Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιβάλλων χώρος (υπολογισμός για κόστος)


Recommended Posts

Eυχαριστώ.

 

Επομένως το εμπορικό πρόγραμμα κάνει κάτι λάθος και λαμβάνει υπόψη το ποσοστό της αναθεώρησης στον υπολογισμό του προυπολογισμού, ενώ δεν θα επρεπε.

 

και για αυτό στην 3 εικονα που επισυναψα, αντί για 151 προυπολογισμο περιβ. χωρου λαμβάνει 15,1 !!

 

(992,66/49,02) χ 0,05 χ 150 = 151

και όχι 15,1 που βγάζει το εμπορικό πρόγραμμα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδελφοι δεν ξέρω αν έχετε καλύψει το θέμα αλλά έχω την εξής ερώτηση:

Στην περίπτωση νέας οικοδομής τα ένσημα για τον περιβάλλοντα χώρο πως υπολογίζονται?

Link to comment
Share on other sites

Βαζεις την επιφανεια που καλυπτει το κτηριο.

Τα τμ της καλυψης δηλαδη.

(χαζο?? σιγουρα. Τοσο που το ΙΚΑ μου ειχε γυρισει πισω Πινακα επειδη σε βιομηχανικο ειχα βαλλει τον πραγματικο ακαλυπτο χωρο, δηλαδη ηθελε να "χασει" καμια 100αρια ημερομισθια)

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Για τις αμοιβές χρησιμοποιώ το πρόγραμμα της 4Μ. Βάζω όπως λες ως επιφάνεια ακαλύπτου, την κάλυψη του κτιρίου, αλλά στον Πίνακα 1 δεν βγάζει ημερομήσθια στον Ακάλυπτο Χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Τα ΗΜ του περιβάλλοντος χώρου είναι το 3% με 6% της επιφάνειας του ακάλυπτου χώρου, ανάλογα με την χρήση του κτιρίου.

Αν έχεις κτίριο γεωργικής χρήσης δεν έχει ένσημα για Π/Χ

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Πήρα τον φακελο για την οικοδομικη αδεια μιας νεας κατοικιας και δεν εχει δηλωθει ακαλυπτος χωρος.

 

Στον προυπολογισμο του εργου δεν εχει καθολου προυπολογισμο για τον ακαλυπτο, στον υπολογισμο αμοιβων του ΤΕΕ εχει δηλωθει σαν επιφανεια ακαλυπτου 0 τ.μ.

και δεν εχει πληρωθει μελετη περιβαλλοντος χωρου, ενω εχει γινει η μελετη και εχει γινει δηλωση αναθεσης/αναληψης.

 

Νόμιζα ότι η πληρωμή για τον περιβαλλοντα χωρο ειναι υποχρεωτικη. Εχουμε την επιλογη να μην πληρωθουμε εαν το θελουμε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι μια ερωτησούλα στο θέμα του περιβάλλοντα χώρου...

 

έχω μια άδεια για δημόσιο κτήριο που έχει εγκριθεί πρίν το 2011 που βγήκε και το 289/11 και στο διάγραμμα κάλυψης έχω τα παρακάτω στοιχεία

 

Εοικ = 5440,67

Επιτρ. Δόμηση = 2396,27 (βγαίνει από κλιμακωτό συντελεστή)

Επιτρ. Κάλυψη = 3808,47 (70%)

Υπάρχουσα κάλυψη = 730,23 (υπάρχει ήδη ένα κτίριο)

Πραγματοποιούμενη κάλυψη = 291,61 (αυτό που κατασκευάζουμε εμείς τώρα)

 

Ποιο είναι το εμβαδόν που πρέπει χρησιμοποιήσω για τη διαμόρφωση του περιβάλλοντα ΄χωρου ?

1) 5440,67-730,23-291,61=4418,83

2) 3808,47 (μέγιστη επιτρ. κάλυψη

3) Κάποιο άλλο εμβαδο?

 

Ευχαριστώ πολύ,,,,

Edited by thaikick
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.