Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχές για την Δημιουργία Ενιαίου Επιμελητηριακού Φορέα Μηχανικών


spgirl

Recommended Posts

Ρε συ Λάζαρε ήμαρτον πια ρε αγόρι μου δεν κουράστηκες να μας λές για την θυσία του ΜΔΕ σου στο βωμό του ΤΕΕ? Έγινε πάει ξέχνα το. Αναγνωρίστικες πια γιατί συνεχίζεις να γκρινιάζεις? Μετά είμαστε εμείς οι γκρινιάρηδες και έδώ ο συνάδελφος στα τελευταία 50 post που έχει κάνει στο φόρουμ ζητά θυσίες απο τους πτυχιούχους ΤΕΙ για να μην νοιώθει οτι τον πιάσαν κώτσο! Έλεος ξεκολλήστε επιτέλους και δείτε την ουσία του θέματος και οχι τα διαδικαστικά τα οποία προς το παρόν απλά τα πιθανολογούμε. Προσωπικά θα έκανα και Phd προκειμένου να μου αναγνωριστεί η ειδικότητά μου και αυτό μόνο και μόνο επειδή αγαπώ τη δουλειά μου. Αυτό όμως είναι προσωπική άποψη και δεν σημαίνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

georgor, αυτό είναι ενα ζήτημα...

Αλλά αυτό που είναι νομίζω το αισιόδοξο αυτής της πρότασης είναι ότι τελικά, για τους πτυχιούχους μηχανικούς ΤΕΙ, τα masters δίνουν ΕΔ...

Αλλά να ξεκαθαριστεί αν τα masters πρέπει να είναι σε πλήρη συνάφεια με το πρώτο πτυχίο ή να είναι παραπλήδια τύπου ΜΒΑ, logistics, κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Apostol

 

Όπως είπα προηγουμένως αυτή είναι η θέση μου .

Είναι στάση ζωής που μου άλλαξε το σύστημα στην Ελλάδα.

Δεν φαντάζεσαι λοιπόν ένας άνθρωπος πόσο εύκολα μπορεί να αλλάξει στάση ζωής από τα γεγονότα που του έχουν συμβεί .

Αυτό δεν είναι γκρίνια όπως θεωρείς αλλά αλλαγή στάση ζωής ως προς τα γεγονότα του καθενός.

Όσο για αυτά που μου αναφέρεις περί αγάπης του επαγγέλματος μας τα έμαθα στην Βουλγαρία .

Η Ελλάδα μου έμαθε μόνο να κοιτάω το συμφέρον μου και τίποτα περισσότερο .

Αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις και εσύ αν ρίξεις μια ματιά γύρω σου .

Link to comment
Share on other sites

Λάζαρε λυπάμαι αν κατάφερε το σύστημα να σε αλλάξει τόσο πολύ. Εγώ προσπαθώ να αντιστέκομαι. Τώρα αν υποστηρίζεις οτι στις σπουδές σου αγάπησες τη δουλειά τότε μου φαίνεται δύσκολο να την αγαπήσεις στη πράξη γιατί δουλειά και θεωρία απέχουν παρασάγκας.

Link to comment
Share on other sites

georgor, αυτό είναι ενα ζήτημα...

Αλλά αυτό που είναι νομίζω το αισιόδοξο αυτής της πρότασης είναι ότι τελικά, για τους πτυχιούχους μηχανικούς ΤΕΙ, τα masters δίνουν ΕΔ...

Αλλά να ξεκαθαριστεί αν τα masters πρέπει να είναι σε πλήρη συνάφεια με το πρώτο πτυχίο ή να είναι παραπλήδια τύπου ΜΒΑ, logistics, κτλ...

 

Σαφώς και η γενική διοίκηση δεν ειναι συναφές πεδίο, το operational κομμάτι ομως είναι. Ειδικά όταν στα μεγάλα έργα απαιτείται ΚΑΙ τυπική εμπειρία στη διαχείριση έργων ή ποιοτητας για κάποιες θέσεις μηχανικών στην ομάδα έργου... καθώς και οι ίδιες οι προτάσεις απαιτούν πλέον έγγραφα ποιότητας, χρονοδιαγράμματα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Για μένα είναι σαφές ότι τα μαστερ πάνω στη διαχείριση έργων και διαχείριση ποιότητας είναι σε συνάφεια με το επαγγελμα του μηχανικού. Στο εξωτερικό ειδικά, αυτά είναι από τα καλύτερα μαστερ που μπορεί να κάνει ένας μηχανικός, στην Ελλάδα είναι τελευταίας επιλογής (πολύ κακώς).

Εδώ πρέπει να ξεκαθαριστεί το τοπίο...

Link to comment
Share on other sites

"ακόμα δεν τον είδαμε...Γιάννη τον βαπτίσαμε"

τώρα θα λύσουμε το θέμα των master, σε ένα θέμα για την δημιουργία ενός φορέα...

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια έχει σημασία να διευκρινιστεί. Σκέψου το ακόμα και σε ποιο εξειδικευμένο επίπεδο. Π.χ. για τον Μηχανολόγο Μηχανικό θα προσμετράται το μαστερ ακομα και σε τεχνικό επιπεδο γενικά ή μονο και εφόσον ξεκάθαρα ταιριάζει σε μία από τις κατηγορίες μελετών;

Link to comment
Share on other sites

ξέρεις ο σοφός λαός λέει "πριν το βόδι το σκοινί"

Το θέμα των masters δεν έχει καμία σημασία ως προς το περιεχόμενο του προσχεδίου. Σίγουρα όταν θα έρθει η ώρα για τις αναγνωρίσεις θα χυθεί πολύ μελάνι και για αυτό. Αλλά όχι τώρα.

Η τοποθέτηση περί διαχωρισμού ΤΕΙ πριν 2001 και μετά (ενώ υπάρχει σχετικός νόμος και απάντηση Υπουργού περί μή διαχωρισμού) και οι ασάφειες για τις πιστοποιήσεις για την οριζόντια ή κάθετη ανέλιξη ως προς τα προσόντα, έχουν σκοπό :

να συνεχίσουν αντί να λύσουν τα προβλήματα των μηχανικών

να οδηγήσουν τους συναδέλφους των ΤΕΙ σε διαμάχες

να ψαχνόμαστε για το "τί θέλει να μας πει ο ποιητής"

να αφαιρέσουν το πτυχίο-δίπλωμα από την άσκηση του απαγγέλμστος (αυτό το είπαν κι άλλοι συνάδελφοι).

Ούτε οι ΤΕ πρέπει να πανηγυρίζουν, ούτε οι ΠΕ να ψάχνονται...

μέγα πατάτα που είναι συνέχεια της γενικής κατάστασης του κράτους μας...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι είναι καιρός να μπει κάποια τάξη στο όλο θέμα γιατί τα πράγματα πηγαίνουν δυστυχώς από το κακό στο μη χειρότερα. Εκεί που διαφωνώ και εγώ είναι για τους Μηχανικούς Τ.Ε. με Μ.Δ.Ε. Ποιος είναι ο λόγος να έχουν και 3 χρόνια εμπειρίας προκειμένου να γίνουν τακτικά μέλη; Με την ίδια λογική, και οι Π.Ε. πρέπει να συμπληρώσουν 2 χρόνια εμπειρίας!!

 

Όπως και να χει, με τη κατάσταση που επικρατεί αυτή τη στιγμή στην αγορά δύσκολα τα πράγματα για όλους, και για Τ.Ε. και για Π.Ε. και για Σ.Ε. και για Μ.Ε…

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.