Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχές για την Δημιουργία Ενιαίου Επιμελητηριακού Φορέα Μηχανικών


spgirl

Recommended Posts

Τέλος γιατί όλοι όσοι έχουν βγάλει ξένο πανεπιστήμιο να θεωρούνται ποιο κατηρτισμένοι από εμένα που έχω βγάλει Π.Δ.Ε με αριστα ;

 

Που απορρέει αυτό το συμπέρασμα? Και οι 2, και εσύ και ο απόφοιτος ξένου ιδρύματος, θα κριθείτε για τα προσόντα σας και θα πάρετε τα ΕΔ που σας αναλογούν. Και ο απόφοιτος ξένου ιδρύματος περνάει από τις γνωστές διαδικασίες αναγνώρισης του πτυχίου του, που θέλει και κόπο και χρόνο...

 

..στο κάτω κάτω έδωσα πανελλήνιες καλως η κακως και επέλεξα Τεχνολογική Εκπαίδευση ...κάλλιστα θα μπορούσα να πάω στο εξωτερικό άλλα εμεινα στον τόπο μου ....γιατί να θεωρούμε λοιπόν κατώτερος από κάποιον που πάει και σπουδάζει έξω ;

 

Το ότι παρέμεινες για να σπουδάσεις Ελλάδα δε σου δίνει καμιά ιδιαίτερη προνομιακή μεταχείριση. Δε δίνονται ΕΔ ανάλογα τη χώρα φοίτησης του απόφοιτου. Αν είναι έτσι, να τσαντιστώ και γω που ενώ σπούδασα Ελλάδα, έχω ίδια ΕΔ με τον απόφοιτο Αγγλίας? Δε πάει έτσι...

 

Νιώθω σαφώς ανώτερος από κάποιον που εχει καταφύγει για σπουδες σε Βουλγαρίες και Ρουμανίες ....

 

Το θέμα δεν είναι πως νοιώθεις εσύ, ανώτερος ή όχι, αλλά κατα πόσο μπορείς να υποστηρίξεις ΕΔ. Δεν είναι θέμα ανωτερότητας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και ο απόφοιτος ξένου ιδρύματος περνάει από τις γνωστές διαδικασίες αναγνώρισης του πτυχίου του, που θέλει και κόπο και χρόνο...Το ότι παρέμεινες για να σπουδάσεις Ελλάδα δε σου δίνει καμιά ιδιαίτερη προνομιακή μεταχείριση. Δε δίνονται ΕΔ ανάλογα τη χώρα φοίτησης του απόφοιτου. Αν είναι έτσι, να τσαντιστώ και γω που ενώ σπούδασα Ελλάδα, έχω ίδια ΕΔ με τον απόφοιτο Αγγλίας? Δε πάει έτσι...

Το θέμα δεν είναι πως νοιώθεις εσύ, ανώτερος ή όχι, αλλά κατα πόσο μπορείς να υποστηρίξεις ΕΔ. Δεν είναι θέμα ανωτερότητας.

 

 

Το ότι κρατάω σε τέτοιες οικονομικές συγκύριες τεχνικό γραφείο 2 χρόνια βγάζοντας τα έξοδα μου και χρήματα για να ζήσω αξιοπρεπώς(νέος επαγγελματίας) ίσως τελικά να μην είναι απαραίτητα όλα αυτά τα Ε.Δ. ...δεν έχω κάνει μεταπτυχιακά απλά στην πρακτική έψαξα ένα σοβαρό τεχνικό γραφείο που θα μου έδινε την απαραίτητη κατάρτιση ...δούλεψα και άλλα 2 χρόνια εκεί ..τώρα είμαι στον 4ο χρόνο(έχω πολλά ακόμα να μάθω και να δω) και έχω το δικό μου γραφείο ...μην παραμυθιάζεστε με όλες αυτές τις δήθεν αξιολογήσεις ..αν ήθελε εκσυγχρονισμό της παιδείας θα έκανε πρώτα έλεγχο σε καθηγητές των πανεπιστήμιων και ΤΕΙ (και με εξετάσεις και σε καταθέσεις σε λογαριασμούς)...με τα ξένα πανεπιστήμια το ανέφερα σαν παράδειγμα επειδη είναι χτυπητό ...τα Ε.Δ. δεν μου λέει τπτ και δεν πρόκειται να δώσω καμία πιστοποίηση ..αν κάποια στιγμή χειροτερέψουν οι συνθήκες και άλλο ..λίγη σημασία έχει τι πτυχίο θα έχεις αφού όλοι θα είμαστε στην ίδια οικονομική κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Το ότι κρατάω σε τέτοιες οικονομικές συγκύριες τεχνικό γραφείο 2 χρόνια βγάζοντας τα έξοδα μου και χρήματα για να ζήσω αξιοπρεπώς(νέος επαγγελματίας) ίσως τελικά να μην είναι απαραίτητα όλα αυτά τα Ε.Δ. ...δεν έχω κάνει μεταπτυχιακά απλά στην πρακτική έψαξα ένα σοβαρό τεχνικό γραφείο που θα μου έδινε την απαραίτητη κατάρτιση ...δούλεψα και άλλα 2 χρόνια εκεί ..τώρα είμαι στον 4ο χρόνο(έχω πολλά ακόμα να μάθω και να δω) και έχω το δικό μου γραφείο

 

Καταρχήν, μπράβο σου που έχεις στρώσει μια επαγγελματική κατάσταση. Αλλά με ΕΔ την έχεις στρώσει, ΕΔ που δόθηκαν βάσει το πτυχίου σου. Μπορείς να πεις ότι δε θες να εξεταστείς, δικαιωμά σου, αλλά αν θές να αυξήσεις τις δυνατότητες σου και αν είσαι καλός, τι φοβάσαι? 2-3 εξετάσεις? Σιγά... Αν είσαι καλός μηχανικός τι να φοβάσαι?

 

...μην παραμυθιάζεστε με όλες αυτές τις δήθεν αξιολογήσεις ..αν ήθελε εκσυγχρονισμό της παιδείας θα έκανε πρώτα έλεγχο σε καθηγητές των πανεπιστήμιων και ΤΕΙ (και με εξετάσεις και σε καταθέσεις σε λογαριασμούς)...

 

Συμφωνώ

με τα ξένα πανεπιστήμια το ανέφερα σαν παράδειγμα επειδη είναι χτυπητό ...τα Ε.Δ. δεν μου λέει τπτ και δεν πρόκειται να δώσω καμία πιστοποίηση ..αν κάποια στιγμή χειροτερέψουν οι συνθήκες και άλλο ..λίγη σημασία έχει τι πτυχίο θα έχεις αφού όλοι θα είμαστε στην ίδια οικονομική κατάσταση

 

Ε τότε δε σε αγγίζει η δημιουργία αυτού του φορέα, μιας και τον έχεις απορρίψει ακόμα και αν είναι στις συζητήσεις, χωρίς να δούμε αν είναι δίκαιος ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ συνεχίζω να είμαι υπέρ των εξετάσεων γιά όλους διπλωματούχους και πτυχιούχους , ελληνικών και μη σχολών , αλλά και των συλλογικών μορφών εργασίας σε ότι αφορά τα έργα , ιδιαίτερα όσα είναι κάποιου μεγέθους η δεν είναι συνήθη .

 

Ετσι δεν θα κάνουν όλοι όλα και αυτό θα μειώσει τον μεταξύ μας ανταγωνισμό και θα ανεβάσει και τις τιμές με την προυπόθεση βέβαια ότι οι μελέτες-επιβλέψεις θα γίνονται από ομάδα και όχι από άτομο .

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντικρούω αυτά που λες, άλλωστε εσυ εχεις μεγαλύτερη εμπειρία από εμένα, απλά αυτο που θέλω να τονίσω είναι πως αυτά τα νομοσχέδια συντάχτηκαν νύχτα και στο πόδι και απλά για να φαίνεται προς τα έξω πως κάτι αλλάζει,αλλά στην πραγματικότητα χειρότερα γίνονται έτσι τα πράγματα...

......

Η λύση είναι μία: Απ'τις σχολές βγαίνουμε μηχανικοί,ασκούμε ελεύθερα το επάγγελμα, και αν γίνει λάθος στις κατασκευές ευθυνόμαστε.

Φίλε μου εσύ καλά τα λες, δυστυχώς όμως οι συνάδελφοι που τα υποστηρίζουν δεν έχουν πάρει ακόμη χαμπάρι πως οι συντάξες των νομοσχεδίων το μόνο που θέλουν να κάνουν είναι:

  • Να περιορίσουν τα επαγγελματικά δικαιώματα της "μάζας"
  • Να δημιουργήσουν μια "νεα κερδοφόρα αγορά" που στηρίζεται στην πιστοποίηση μηχανικών
    κάτι σαν το ECDL λες και όποιος το κατέχει ξέρει office

Link to comment
Share on other sites

myri αυτά που λες το υποστηρίζουν και συνάδελφοί μας.

Δηλαδή δεχόμαστε ότι είμαστε ανάξιοι να κατέχουμε τον οποιονδήποτε πανεπιστημιακό τίτλο και θα πρέπει να μας πιστοποιήσει κάποιος ότι τον κατέχουμε άξια.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ συνεχίζω να είμαι υπέρ των εξετάσεων γιά όλους διπλωματούχους και πτυχιούχους , ελληνικών και μη σχολών , αλλά και των συλλογικών μορφών εργασίας σε ότι αφορά τα έργα , ιδιαίτερα όσα είναι κάποιου μεγέθους η δεν είναι συνήθη .

 

...το να εξετάσεις ένα σύνολο αποφοίτων σου για να δεις ...η αλλιώς αν το θες να βγάλεις ''συμπεράσματα'' για το σύνολο των πανεπιστήμιων σου είναι λογικό και κατανοητό! ...το να θες όμως να τους αξιολογήσεις για το επίπεδο των ικανοτήτων τους είναι εντελώς διαφορετικό ..αφού ειδή τους έχεις κρίνει επαρκείς με το πτυχίο σπουδών τους ...τέτοιες εξετάσεις δεν νομίζω να υπάρχουν πουθενά έκτος από κράτη μπανανιές! ...εκει οπου δηλαδή δεν είναι σίγουροι για το επίπεδο σπουδών των πανεπιστημίων τους και ερχετε αναδρομικά η πολιτεία για να τους προσθέσει η να τους αφαιρέσει δικαιώματα! ..να σας πω την αλήθεια δεν πολύ αγχώνομαι και δεν στενοχωριέμαι όπως στην αρχή ....γιατί δυστυχώς στην πατρίδα μας τίποτα δεν περπατά και όλα μένουν στα προσχέδια νόμων κλπ …στο τέλος τελος τι? ...να πάρεις τόσες πιστοποιήσεις τι για να δουλεύεις εδώ ; …αν κάποια στιγμή αναγκαστώ να κάνω μεταπτυχιακά κλπ θα φύγω έξω καθώς εκεί οι έξτρα σπουδές εκτιμώνται και διαφορετικά

 

Ετσι δεν θα κάνουν όλοι όλα και αυτό θα μειώσει τον μεταξύ μας ανταγωνισμό και θα ανεβάσει και τις τιμές με την προυπόθεση βέβαια ότι οι μελέτες-επιβλέψεις θα γίνονται από ομάδα και όχι από άτομο .

 

Η συνεργασία είναι καλή άλλα στο ελεύθερο επάγγελμα είναι καταστροφική! ..γιατί κοστίζει χρόνο και χρήμα ...δες τι έγινε με το ΚΕΝΑΚ ουσιαστικά με τις αλλαγές αυτές για να είναι μια οικοδομική αδεία άρτια …οι μηχανολόγοι και οι μηχανικοί παίρνουν περίπου τα μισά ο καθένας της συνολικής αμοιβής ..ουσιαστικά όμως μπαίνουν έξτρα μελέτες οι οποίες δεν θα είναι πιθανότατα στο μέλλον απαραίτητες για πολλά σπίτια ... γιατί πχ κατά ποσό είναι εφικτό να φτάσει σε ένα ορεινό χωρίο της Ευβοίας το καύσιμο αέριο όταν ακόμα δεν έχει διαδοθεί καλά καλά στην Χαλκίδα; ..με αυτές τις μεθόδους το υπουργείο απαξιώνει για μια φορά τα πτυχία μας αφού κανένας πχ μελετητής στο μέλλον δεν θα είναι απόλυτα υπεύθυνος για την ολοκλήρωση ενός έργου ..έτσι θα ερχετε πχ μια μεγάλη εταιρία θα προσλαμβάνει από δικηγόρους μέχρι μηχανικούς και από υδραυλικούς μέχρι ασπριτζές ...και θα σου φτιάχνει το σπίτι και θα σου το παραδίδει με το κλειδί ... οι τιμές θα πέφτουν στην αγορά ..άλλα το κόστος τις έκπτωσης τα το επωμιστείς εσύ στο μισθό σου αφού και εγώ και εσύ θα είμαστε υπάλληλοι τους φυσικά για εργασιακά δικαιώματα θα είναι περιττό να μιλάμε ...αφού ήδη καταστρατηγούνται και λόγο της υπερπροσφοράς εργαζομένων θα δουλεύουμε όλοι ανασφάλιστοι ..οπότε θα πεθάνει και το ελεύθερο επάγγελμα! ..αυτά ελπίζω να μην κούρασα

Link to comment
Share on other sites

...το να εξετάσεις ένα σύνολο αποφοίτων σου για να δεις ...η αλλιώς αν το θες να βγάλεις ''συμπεράσματα'' για το σύνολο των πανεπιστήμιων σου είναι λογικό και κατανοητό! ...το να θες όμως να τους αξιολογήσεις για το επίπεδο των ικανοτήτων τους είναι εντελώς διαφορετικό ..αφού ειδή τους έχεις κρίνει επαρκείς με το πτυχίο σπουδών τους ...τέτοιες εξετάσεις δεν νομίζω να υπάρχουν πουθενά έκτος από κράτη μπανανιές! ...εκει οπου δηλαδή δεν είναι σίγουροι για το επίπεδο σπουδών των πανεπιστημίων τους και ερχετε αναδρομικά η πολιτεία για να τους προσθέσει η να τους αφαιρέσει δικαιώματα!

 

Φίλε μου, σε όλα τα κράτη του δυτικού (πολιτισμένου και σε καλύτερη οικονομική κατάσταση από εμάς) κόσμου, οι μηχανικοί δε παίρνουν ΕΔ βάσει πτυχίου ή διπλώματος. Δίνουν και εξετάσεις. Ψάξε και θα βρεις πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, σε όλα τα κράτη του δυτικού (πολιτισμένου και σε καλύτερη οικονομική κατάσταση από εμάς) κόσμου, οι μηχανικοί δε παίρνουν ΕΔ βάσει πτυχίου ή διπλώματος. Δίνουν και εξετάσεις. Ψάξε και θα βρεις πολλά.

 

Δινουν εξετασεις στον φορεα τους ...οι τεχνολογοι εχουν την Ε.Ε.Τ.Ε.Μ ...θα μπορουσαμε δηλαδη να δινουμε και εκει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.