνεύτηκα καθόλου, σε ρώτησα ειλικρινά τι πιστεύεις εσύ που είσαι μορφωμένος άνθρωπος, επειδή έχεις αντίθετη άποψη σε ένα θέμα που όπως το θέτω δεν θα πρέπει να υπάρχουν ταμπού του προηγούμενου αιώνα.

 

Αν σου έδωσα λανθασμένη εντύπωση, σίγουρα δεν είναι δικό μου φταίξιμο, μιας κ στο ποστ μου ήμουν εντελώς ξεκάθαρος, αν πρόκειται να συνεχίσουμε να μιλάμε τότε να πετάξεις έξω όλες τις προκαταλήψεις σου κ να μην αμφισβητείς τις προθέσεις του συνομιλητή σου.

Link to comment
Share on other sites

fraafr, ωραία, πίστεψες το βιβλιαράκι του ΣΕΠ? Μόνος σου δε έπρεπε να ψάξεις πριν δηλώσεις? Είπαμε μια αοριστία το Υπουργείο Παιδείας και εσύ την πίστεψες?

Αυτό είναι προσωπική ευθύνη: Να ψάξεις, να μάθεις πέρα από τι σου λέει ένα βιβλιαράκι του ΣΕΠ. Ναι, ήσουν μικρός και δε είχε το μυαλό να ψάξεις, αλλά αν είχες μαθει, τώρα ίσως να μην ειχες πρόβλημα.

 

Αν σου έδωσα λανθασμένη εντύπωση, σίγουρα δεν είναι δικό μου φταίξιμο, μιας κ στο ποστ μου ήμουν εντελώς ξεκάθαρος, αν πρόκειται να συνεχίσουμε να μιλάμε τότε να πετάξεις έξω όλες τις προκαταλήψεις σου κ να μην αμφισβητείς τις προθέσεις του συνομιλητή σου.

 

Τόσα θαψίματα που έχω φάει εδώ μέσα, λογικό είναι να έχω προκαταλήψεις. Τέλος πάντων, no offence.

 

Το παράδειγμα της γυναίκας σου είναι ένα ακόμα παράδειγμα σε αυτό που λέω: να ήξερε τι δήλωνε από πριν, δε παίζουμε στα ζάρια τις σχολές που δηλώνουμε. Γιατί ναι μεν το κράτος έπρεπε προ πολλού να είχε δώσει ΕΔ στην σχολή, αλλά και η γυναίκα σου έπρεπε να είχε μάθει τι παίζει με τα ΕΔ της σχολής και να μην περιμένει ότι κάποτε, κάποιος, κάπου θα δώσει τα ΕΔ...

 

Καμμιά εμπιστοσύνη κύριοι στα "ΘΑ", μόνο έμπρακτα πράγματα. Μόνο αν δεις ΦΕΚ ή ΠΔ με τα ΕΔ, μόνο τότε να είσαι σίγουρος.

 

(ενώστε τα μηνύματα, δε μπορώ να το κάνω εγώ)

Link to comment
Share on other sites

fraafr, ωραία, πίστεψες το βιβλιαράκι του ΣΕΠ? Μόνος σου δε έπρεπε να ψάξεις πριν δηλώσεις? Είπαμε μια αοριστία το Υπουργείο Παιδείας και εσύ την πίστεψες?

 

Συγγνώμη, αλλά αυτή εμμέσως είναι κ η άποψη του Υπουργείου, εσύ ως πολίτης αυτού του κράτους τη δέχεσαι ως δίκαιη?

 

Αν ναι, τότε πάω πάσο κ εγώ, ο καθένας δικαιούται να έχει την άποψή του, αλλά από κει κ πέρα δεν έχουμε καμία υποχρέωση να συζητάμε μεταξύ μας.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.