Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με inverter sma tripower;


NIKOS ASTROS

Recommended Posts

Μπορεις αν εχεις προσανατολισμους νοτο-ανατολη-δυση να βαλεις 3 μονοφασικους??????

Σκέφτεσαι κάτι καλύτερο?:)

προφανώς και μιλάμε για equal distribution

όσο για το SMA δεν θα ήθελα να το ποστάρω public αν κάπιος πάρει την SMA δεν νομίζω να μην το δώσει αλλά αφού δεν το έχει βγάλει στο NET δεν θα ήθελα να το διαρρεύσω εγώ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εμένα μου έχουν κάνει έλεγχο ασυμμετρίας στις 10 το πρωί Φεβρουάριο μήνα. Πως θα περάσει τον έλεγχο μια εγκατάσταση ανατολή-δύση με 3 μονοφασικούς;

 

Εντάξει δε λέω συνήθως οι υπάλληλοι της ΔΕΗ είναι συζητήσιμοι, αλλά τυχαίνει και ο παράξενος.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτεσαι κάτι καλύτερο?:)

προφανώς και μιλάμε για equal distribution

όσο για το SMA δεν θα ήθελα να το ποστάρω public αν κάπιος πάρει την SMA δεν νομίζω να μην το δώσει αλλά αφού δεν το έχει βγάλει στο NET δεν θα ήθελα να το διαρρεύσω εγώ

Ναι σκεφτομαι εννοειται....3-Φ με 3 MppT.

Δεν υπαρχει καλυτερη λυση!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε KUSTA αν δεν κάνω λάθος εδώ μιλάμε για SMA και SMA Με τρια Mpp δεν υπάρχει, σαφέστατα και 3Φ με 3 mpp είναι καλή επιλογή αλλά έχεις το single point of failure.

@stayros μιλώντας με την ΔΕΗ ασυμετρία είναι το να βάλεις inverter με πάνω απο 20% διαφορά ισχύος ή η κατανομή που θα κάνεις στα πανέλα να προκαλεί πάνω απο 20% ασυμετρία (π.χ σε 2 Inv 10 pan και σε ένα inv 14)

δεν μου έχει τύχει να κοιτάξουν ασυμετρία πάνω στην εγκατάσταση αλλά ίσως έτυχε. πάντως αυτό μπορείς να το διαχειριστείς πάνω στην σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά ναι. Πρακτικά όταν χωράει συγκεκριμένος αριθμός πλαισίων σε κάθε προσανατολισμό, πως να φορτώσεις παραπάνω τους 2 από τους 3? Δε λέω πως είναι αξεπέραστο πρόβλημα αλλά η λύση των 3 μονοφασικών έχει και αυτή τις δυσκολίες της. Αν έχεις 1 τριφασικό ξεχνάς κάθε ασυμμετρία και έχεις ένα λόγο λιγότερο να σε ταλαιπωρήσει ΔΕΗτζης.

Link to comment
Share on other sites

Είδα στο sunnyportal της SMA ένα 10άκι που έχει ενεργοποιηθεί με 2 αντιστρογείς των 3000TL και 1 των 4000TL. είναι δυνατόν? (είανι εκτός του 20%) τι να πω... υπάρχει κάτι που δεν το γνωρίζω στο θέμα αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Είδα στο sunnyportal της SMA ένα 10άκι που έχει ενεργοποιηθεί με 2 αντιστρογείς των 3000TL και 1 των 4000TL. είναι δυνατόν? (είανι εκτός του 20%) τι να πω... υπάρχει κάτι που δεν το γνωρίζω στο θέμα αυτο?

 

Γίνεται.Ο 3000TL έχει μέγιστο DC input 3200Wp,άρα μπορείς να με μια ασυμμετρία ρεύματος 10-12% να το βγάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι,

 

με προσοχή διάβασα όλα σας τα σχόλια και έχω να σας αναφέρω τα παρακάτω:

 

1) Το πρόβλημα της παρασιτικής τάσης δημιουργήθηκε από τη στιγμή που η ΔΕΗ δεν εφαρμόζει το πρότυπο της, για την παραλαβή των έργων. Πουθενά δε μιλάει το πρότυπο της ΔΕΗ για μονοπολική η διπολική απόζευξη. Πολύ απλά η ΔΕΗ εφαρμόζει το ευρωπαϊκό πρότυπο (π.χ Γερμανία). Αν υπήρχε άλλο πρότυπο, ο κατασκευαστής θα προσάρμοζε το προϊόν στο εκάστοτε πρότυπο χώρας.

2) Με την καινούργια οδηγία της ΔΕΗ (παρεμβαλλόμενη αντίσταση στην κομμένη/κομμένες φάσεις) λύνεται το όλο θέμα χωρίς απολύτως κανένα επιπρόσθετο μηχανισμό επιτήρησης. Το θέμα είναι να λειτουργήσει επιτέλους σωστά μια δημόσια υπηρεσία και να ενημερώσει εγκαίρως τα μέλη της για τη νέα οδηγία ώστε να μην εφαρμόζουν άλλα αντί άλλων.

3) Όσον αφορά τον κίνδυνο του υπαλλήλου έχω να αναφέρω τα παρακάτω:

1) Ποιός βάζει το χέρι του χωρίς πρώτα να μετρήσει;

2) Πότε γίνεται συντήρηση τριφασικού δικτύου με μονοπολική η διπολική

απόζευξη

3) Αν εφαρμοζόταν το πρότυπο κανονικά ποτέ δε θα γινόταν συντήρηση

με μονοπολική ή διπολική απόζευξη.

4) Όσον αφορά την επιτήρηση του ρεύματος στοιχειοσειρών, που θέλετε να ξέρει ο καθένας αν οι στοιχειοσειρές σας σκιάζονται ή έχουν άλλο προσανατολισμό, ώστε να βγαίνει διαφορετικό ρεύμα άρα και αυτό το μήνυμα; Ο μετατροπέας δουλεύει κανονικά παρ όλα αυτα και το μόνο που απαιτείται είναι η απενεργοποίηση αυτής της παραμέτρου(επιτήρηση σφάλματος στοιχειοσειρών).

 

Μην μπερδευετε λοιπόν τον κόσμο και τον παραπληροφορείτε όταν έχετε άγνοια!!!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για το μόνο που έχω να πω κάτι είναι στο 4,

τι εννοείς δουλευει κανονικά? δουλευει κανονικά αν κάνεις stop το συγκεκριμένο service και για να το κάνει αυτό θα πρέπει κάποιος να σου πεί ότι μπορεί να αποτελεί εν δυνάμει θέμα, αν το έχεις ενεργό και παρουσιαστεί θέμα τα stings αυτά έχουν θέμα και ο Inverter τα βγάζει εκτός (εγώ το είδα live για τα 3 strings στην είσοδο Α), Επίσης αυτό το επιβεώσαμε και με την SMA.

Τώρα όσον αφορά το ουδέν πρόβλημα, αυτό είναι σχετικό εξαρτάται σε ποιόν θα πέσεις που θα έρθει να συνδέσει και πόσο θα καταλάβει αυτά που θα του πείς και τι όρεξη θα έχει να σε ταλαιπωρήσει.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Οδυσσέα,εγώ είμαι σ αυτούς που έχουν άγνοια και αυτό που κατάλλαβα είναι ότι υπάρχει αυτή η εσωτερική οδηγία της ΔΕΗ που αναφέρεις και κάνει τη "χάρη" στην SMA και στο συγκεκριμένο μοντέλο.

 

Τι σημαίνει ότι θα παραλλάβει το έργο με κάποιο μη μόνιμο φορτίο??Δηλαδή θα κρυφτούμε πίσω από το δάκτυλό μας και θα πούμε ότι υπάρχει μία αχαρακτήριστη οδηγία που κάνει τη "χάρη" στην SMA?

 

Όταν θα πέσει το δίκτυο λόγο κακοκαιρίας,τι θα πρέπει να κάνει ο τεχνικός της ΔΕΗ??Να πάει να μετρήσει μήπως εκεί υπάρχει υπολειπώμενη τάση ώστε να μην καεί κι εάν υπάρχει να μυρίσει τα νύχια του και να πει ότι κάπου εκεί γύρω πρέπει να υπάρχει ένας παραγωγός ηλεκτρικής ενέργειας ο οποίος έχει στο πάρκο του μετατροπείς της οικογένεις tripower,να μιλήσει με την υπηρεσία του ώστε να του πουν ότι αυτή η τάση προέρχεται από αυτό το Φ/Β πάρκο,να φύγει από τη ζημιά,να πάει να κλείσει το πάρκο και να επιστρέψει στη ζημιά,ασφαλής πλέον από ηλιθιότητες της SMA και να επιδιορθώσει το πρόβλημα...

 

 

Οδυσσέα το ότι υπάρχει η οδηγία και βάση αυτής της οδηγίας θα συνδεθούμε επιτέλους κι εμείς δε σημαίνει ότι το πρόβλημα αυτό δεν είναι της SMA και είναι της "ηλίθιας" ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.