Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιταγές - Κάποιες χρήσιμες συμβουλές


Recommended Posts

η επιταγη, ως αξιογραφο, πληρωνεται απο την Τραπεζα, "αμα τη εμφανισει"

[ακομα και πριν την ημερομηνια "εμφανισης" όχι ληξης...διοτι δεν εχει "λήξη"

η επιταγη που συζητουμε, πληρωνεται απο την τραπεζα, και μετα τις 8 ημερες  απο την ημερομηνια εμφανισης, , εφοσον  δεν εχει ανακληθει και υπαρχουν διαθεσιμα, χωρις αλλες διορθωσεις.

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν εχει ανακληθει, εγκυρως εξοφλείται απο την Τραπεζα, εστω και μετα τις 8 ημερες, που ειναι η προθεσμια

εμφανισης.

[στην πραξη,  οι επιταγες που, μετα συμφωνια, θα αναζητηθουν   προς πληρωμη "αργοτερα", ανανεωνονται   απο αλλες, νεας ημερομηνιας, γιατι αποτελουν "χρημα" για τον καθε κομιστη.]

 

 

Link to comment
Share on other sites

@terry κανονικά μπορεί να εισπραχθεί η επιταγή. Όπως είπε και ο Δημήτρης ακόμα και 30/8/2020 να έλεγε η επιταγή όταν εμφανισθεί στην τράπεζα είναι ισχυρή και πληρώνεται. Η έννοια της μεταχρονολόγησης βασίζεται στην εμπιστοσύνη των μερών και δεν έχει νομική βάση.

Link to comment
Share on other sites

εντος 8 ημερων πρεπει να εμφανισθει και   ή θα πληρωθει-οπότε ολα καλα-

ή θα σφραγισθει για να μπορει να βγαλει διαταγη πληρωμης "εξ επιταγης"και να κανει και μηνυση.

Αν δεν σφραγισθει στις 8 μερες δεν γινεται διαταγη πληρωμης και παει "εκ της υποκειμενης σχεσεως"

Αν εχει υπολοιπα ο πελατης, θα πληρωθει ...και στις 18 και στις 68 μερες.

θεμα δεν υπαρχει.
 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν ο πελάτης δεν έχει και δεν την σφραγίσεις μέσα σε 8 ημέρες, δεν μπορείς να πάρεις το χρήματά σου. Ή υπάρχει μετά άλλη διαδικασία??

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα μπορεί να μου δώσει κάποιος τα φωτα του.
Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και διατηρώ ένα τραπεζικό λογαριασμό στην Εθνική.
 

Εχω στη κατοχη μου μια επιταγή(Εθνικής) ενός πελάτη μου (ο οποιος εκδοτης δεν είναι ο ίδιος).
Σήμερα ήταν η ημερομηνια να πληρωθεί,και την εμφανίσαμε στη τραπεζα.

Όμως ο υπάλληλος εκεί ,μας είπε ότι δεν μπορεί να πληρωθεί διότι δεν επαρκεί το υπόλοιπο που έχει στο λογαριασμό του ο εκδοτης ,και μας την έδωσε πίσω ,ωστε να συννενοηθουμε με τον εκδοτη.(τον οποιο εμείς δεν έχουμε συνεργασία  ,αλλα ο πελάτης που μας έδωσε)

**Τώρα εμείς υποτιθετε πρέπει να ενημερώσουμε τον πελάτη που συνεργαζόμαστε και μας την έδωσε,να ενημερώσει εκείνος τον εκδοτη ,και πάει λέγοντας.

 

Και ρωτώ τι γίνετε σε αυτη τη περίπτωση?

Δεν θα έπρεπε να μας ενημερώσει ώστε να τη σφραγίσουμε?
Δεν τι πληρώνει κανονικά η τραπεζα σε εμάς ,και τα "κανονίζει"η τραπεζα με τον εκδοτη που δεν ήταν "κύριος"?

Μια φορα πάντως  που ξεχάσαμε εμείς βάλουμε τα χρήματα και ζητήθηκε η επιταγή μας (καθώς ήμασταν εμείς οι εκδοτες)μας πηρε τηλέφωνο η τραπεζα και μας ενημέρωσε να τα βάλουμε ή αλλιώς να σφραγιστεί.
Δεν θα πρεπε να κάνει το ίδιο και για αυτόν?

Ειναι αυτή η "διαδικασία"** που πρέπει να ακολουθηθεί σε αυτές τις περιπτώσεις?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

εχεις προθεσμια 8 ημερων για σφραγιση

υπαρχουν διαταξεις αναστολης "ληξης" λογω σεισμων/κοβιντ κλπ. δξ αν περιλαμβανεσαι σε αυτες.

Στην πραξη,

την επιταγη οφειλει να σου την πληρωσει  ο δικος σου πελατης και αυτος να ασκησει τα δικαιωματα του εναντι του εκδοτη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.