Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία αμοιβών στην έκδοση ΠΕΑ


jmoirots

Recommended Posts

Τα πραγματα ακομα ειναι εξαιρετικα συγκεχυμενα....

Αλλες ΔΟΥ ζητανε συμφωνητικα, αλλες δε ζητανε...

Αλλα τμηματα ΤΕΕ ζητανε ολα τα συμφωνητικα, αλλα μονο για συμφωνηθεισες<νομιμης...

Αλλοι λενε να εχουμε συμφωνητικα για ΟΛΕΣ τις ΑΠΥ απο 1.7.2011, αλλοι να καταθεσουμε μονον οτι εχουμε κανει...

 

Λες και το Υπουργειο αν θελει να μας ελεγξει δεν εχει στοιχεια στα χερια του, η ΑΠΥ και οι δηλωσεις μας ειναι τα ισχυροτερα χαρτια, τι τα θελουν τωρα τα συμφωνητικα δεν μπορω να καταλαβω...

 

Για ενα ποσο που μπορεις να το διαθεσεις για ενα ζευγαρι παπουτσια, πρεπει να κανεις συμφωνητικο...

Θα πας στον καταστηματαρχη τωρα να του παζαρεψεις την τιμη των παπουτσιων που θελεις να παρεις, θα του ζητησεις να σου κανει ιδιωτικο συμφωνητικο με ποσοστο εκπτωσης επι της αρχικης τιμης και τελικη τιμη που θα στα αφησει για να τα αγορασεις και δε θα σε διαολοστειλει στο τελος....

 

Ρε που φτασαμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στο σύστημα αμοιβών έβαλα συμφωνηθείσα αμοιβή μικρότερη της ελάχιστης π.χ. 100Ε + ΦΠΑ και πήγα να το υποβάλω σε ενδιάμεση υποβολή. Το σύστημα δεν μου έβγαλε κάποια πρόβλημα, δεν έλεγξε την ελάχιστη αμοιβή δηλαδή.

 

Μπορώ δηλαδή να βγάζω ότι εντολές πληρωμής θέλω για τα ΠΕΑ ? Ποιος ελέγχει τις ελάχιστες αμοιβές ?

Link to comment
Share on other sites

Οι ελάχιστες δεν έχουν καταργηθεί; Προχώρα κανονικά με την εντολή πληρωμής, δεν ελέγχονται πλέον οι ελάχιστες από το σύστημα αμοιβών. Απλά θα πληρώσεις εισφορά υπέρ ΤΕΕ επί της νόμιμης.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή παραμένουν οι νόμιμες για τις κρατήσεις ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ και βάζουμε ότι συμφωνηθείσα + ΦΠΑ θέλουμε ?! Εγώ τώρα το μαθαίνω αυτο...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

nik έτσι όπως τα λες είναι, έχει αλλάξει το σύστημα από 15/2. Έχει και κάποιες οδηγίες στο σάιτ του ΤΕΕ μόλις μπεις στο σύστημα αμοιβών.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το έχω κάνει αλλά δεν έχω κάνει έκτπωση.

Πχ για ελάχιστη αμοιβη ΠΕΑ σε διαμέρισμα βάλε 150 αμοιβή + 34,50 ΦΠΑ και θα δεις οτι σου υπολογίζει αυτόματα τις κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ.

Δες μόνο επειδή έχουν καταργηθεί οι ελάχιστες μήπως χρειάζεται να κάνεις συμφωνητικό με τον πελάτη.

ΤΣΜΕΔΕ + ΕΜΠ με το άλλο έντυπο της ΕΤΕ όπως παλιότερα.

Link to comment
Share on other sites

Την στιγμή που οι κτατήσεις γίνονται βάση νόμιμης δεν βλέπω το λόγο να πέφτουμε σε χαμηλότερες συφωνηθείσες αμοιβές. Εκτος και αν μιλάμε για χαζομάρα στον εγκέφαλο...

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι πως έχει ήδη κυκλοφορήσει στους ιδιοκτήτες ότι γίνονται εκπτώσεις και είναι μία από τις πρώτες τους ερωτήσεις. Δυστυχώς έχω χάσει 5-6 δουλειες γιατί ακόμη δεν πέφτω ευρώ από την "ελάχιστη". Σε δύομόνο περιπτώσεις μου είπαν ότι θα κάνουν έρευνα αγοράς και επέστρεψαν χωρίς έκπτωση.

Δυστυχώς ο κλάδος μας δεν έχει την συνοχή που θα μπορούσε.

Βέβαια έχω κάποιους γνωστούς που κυνηγούν τη δουλειά με το τουφέκι και έχουν αρχίσει να έχουν σοβαρό οικονομικό πρόβλημα. Αυτούς δεν μπορώ να τους κατακρίνω για πιθανή έκπτωση που θα κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Την στιγμή που οι κτατήσεις γίνονται βάση νόμιμης δεν βλέπω το λόγο να πέφτουμε σε χαμηλότερες συφωνηθείσες αμοιβές. Εκτος και αν μιλάμε για χαζομάρα στον εγκέφαλο...

 

To ΦΠΑ δεν σου κάνει για λόγο.....!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.