Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία αμοιβών στην έκδοση ΠΕΑ


jmoirots

Recommended Posts

1. Για το ΦΕΜ και ΤΣΜΕΔΕ/ΕΜΠ από ότι είδα από άλλα posts πείστηκα ότι δεν πληρώνεις...(http://www.michanikos.gr/topic/25970-%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BA%CF%81%CE%AC%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%AE-%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BF%CF%85-%CE%B2%CE%B5%CE%B2%CE%B1%CE%B9%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/)

 

2. Η κατάθεση σε εθνική για μικρά ποσά όπως είναι των ΠΕΑ είναι υποχρεωτική?

 

 

@ hcamp. Σε ευχαριστώ για το ΦΕΜ! για ΠΕΑ δεν με βλέπω να το χρησιμοποιώ. ωστόσο θα είναι χρήσιμο!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω μια απο τα ιδια... Και κραταω μαζι με το καταθετηριο στην ΕΤΕ και τα ιδιωτικα συμφωνητικα που κανω με τους πελατες να χω το κεφαλι μου ησυχο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως στην ΕΤΕ κατέθεσα μόνο εισφορές υπέρ ΤΕΕ.

Τα άλλα εξαφανίστηκαν πριν ακουμπήσουν στο χέρι μου.... :(

Link to comment
Share on other sites

@ Inzaghi μια απορία (καλοπροαίρετα)

στο post 78 απαντάς στην ερώτηση αν πληρώνεις ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ και λες "ΔΕΝ πληρώνω...." στο post 83 αφήνεις να εννοηθεί ότι καταθέτεις αμοιβή ΠΕΑ στην ΕΤΕ. Μα τότε δεν σου γίνεται παρακράτηση ΤΕΕ; Μήπως κάτι δεν έχω καταλάβει;

Link to comment
Share on other sites

Εχω ξαναπει πολλακις οτι εκτος απο ΤΕΕ δεν πληρωνω ουτε ΤΣΜΕΔΕ ουτε ΦΕΜ

Το ΤΕΕ παρακρατειται αυτοματως απο την ΕΤΕ με την καταθεση της αμοιβης σου

Thats all

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω καταθέτω μόνο τις εισφορές υπερ ΤΕΕ , εκτός αν η αμοιβή είναι μεγαλύτερη από 1500€ (μαζί με το ΦΠΑ)

Edited by nkeha
Link to comment
Share on other sites

Πως το κάνεις αυτό ή όποιος συνάδελφος γνωρίζει....Δηλαδή πως γίνεται να καταθέτεις μόνο εισφορές υπέρ ΤΕΕ? Τι εντολή πληρωμής εκδίδεται? Στο 3πλοτυπο γράφουμε μόνο κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

ikaros13 την πρώτη φορά που έχεις ετοιμάσει το έργο χωρίς να βάλεις συμφωνηθείσα και κάνεις προσωρινή υποβολή.

Μετά εκδίδεις εντολή πληρωμής και σε αυτήν έχει μόνο το υπερ ΤΕΕ ποσό.

Επιστρέφεις μετά στο έργο, συμπληρώνεις την συμφωνηθείσα και το υποβάλλεις.

 

Πρόβλημα υπάρχει όταν η συμφωνηθείσα είναι μεγαλύτερη της νόμιμης οπότε με αυτόν τον τρόπο σου βγάζει υπερ ΤΕΕ με βάση την νόμιμη ενώ πρέπει να πληρώσεις με βάση την συμφωνηθείσα. Σε αυτήν την περίτπωση, που μου έλαχε, θα πάω να πληρώσω το υπερ ΤΕΕ στο ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.