Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχές για την Δημιουργία Ενιαίου Επιμελητηριακού Φορέα Μηχανικών


spgirl

Recommended Posts

Και τι θα γίνει με τα υπάρχοντα μέλη στο ΤΕΕ? Θα είναι σε διαφορετική βαθμίδα από τους υπόλοιπους "νέους"? Θα υπάρχει διαφορετική βαθμίδα μεταξύ των μελών ΤΕΕ εσωτερικου-εξωτερικου? Τι βλακείες είναι αυτα? Δηλαδή θα με ξανακαθήσουν στα θρανία για να είμαι στο ίδιο επίπεδο με τον νέο μηχανικό του καινούργιου ΤΕΕ? Θα μου αφαιρέσουν το δικαίωμα υπογραφής, γιατί δεν είχα ξέρω εγώ μονάδες εμπειρίας?

Δεν τα καταλαβαίνω αυτά, εξώ ξέρω πηγαίνεις πανεπιστήμιο, πολυτεχνείο---τελειώνεις--βγαίνεις στην αγορά εργασίας οπως γίνεται με όλα τα επαγγέλματα. Τι εξετάσεις μετά και μπούρδες. Δηλαδή ένας παθολόγος γιατρός θα πρέπει να πιστοποιηθεί, εξεταστεί αργότερα για το αν είναι ικανός να εξετάσει το "τάδε περιστατικο"?

Ας μην τα μπερδεύουν γιατί θα τα κάνουν χειρότερα από τα μούτρα τους

Link to comment
Share on other sites

@BAS

 

το νέο ΤΕΕ θα δίνει τη κορυφαία θέση σε διπλωματούχους, δεν έχουν ανάγκη για μεταπτυχιακό. Δεν θα υπάρξει καμία αναφορά σε γκρεκομάστερ, αφού τεε κερνάει, τεε πίνει. Η ισότητα δίπλωμα=BSc+MSc θα είναι έμμεση και θα αφορά στα ΕΔ μόνο, για να μην μπλέξουν με ισοτιμίες και ιστορίες. Μόνο πλεονέκτημα που θα έχουν οι απόφοιτοι εξωτερικού με MSc είναι τα μόρια στο δημόσιο. Αν δεν το αλλάξουν και αυτό και ζητάνε τακτικά μέλη κτλ

Link to comment
Share on other sites

ikaros13

 

Η ουσία αυτής της ιστορίας έχει πολλά οφέλη .

 

1.Το πλήρη έλεγχο όλων των μελών των Μηχανικών .

Αυτό σημαίνει ότι θα αποφύγουν δικαστικές διαμάχες μεταξύ τάξεων Μηχανικών Τ.Ε και Π.Ε

 

2.Το πλήρη έλεγχο εξέτασης των Κολλεγίων.

Εξετάσεις πιστοποίησης και Ακαδημαϊκής Αναγνώρισης κτλ .

 

3.Την υποχρέωση των ΤΕΙ σε επιβολή θυσιών .

Εξού και το Μάστερ που ζητάνε αλλά και την 3 έτη πιστοποιημένη εμπειρία .

 

Με άλλα λόγια η κατάσταση παραμένει ίδια .

 

Τι να δώσει κάποιος απόφοιτος του ΤΕΙ κατατακτήριες εξετάσεις , τι να προσκομίσει Μάστερ και 3 έτη πιστοποιημένη εμπειρία(Άλλη μια εμπειρία ασαφής για το τι πρέπει να περιλαμβάνει όπως και αυτή των Κολλεγίων ) για μένα είναι ένα και το ίδιο.

Με άλλα λόγια μια από τα ίδια , αλλά και δεν ξέρουμε το τι Ε.Δ θα πάρουν στο τέλος τα ΤΕΙ .

Θα είναι αυτά που ζητάνε σήμερα ?

θα έχουμε και εκεί μια ανακατωσούρα όπου άλλοι θα ζητάνε περισσότερα λόγο αυτών των επιβολών που τους υποχρέωσαν να κάνουν ?

 

Τι από όλα αυτά θα γίνουν ?

Link to comment
Share on other sites

Πολλά οφέλη για όλους έχουν τα σωστά προγράμματα μαθημάτων στα σχολεία, σωστά προγράμματα σπουδών αργότερα, καλό επίπεδο σπουδών, καλές υλικοτεχνικές υποδομές, σωστό επίπεδο καθηγητών, έρευνα, ενημέρωση και κατάρτιση στις νέες τεχνολογίες και θεωρίες κλπ...

 

Και για την αγορά εργασίας, σωστός προσανατολισμός, ευκαιρίες επενδύσεων, αποκέντρωση υπηρεσιών κλπ...

 

Αυτά έχουν αποτέλεσμα... αλλά επειδή είναι ανίκανοι έστω για ένα από αυτά, ασχολούνται με ότι μ@λ@κία τους έρθει στο κεφάλι!!! Διευρυμένο ΤΕΕ και αηδίες...

 

Αν σπουδάζεις 5 χρόνια και δεν είσαι ικανός για να βγεις στην αγορά ή δεν είσαι σωστός επιστήμονας, και μετά τις εξετάσεις και τις πιστοποιήσεις πάλι το ίδιο ανίκανος θα είσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

JTB

 

Σε όλα αυτά που αναφέρεις συμφωνώ απολύτως .

Αλλά στην χώρα όπου ζούμε όλοι κοιτάνε το συμφέρων τους και πως θα το διασφαλίσουν .

 

Μπροστά λοιπόν στο συμφέρων όλα τα άλλα κάνουνε στην άκρη .

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή stavros Μηχανικοί είναι:

Νο1 Διπλωματούχοι Ελλάδος (τα πάντα όλα) κλαπ,κλαπ,κλαπ

Νο2 Διπλωματούχοι-πτυχιούχοι εξωτερικού ισότιμοι-αντίστοιχοι (αλλά δεν είναι) (ολα εκτός από πυρασφάλεια πχ)

Νο3 ΤΕΙ με μάστερ (λίγο από όλα)

Νο4 ΤΕΙ σκέτοι (κάτι σαν σήμερα)

Νο5 Κολλέγια (τόση φασαρία κάτι θα πάρουν)

Νο5 ΙΕΚ (ολοι πηραν εμείς τίποτα?)

Οποιος θέλει upgrade να κάθετε στα θρανια ξανά...

Ρε τι ρεζιλίκια είναι αυτά? Θα τρελλαθούμε τελείως μου φαίνεται. Καταρχήν πως αφαιρείς από έναν την υποφραφή που ίδη έχει και την δίνεις σε άλλον. Ποιος σου είπε ότι το παλικάρι που τελείωσε ΤΕΙ είναι υποχρεωμένο να κάνει master για να πάρει αυτά που του αναλογούν (δηλαδή απαξιώνεται η σχολή του και μετράει ο ένας χρόνος master ε? που πληρώνει κιόλας)

Εγώ ξέρω μηχανικός γίνεσαι από την σχολή σου όπως κάθε άλλο επάγγελμα επαναλαμβάνω. Οτιδήποτε μετέπητα είναι μακακίες τούμπανα. Τι άδειες, πιστοποιήσεις, σαχλαμάρες για να ζούνε κάποια ινστιτούτα,επιμελητήρια κτλ....

Link to comment
Share on other sites

ikaros13

 

Δεν πρόκειται κανένας όπως λες να σου αφαιρέσει την σφραγίδα και την υπογραφή σου .Απλώς με βάση αυτό που πάνε να κάνουν θα κρατήσεις εσύ τα Ε.Δ που είχες ενώ οι άλλοι του ΤΕΙ με Μάστερ θα πάρουν επιπλέον αυτά που ζητάνε σήμερα από τα ΑΕΙ ανάλογα με την ειδικότητα τους .

 

 

Τώρα όσον αφορά για τους απόφοιτους του εξωτερικού αυτό διαφέρει από χώρα σε χώρα .

Υπάρχουνε πανεπιστήμια των 3 ετών με 1 χρόνο Μάστερ και σύνολο 30 άντε 40 μαθήματα των 1900 διδακτικών ωρών.

 

Νο2 Διπλωματούχοι-πτυχιούχοι εξωτερικού ισότιμοι-αντίστοιχοι (αλλά δεν είναι) (ολα εκτός από πυρασφάλεια πχ)

 

 

Και υπάρχουνε και πανεπιστήμια όπου κάνουνε 5.5 έτη με 67 μαθήματα με 3400 διδακτικές ώρες μαζί με το Μεταπτυχιακό τους που υπερέχουν και των Ελληνικών ΑΕΙ σε όλα τα κριτήρια .

Και μη μου πει κανείς για την ποιότητα γιατί την έχω δει και την ποιότητα των Ελληνικών ΑΕΙ ασχέτως αν δεν μιλάω, και ακόμα και σε αυτήν υπάρχει διαφορά.

 

Άρα λοιπόν δεν είναι όλα τα πανεπιστήμια το ίδιο αλλά διαφέρουν από χώρα σε χώρα .

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ας μπει μια τάξη και ας χάσουν όλοι απο κάτι.. αλλά ας μπει μια τάξη για να δουλέψει λίγο η μηχανή.

 

"Πτυχιούχος ΤΕΙ και Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης μετά από 3 χρόνια πιστοποιημένης εμπειρίας."

 

ΜΔΕ συναφές; Το αναγνωρισμένο MBA πχ είναι συναφές; εδώ θα γίνει λίγο σφαγή, διότι υπάρχουν ΜΔΕ που "ακουμπάνε" στα πεδία του Μηχανικού, όπως π.χ. το "Operations Management" (Logistics, Διαχείριση Έργων, Διοίκηση Παραγωγής, Διαχείριση Ποιότητας κλπ)

Link to comment
Share on other sites

JTB

 

Σε όλα αυτά που αναφέρεις συμφωνώ απολύτως .

Αλλά στην χώρα όπου ζούμε όλοι κοιτάνε το συμφέρων τους και πως θα το διασφαλίσουν .

 

Μπροστά λοιπόν στο συμφέρων όλα τα άλλα κάνουνε στην άκρη .

 

Θα περίμενα αυτή την απάντηση από κάποιον έμπορο ή πολιτικό ή λογιστή...

Αυτοί εξετάζουν το συμφέρον από Δευτέρα έως Πέμπτη... μετά βλέπουμε...

 

Δηλαδή τί από αυτά που είπα δεν είναι συμφέρον; Οι σωστοί επιστήμονες;

Οι έμπειροι τεχνικοί; Οι αμοιβές αναλόγως προσόντων; Οι υπηρεσίες αναλόγως εμπειρίας;

Τί πιο συμφέρον για εσένα ως απλό καταναλωτή, να απολαμβάνεις υπηρεσίες που πρέπει από ανθρώπους που πρέπει;

Αν μεταφράζουμε το συμφέρον μας ως το βδομαδιάτικό μας, είμαστε άξιοι της μοίρας μας... Αν αποκόπτεις το ατομικό από το συλλογικό συμφέρον, είσαι ή πολύ πλούσιος, ή βλάκας. (όχι εσύ φυσικά, το 2ο πρόσωπο μπαίνει γενικά).

 

Επαναλαμβάνω λοιπόν για να προσγειωθούμε λίγο μετά από τόση φιλοσοφία, ότι η ενασχόληση με τα δήθεν προβλήματα του κλάδου είναι γιατί κανείς δεν έχει τα απαραίτητα :rolleyes::rolleyes: για να κάνει κάτι σοβαρό στην εκπαίδευση και δίνουν όλοι βάρος στις εισαγωγικές.

Κανείς δεν μπορεί να κάνει κάτι για την ανάπτυξη και τη πρόοδο της χώρας αφού κανείς δεν μπορεί να νομοθετήσει σωστά και κανείς δεν προσανατολίζει κάπου την εθνική οικονομία... γιαυτό παίζουν με τα Ε.Δ. και τους τίτλους.

Αν είχαμε όλοι δουλειά, δεν θα προλαβαίναμε να φιλοσοφούμε όπως κάνω εγώ τώρα!

Link to comment
Share on other sites

JTB

 

Η θέση μου ήταν ξεκάθαρη.

Μπορεί να ακούγετε σκληρό και το ξέρω.

Αλλά όταν σου κόβουνε δικά σου συμφέροντα που είχες και τα έχασες μαθαίνεις να ζεις και εσύ κόβοντας τα συμφέροντα των άλλων με την στάση σου ασχέτως εάν αυτή η στάση σε οδηγεί πολλές φορές σε σύγκρουση με τους άλλους ακόμα και μέσα σε ένα φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.