Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχές για την Δημιουργία Ενιαίου Επιμελητηριακού Φορέα Μηχανικών


spgirl

Recommended Posts

Επίσημη θέση του Υφυπουργού Παιδείας κ. Πανάρετου για την δημιουργία πλαισίου διαμόρφωσης ενιαίου επιμελητηριακού φορέα που αφορά τους μηχανικούς:

 

http://ypepth.opengov.gr/panaretos/?p=6205

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Απονεμόμενοι Επαγγελματικοί Τίτλοι

 

1. Μηχανικός με τα εξής προσόντα:

 

α. Διπλωματούχος Τμήματος Μηχανικών Πολυτεχνικής Σχολής ή Πολυτεχνείου με 5 έτη Σπουδών,

 

β. Πτυχιούχος Πανεπιστημίων αλλοδαπής, με αναγνωρισμένο M.Sc.,

 

γ. Πτυχιούχος Πανεπιστημίων αλλοδαπής με Διδακτορικό Δίπλωμα,

 

δ. Πτυχιούχος Ιδρυμάτων τριτοβάθμιας εκπαίδευσης αλλοδαπής με 4 έτη σπουδών, σύμφωνα με τις προϋποθέσεις του Π.Δ. 38/2010,

 

ε. Πτυχιούχος ΤΕΙ με Διδακτορικό Δίπλωμα,

 

στ. Πτυχιούχος ΤΕΙ και Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης μετά από 3 χρόνια πιστοποιημένης εμπειρίας.

 

2. Μηχανικός εφαρμογών ή τεχνολόγος Μηχανικός, τίτλος που απονέμεται στα Συνδεδεμένα Μέλη

 

3. Απόφοιτοι Ι.Ε.Κ. και άλλων τεχνικών σχολών

 

Αρμοδιότητα του Ενιαίου Φορέα είναι η Επαγγελματική Αναγνώριση, Πιστοποίηση και Εξέλιξη των μελών του με βάση τα προσόντα τους.

 

Αυτό είναι και το πιο σημαντικό σημείο...

Υπογραμμίζω τα πιο extreme!

 

Και θα αρχίσουν εκ νέου 100άδες συζητήσεις... Αλλά ΚΑΝΕΙΣ και το υπογράφω αυτό, δεν θα πάρει επίσημα θέση στο από ΠΟΤΕ θα ξεκινήσει, ΠΩΣ θα ξεκινήσει, με ΠΟΙΑ Ε.Δ. των πτυχιούχων, ΤΙ θα γίνει με τους σημερινούς μηχανικούς και ειδικά πτυχιούχους και μάλιστα με αυτούς που έχουν το πτυχίο 15 χρόνια... Δηλαδή θα μας εξετάσει σε τίποτε μηχανική, μπετά, τοπογραφία, γεωλογία, φυσική, αντοχή υλικών;;;

Δηλαδή μέχρι τώρα, ΑΜΕΣΑ και ΑΒΙΑΣΤΑ (σαν τις μικρές αγγελίες) οι του μικρού πολυτεχνείου έγιναν του μεγάλου, οι των ΚΑΤΕΕ έγιναν ίσοι με των ΤΕΙ, οι της παλιάς Βιομηχανικής έγιναν ΑΣΟΕΕ κλπ...

Ελπίζω να μη θυσιάσουν τώρα χιλιάδες επαγγελματιών στο βωμό μιας εικονικής αναβάθμισης. Δεν έχουμε τη πολυτέλεια να κοιτάξουμε τους τύπους τώρα... οι άνθρωποι αυτοί μεταξύ των οποίων κι εγώ, δουλεύουμε χρόνια με ευσυνειδησία, φτιάξαμε οικογένειες, έχουμε υποχρεώσεις, δύσκολη καθημερινότητα... Θα έρθει τώρα ο κάθε Πανάρετος να μας ακυρώσει;;;

Αν δεν πούνε ανοικτά ότι όλες αυτές οι διαδικασίες θα αφορούν τους νέους απόφοιτους και ότι αυτομάτως αναγνωρίζονται τα δικαιώματα των υπαρχόντων όπως έγινε τόσες φορές, τότε μάλλον για παράνομο το βλέπω και τρίζει από τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου ήταν ότι θα εμφανιζόταν αργά η γρήγορα μια τέτοια πρόταση και προφανώς η δημιουργία του συγκεκριμένου φορέα κατά πάσα πιθανότητα εάν έχει σκοπό να δημιουργηθεί , τότε πιστεύω θα ολοκληρωθεί πριν της 01/01/2013 όπου είναι η ημερομηνία που θα αναλάβει το επιμελητήριο των Μηχανικών το θέμα εξέτασης των Κολλεγίων.

 

Πιστεύω το ε και το στ είναι πολύ σαφής .

Κάτι σαν κατατακτήριες μου θυμίζει .Δεν ξέρω μπορεί να κάνω και λάθος .

Link to comment
Share on other sites

Ενω στις κατηγορίες μελών οι πτυχιουχοι που αποφοίτησαν μετα το 2001 (και όσοι είχαν την επιλογή επέλεξαν το νεο προγραμμα σπουδών) εντάσσονται στα τακτικά μέλη, στους απονεμόμενους τίτλους προφανώς τους εντάσσει στην κατηγορία συνδεδεμένα μέλη.

Υπάρχει κάτι που μου ξέφυγε?

 

edit Απόσπασμα από Ν.2916/2001

β) Τα επαγγελματικά δικαιώματα όσων αποφοιτούν από τα Τ.Ε.Ι. μετά την έναρξη ισχύος του νόμου αυτού είναι τα ίδια με αυτά που καθορίζονται με τα προεδρικά διατάγματα που έχουν εκδοθεί κατά ειδικότητα, σύμφωνα με τις διατάξεις του στοιχείου γ΄ της παρ. 2 του άρθρου 25 του ν. 1404/1983. Τα προεδρικά διατάγματα που θα εκδοθούν με τις αυτές διατάξεις μετά την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου και θα αφορούν σε ειδικότητες για τις οποίες δεν έχουν εκδοθεί σχετικά προεδρικά διατάγματα, θα ισχύουν για όλους τους αποφοίτους Τ.Ε.Ι. του οικείου Τμήματος, ανεξάρτητα από το χρόνο αποφοίτησής τους.

Link to comment
Share on other sites

Βγάζεις το πολυτεχνείο και σου λένε , πέρνα μετά από 4 μήνες από το ΤΕΕ και μετά από 3 μήνες κάνε έναρξη.

 

Τελειώνεις Ιούνιο; ΤΕΕ Οκτώβριο- ΤΣΜΕΔΕ Ιανουάριο.

 

Τελειώνεις Σεπτέμβρη; ΤΕΕ Φεβρουάριο -ΤΣΜΕΔΕ Μάιο

 

Τελειώνεις Ιανουάριο; ΤΕΕ Μάιο - ΤΣΜΕΔΕ Αύγουστο.

 

Για να ξέρουμε τι λέμε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ας μου πει καποιος τι εξυπηρετει αυτο το πραγμα...

 

θα ερχεται οποιος να ` ναι απο οποιο πανεπιστημιο του αρεσει

και θα εχει να περασει πολυ δυσκολες εξετασεις

ετσι ωστε να μπει στον επαγγελματικο χωρο της ελλαδας?

 

αυτο δεν γινεται

γιατι πλεον ισχυει ο "Μποσμαν"

 

εκτος αν θελει να πιασει τους εκτος ΕΕ

Link to comment
Share on other sites

ας μου πει καποιος τι εξυπηρετει αυτο το πραγμα...

 

Προφανώς την εξέταση των Κολλεγίων λόγο διαπίστωσης έλλειψης των Ακαδημαϊκών Δικαιωμάτων .

Κάτι το οποίο είχε αναγγείλει και η Υπουργός Παιδείας τους προηγούμενους μήνες , κάτι το οποίο αναγράφετε και στο Π.Δ για τα Κολλέγια , κάτι το οποίο επαληθεύεται από αυτό που συζητάμε σήμερα .

Τίποτα απολύτως δεν γίνετε τυχαία . Μένει πλέον να το δούμε και στην πράξη .

Link to comment
Share on other sites

Απονεμόμενοι Επαγγελματικοί Τίτλοι

 

1. Μηχανικός με τα εξής προσόντα:

 

ε. Πτυχιούχος ΤΕΙ με Διδακτορικό Δίπλωμα,

 

στ. Πτυχιούχος ΤΕΙ και Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης μετά από 3 χρόνια πιστοποιημένης εμπειρίας.

 

2. Μηχανικός εφαρμογών ή τεχνολόγος Μηχανικός, τίτλος που απονέμεται στα Συνδεδεμένα Μέλη

 

 

 

Πτυχιούχος ΤΕΙ με Διδακτορικό δίπλωμα. Να είναι 100 όλοι μαζί! Μπορεί και παραπάνω αλλά για να κάνεις διδακτορικό από ΤΕΙ όπως είναι τα πράγματα τώρα πρέπει να κάνεις πρώτα master και μετά Phd στο εξωτερικό άρα το πιο πιθανό δεν γυρνάς πίσω.

 

όσο για το στ πάλι ριγμένοι οι ΤΕΙτζίδες.

 

Το 2 σημαίνει απλά μαστοράτζα για εμάς τους Τ.Ε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βλέπω εγώ είναι οτι τα τακτικά μέλη (κατηγορίες α-δ) θα λαμβάνουν του τίτλους α έως στ του υπ' αριθμόν ένα της κατηγορίας απονεμόμενων επαγγελματικών τίτλων. Τα συνδεδεμένα μέλη (κατηγορία μελών ε και στ) λαμβάνουν αντίστοιχα τους τίτλους της κατηγορίας 2 και 3 των επαγγελματικών τίτλων. Αν και είναι και λίγο μπερδεψιάρικο το άτιμο!

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι τι γίνεται με όσους δεν έχουν ΜΔΕ. Γίνονται τακτικά μέλη μετά απο 3 χρόνια ή μόνο συνδεδεμένα μέλη. Δηλαδή η κατηγορία (στ. Πτυχιούχος ΤΕΙ και Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης μετά από 3 χρόνια πιστοποιημένης εμπειρίας) ισχύει ως ΤΕΙ+ΜΔΕ ή ΤΕΙ+3 χρόνια εμπειρία ή αναγκαστικά ΤΕΙ+ΜΔΕ+3 χρόνια εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι τι γίνεται με όσους δεν έχουν ΜΔΕ. Γίνονται τακτικά μέλη μετά απο 3 χρόνια ή μόνο συνδεδεμένα μέλη. Δηλαδή η κατηγορία (στ. Πτυχιούχος ΤΕΙ και Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης μετά από 3 χρόνια πιστοποιημένης εμπειρίας) ισχύει ως ΤΕΙ+ΜΔΕ ή ΤΕΙ+3 χρόνια εμπειρία ή αναγκαστικά ΤΕΙ+ΜΔΕ+3 χρόνια εμπειρία?

 

Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι γίνονται τακτικά μέλη μόνο όσοι έχουν ΤΕΙ+ΜΔΕ+3 χρόνια εμπειρία ή ΤΕΙ+PhD. Όλοι οι άλλοι από ΤΕΙ θα είναι μόνο συνδεδεμένα μέλη.

 

Με αυτή τη πρόταση όμως θα μπορώ να επεκτείνω τις γνώσεις μου και να αποκτήσω δικαιώματα στο τομέα που με ενδιαφέρει. Θα είναι στο χέρι μου πια και δε θα με μπλοκάρει η νομοθεσία και το μέχρι και τώρα σύστημα.

 

H δικιά σου περίπτωση είναι από αυτές που θα ευγερτηθούν περισσότερο από αυτήν την νέα πρόταση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.