Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής ΚΕΝΑΚ Ηλ. Μηχ.


Recommended Posts

και να επισημάνω οτι σκοπός είναι τα δικαιώματα της ειδικότητας

 

Και αυτά ακόμα δεν έχουν επιλυθεί μέχρι σήμερα στο έπακρο λόγο της γνωστής διαφοράς που υφίσταται.

Έπεται λοιπόν να επιλυθούν στο μέλλον και το μέλλον θα μας δείξει με ποιον ακριβώς τρόπο .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 112
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα και χρόνια πολλά ,

Να σας πω από την όλη μου έρευνα τι προέκυψε!

Μίλησα σχεδόν με όλους έψαξα σχεδόν τα πάντα και κατάλαβα ότι όλα είναι θέμα πολεοδόμου ! Εγώ εφαλτήριο πήρα από πολεοδόμο άλλης πολεοδομίας που μου ειπε ότι κανονικά έχω το δικαίωμα αυτό και αυτός μου έδωσε και τα Β.Δ και Π.Δ , παρʼόλα αυτά μίλησα με διαφόρους και όντως κανονικά δεν έχω δικαίωμα υπογραφής , άλλος μου είπε ότι λόγο ότι έχω άδεια εξασκήσεως Α΄ταξης κατατάσσεται ο κλιματισμός και η θέρμανση στις απλές μηχανολογικές μελέτες και μπορώ να υπογράψω άλλος όχι και όλοι ήταν μέσα από την Ε.Τ.Ε.Μ.

Πάντως εγώ σκέφτομαι ότι ένας ηλεκτρολόγος εάν υπογράφει μόνο ηλεκτρολογικά καλύτερα να το παρατήσει το επάγγελμα . Το μόνο που θα μπορεί να κάνει είναι να παρακαλάει για να δουλέψει φασών !!!! να παίρνει ένα ποσοστό και να λέει έχει ο Θεός .

 

Πέρα από ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις έχεις και τα παρακάτω δικαιώματα !! Ότι άλλο σου πουν είναι τούφες !!

 

<<Άλλα Δικαιώματα των Ηλεκτρολόγων Μηχανικών Τ.Ε. που αναφέρονται σε άλλες διατάξεις:

 

* Ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων καυστήρων υγρών και αερίων καυσίμων με το Π.Δ. 420/87 αφού αποκτηθεί άδεια σύμφωνα με το Π.Δ. 511/77

 

* Πυροπροστασία: Μελέτη, επίβλεψη, εκτέλεση ανιχνεύσεως και ενεργού κατασβέσεως σύμφωνα με τις πυροσβεστικές διατάξεις 3/1981 άρθρο 13γ’ & 8/1997 ΦΕΚ 168 Β΄/19.8.1997 και το Π.Δ.374/88 ΦΕΚ 168 Α΄.

 

* Ψυκτικές εγκαταστάσεις: σύμφωνα με το Π.Δ. 87/1996 ΦΕΚ 72 Α΄ άρθρο 7&10.

 

* Άδεια Τεχνολόγου Μηχανικού Αυτοκινήτων σύμφωνα με το Ν.1575/85 >>

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι όσο αφορά τα ΕΔ του Ηλεκτρολόγου ΤΕ, γιατί χτυπιόνται οι απόφοιτοι ΤΕ? Ωραιότατα ΕΔ έχουν, τι άλλο θέλουν?

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΣΠΥΡΟΥ

 

Αφού έχετε όλα αυτά τα δικαιώματα που αναφέρεις τότε για ποιο λόγο το επιμελητήριο σας έκανε προσφυγή στο ΣΤΕ ?

 

Για ποια ακριβώς δικαιώματα δεν σας εκδικάζει το ΣΤΕ ?

 

Και γιατί τόσο καιρό φωνάζετε και λέτε για συντεχνίες του ΤΕΕ και άλλα πολλά εάν μπορείτε να υπογράφετε για όλα αυτά που αναφέρεις ?

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΣΠΥΡΟΥ

 

Αφού έχετε όλα αυτά τα δικαιώματα που αναφέρεις τότε για ποιο λόγο το επιμελητήριο σας έκανε προσφυγή στο ΣΤΕ ?

 

Για ποια ακριβώς δικαιώματα δεν σας εκδικάζει το ΣΤΕ ?

 

Και γιατί τόσο καιρό φωνάζετε και λέτε για συντεχνίες του ΤΕΕ και άλλα πολλά εάν μπορείτε να υπογράφετε για όλα αυτά που αναφέρεις ?

 

Λάζαρος αναφέρεσαι σε εμένα?

Link to comment
Share on other sites

απέχω γιατί το θέμα το έχετε κουράσει

δεν ξέρω την απάντηση του κ. ΣΠΥΡΟΥ, αλλά εμένα μου μοιάζει για διπλωματούχος.

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει ο ίδιος, αν όχι τον συγχαίρω για την γνώση των επ. δικαιωμάτων των Ηλ. ΤΕ.

@spgirl, δεν ξέρω γιατί μονίμως τώρα τελευταία έχεις αναγάγει σε προσωπικό θέμα ότι κινείται γύρω από τα επ. δικαιώματα των ΤΕ και πάντα έχεις κάτι να πεις και να ρωτήσεις ?? Τόσο πολύ σε πειράξαμε ? να σου ζητήσω συγνώμη να λήξει το θέμα ?? Δε νομίζεις ότι η προσπάθεια να μην συνεχίζουμε εμείς μια κουβέντα που την γνωρίζουμε καλύτερα από 'σας είναι προς όφελος του forum, και κάθε τόσο προσπαθείς να μας επαναφέρεις στις αλησμονήτου καταστάσεις με τα κλειδώματα ???

όσο για τον @lazarosK τα ξαναείπαμε, είναι πέρα από κάθε συναγωνισμό, έχει πια το ακατολόγιστο

σε όλα τα θέματα που κοιτάω, πάντα κάτι έχει να πει με σιγουριά, έχει γεμίσει τα posts με "σκουπίδια" που έχουν απαξιώσει το θέμα, κούρασε πια...

 

συνεχίστε έτσι παλικάρια και κοπέλες...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@spgirl, δεν ξέρω γιατί μονίμως τώρα τελευταία έχεις αναγάγει σε προσωπικό θέμα ότι κινείται γύρω από τα επ. δικαιώματα των ΤΕ και πάντα έχεις κάτι να πεις και να ρωτήσεις ?? Τόσο πολύ σε πειράξαμε ? να σου ζητήσω συγνώμη να λήξει το θέμα ?? Δε νομίζεις ότι η προσπάθεια να μην συνεχίζουμε εμείς μια κουβέντα που την γνωρίζουμε καλύτερα από 'σας είναι προς όφελος του forum, και κάθε τόσο προσπαθείς να μας επαναφέρεις στις αλησμονήτου καταστάσεις με τα κλειδώματα ???

 

Ο κ.Σπύρου είπε ότι πέρα από τα ΕΔ ηλεκτρολόγου, ένας ηλεκτρολόγος ΤΕ έχει ΕΔ και σε άλλα αντικείμενα. Λογικό και γω λοιπόν να ρωτήσω αν ισχύει αυτό, τότε ποιός ο λόγος οι απόφοιτοι ΤΕ έχουν θέμα με τα ΕΔ τους? Δεν είναι μια απολύτως λογική ερώτηση?

 

Τέλος, προσωπική διένεξη δεν έχω με κανέναν: δε σας ξέρω, δε με ξέρετε. Αλλά πολύ απλά όταν έχουν γίνει άπειρες συζητήσεις επι αυτού του θέματος, έχουν ειπωθεί απίστευτα πράγματα και όπως καταλαβαίνεις, όταν κάποιος σαν τον κ. Σπύρου (που ειλικρινά θα ήθελα να το ξεκαθαρίσει αυτό ώστε να μάθουμε τελικώς αν ισχύει κάτι που αγνοούσαμε όλοι οι υπόλοιποι) λέει κάτι και αυτό το κάτι αλλάζει όλα τα δεδομένα, λογικό δεν είναι εγώ να αναρωτιέμαι τι γίνεται τελικά?

 

Υ.Γ. Για να με πληγώσει κάποιος χρειάζεται κάτι παραπάνω από το να με αποκαλεί οτιδήποτε σε ένα φόρουμ απρόσωπων μελών, άγνωστων μεταξύ τους. Μην αυτοκολακεύεσαι λοιπόν με το να νομίζεις ότι με πλήγωσες. Αλλά αν αποδειχτούν ότι υποστηρίζετε λανθασμένα, τότε χάνετε το δίκιο σας.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα παραπάνω ΕΔ που διάβασες καλύπτουν οικιακές εφαρμογές, όπως ο κλιματισμός που έγραψα προ ημερών. Δεν θεωρείται ΕΔ μηχανικού η εγκατάσταση ενός split κλιματιστικού. Αυτήν την κάνει και ο ψυκτικός του ΤΕΛ, ΕΠΑΛ ή όπως λέγεται αυτή την εβδομάδα...

Link to comment
Share on other sites

όσο για τον @lazarosK τα ξαναείπαμε, είναι πέρα από κάθε συναγωνισμό, έχει πια το ακατολόγιστο

σε όλα τα θέματα που κοιτάω, πάντα κάτι έχει να πει με σιγουριά, έχει γεμίσει τα posts με "σκουπίδια" που έχουν απαξιώσει το θέμα, κούρασε πια...

 

Κανένας δεν έχει το ακαταλόγιστο .

Η συμπεριφορά σας είναι αυτή που άλλοτε πότε κλαίγεστε για αυτά τα δικαιώματα και άλλοτε αναφέρετε ότι έχετε και αυτά και εκείνα και τα άλλα .

Πως να καταλάβει λοιπόν κάποιος τι δικαιώματα έχετε από την στιγμή που δεν τα ξέρετε ούτε εσείς οι ίδιοι ?

Όσον αφορά για τα "σκουπίδια" εγώ κάθε φορά επισημάνω για τους περιορισμούς που και οι ίδιοι παραδεχτήκατε ότι υπάρχουν και για την διαφορά που υπάρχει σήμερα μεταξύ μας από την κοινωνία στο θέμα αυτό .

Τώρα εάν οι περιορισμοί που επικαλούμαστε εμείς και που έχει ορίσει η πολιτεία λόγο του νομικού κενού που εσείς αναφέρετε και που υπάρχει στο επάγγελμα σας και στα δικαιώματα σας θεωρούνται ως "σκουπίδια" τότε εγώ δεν έχω να σου απαντήσω τίποτα .

Το θέμα όντος έχει κουράσει διότι καταντάει μονότονο να επαναλαμβανόμαστε εμείς κάθε φορά για τους περιορισμούς που έχετε εσείς εάν δεν έχετε σκοπό κάποια στιγμή να το καταλάβετε και οι ίδιοι σας .

 

Όσο για τον κύριο Σπύρου εάν ανήκει στους Διπλωματούχους κάτι που δεν το γνώριζα τότε του ζητάω συγγνώμη .

Καλό είναι όμως όλοι μας να αναγράφουμε αν είμαστε ΤΕ ή ΠΕ για να μην γίνονται τέτοια λάθη και για να γνωρίζουμε με ποιους μιλάμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.