Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία αμοιβών στην έκδοση ΠΕΑ


jmoirots

Recommended Posts

Εννοείται ότι δεν πληρώνω κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ.....και εννοείται ότι δεν πρόκειται να πληρώσω. Μια μάντρα.....ξέρεις.. Ακους εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις τους συναδέλφους. Είναι προφανές ότι ο καθένας κάνει την επιλογή του.

Αυτό που θα ήθελα ακόμη να ρωτήσω είναι το εξής - και δεν αφορά ειδικά τα ΠΕΑ, αλλά γενικά.

Την εισφορά υπερ ΤΕΕ, και τις κρατήσεις για ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ τις επιβαρύνεται ο πελάτης ή ο μηχανικός; Υπάρχει κάποια επίσημη οδηγία για αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά έτσι μιας και ρωτάς γενικά.

  1. Υπέρ του ...λατρευτού μας μπροστάρη των αγώνων ΤΕΕ -> ο μηχανικός
  2. Υπέρ ΤΣΜΕΔΕ & ΕΜΠ όταν υπολογίζονται και προϋπολογισμός και αμοιβές ως εξής:

  • Επί του προϋπολογισμού -> ο ιδιοκτήτης
  • Επί της αμοιβής ο τρέχων και μη προλαβαίνων μηχανικός

Υπέρ αμφοτέρων των τρεχόντων .... η "πτωχή" πλην ευγνωμονούσα πατρίς. Ή η ΕΞΕΓΕΡΣΗ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Kαλημέρα κι από μένα! Διάβασα παραπάνω ποια είναι η διαδικασία, αλλά έχω μία -χαζή ίσως- απορία.. Όταν κάνεις την κατάθεση στην ΕΤΕ, πρέπει υποχρεωτικά να πληρώσεις όλο το ποσό ή αρκεί να πληρώσεις μόνο το ΦΠα και τις κρατήσεις? Το ποσό το έχω πάρει στο χέρι και εννοείται ότι έχει φαγωθεί..

Link to comment
Share on other sites

Μπρείς να πληρώσεις ή όλο το ποσό αμοιβή+ΦΠΑ+κρατήσεις ή μόνο τις κρατήσεις. Το ΦΠΑ+κρατήσεις δεν έχει νόημα. Προσεχε γιατι ότι έχεις τυπώσει στην εντολή πληρωμής αυτό πληρώνεις...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ το σύστημα του ΤΕΕ και στο ΤΕΕ δεν απαντάνε.. Βάζω κανονικά την αμοιβή και το ΦΠΑ (συμφωνειθήσα) και μου βγάζει μόνο του τις εισφορές ΤΕΕ. οκ ως εδώ. Μετά θα κάνω υποβολή στο ΤΕΕ για υπολογισμό και μετά τι κάνω? Εγώ θέλω αν γίνεται στην ΕΤΕ να καταθέσω τις κρατήσεις μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Μετά πάς στις αναφορές και κάνεις κλικ στο +

Επιστρέφεις στο έργο και σβήνεις συμφωνηθείσα και φπα αυτής.

Αποθηκεύεις και δεν στέλνεις το έργο για υποβολή.

Εκδίδεις εντολή πληρωμής στην οποία θα υπάρχει μόνο το υπέρ ΤΕΕ ποσό.

Επιστρέφεις στο έργο και βάζεις συμφωνηθείσα και φπα αυτής. Και αποθηκεύεις...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!! Οπότε μετά κόβω ΑΠΥ με όλο το ποσό + ΦΠΑ και πάω στην εφορία για το ΦΕΜ σωστά? Εκεί χρειάζεται κάποια ιδιαίτρη διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

Μετά πάς στις αναφορές και κάνεις κλικ στο +

Επιστρέφεις στο έργο και σβήνεις συμφωνηθείσα και φπα αυτής.

Αποθηκεύεις και δεν στέλνεις το έργο για υποβολή.

Εκδίδεις εντολή πληρωμής στην οποία θα υπάρχει μόνο το υπέρ ΤΕΕ ποσό.

Επιστρέφεις στο έργο και βάζεις συμφωνηθείσα και φπα αυτής. Και αποθηκεύεις...

 

Αυτή τη διαδικασία την έχω δει από πολλούς συναδέλφους. Εγώ πάντως που τύπωσα την εντολή με το όλο το ποσό + ΦΠΑ + κρατήσεις ΤΕΕ και πήγα στην ΕΤΕ γράφοντας στην απόδειξη είσπραξης αμοιβών μηχανικών μόνο την αμοιβή ΤΕΕ δεν είχα κανένα πρόβλημα.

 

Επίσης σύμφωνα με οδηγία που πήρα από ΤΕΕ είμαστε υποχρεωμένοι για κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ 1% και ΕΜΠ 2%. (και αυτό στην ΕΤΕ μέσω ενός εντύπου που νομίζω ότι υπάρχει και σε αυτό το forum)

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!! Οπότε μετά κόβω ΑΠΥ με όλο το ποσό + ΦΠΑ και πάω στην εφορία για το ΦΕΜ σωστά? Εκεί χρειάζεται κάποια ιδιαίτρη διαδικασία?

 

Σωστά, χρειάζεται ΦΕΜ - σύμφωνα με τη γνωστή διαδικασία

Link to comment
Share on other sites

απ΄ότι κατάλαβα από τη συζήτηση, δεν αρκεί να γράψουμε τη "συμβατική" στο σύστημα αμοιβών ΤΕΕ, αλλά πρέπει να έχει προηγηθεί έγγραφη συμφωνία. Σωστά ?

 

Μήπως υπάρχει υπόδειγμα του συμφωνητικού για την αμοιβή ΠΕΑ ?

 

Επειδή τώρα ξεκίνησα τα ΠΕΑ σε ένα που ήθελα να κάνω έκπτωση τα συμφωνήσαμε προφορικά. Αξίζει τον κόπο να κάνουμε συμφωνητικό για τέτοια ποσά ? (π.χ. έκπωση 30 ευρώ ?). Στην προσωρ. αναφορά του ΤΕΕ γράφει ότι ".... οι συμβατική γνωστοποιείται στο τεε, κατόπιν έγγραφης συμφωνίας...." άρα υποθέτω πρέπει να έχουμε κάποιο συμφωνητικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.