Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιβάλλων χώρος (υπολογισμός για κόστος)


Recommended Posts

Οικόπεδο εντός οικισμού 1000 μ2

Συντελεστής Δόμησης: 0,8

Κάλυψη: 70%

max ύψος: 11 μ

 

Στο εν λόγω οικόπεδο πραγματοποιείται κάλυψη 200 μ2.

Ερώτηση:

Ο περιβάλλον χώρος είναι 700 μ2 ????? (70%x1000 μ2 =700 μ2) επειδή 1000 - 200(πραγμ. κάλυψη) =800 μ2 > max κάλυψης που είναι 700 μ2 ?????

Αυτός θα μπει για υπολογισμούς πρασίνου, αμοιβές κ.τ.λ., κ.τ.λ., κ.τ.λ. ?

Link to comment
Share on other sites

νομίζω κάπου τα έχεις μπλέξει...

Ο περιβάλλον χώρος είναι 700 μ2 ????? (70%x1000 μ2 =700 μ2)

το 70% της κάλυψης είναι για να υπολογίσεις πόση είναι η μέγιστη κάλυψη του κτιρίου και όχι τον περιβάλλοντα χώρο...

είναι απόλυτα φυσικό ο περιβάλλον χώρος (στην περίπτωσή σου 800μ²) να είναι μεγαλύτερος απο την μέγιστη επιτρεπόμενη κάλυψη απο την στιγμή που απο τα 700μ² επιτρεπόμενα καλύπτεις μόνο τα 200μ².

Link to comment
Share on other sites

achille

δεν τα μπέρδεψα, είναι φυσικά γνωστά όλα αυτά που λες.

Κάπου παρανόησες το ερώτημα και την απορία μου.

Απλά λέω το εξής:

Με 1000 μ2 οικόπεδο και 70% κάλυψη προκύπτει max κάλυψη 700 μ2.

Η πραγματοποιούμενη κάλυψη μου είναι 200 μ2.

Ο φοροτεχνικός της Πολεοδομίας μου είπε λοιπόν το εξής:

"Αφού έχεις 200 μ2 πραγματοποιούμενη κάλυψη, τότε ο περιβάλλων χώρος σου είναι: 1000 (οικοπ.) - 200 (πραγμ.) = 800 μ2. Όμως επειδή, λέει, τα 800 μ2 είναι μεγαλύτερα από την μέγιστη κάλυψη που δικαιούσαι, τα 700 μ2 δηλαδή, θα πρέπει να βάλεις σαν περιβάλλων χώρο όχι τα 1000-200= 800 μ2 αλλά τη max κάλυψη=700 μ2."

Σου φαίνεται λογικό αυτό?

Σ΄εμένα πάντως όχι γιατί έως τώρα ήξερα ότι σαν περιβάλλων χώρο στην περίπτωσή μου έπρεπε να βάλω τα 200 μ2, όση δηλαδή και η πραγματοποιούμενη κάλυψή μου!

Ελπίζω τώρα να έγινα πιο κατανοητός.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά το λές. Αφού ο πραγματικός (800) είναι μεγαλύτερος από το 70% (700) θεωρητικά πρέπει να πάρεις τα 700. Αλλά:

1. Μήπως υπάρχει μέγιστη δόμηση (π.χ. 400μ2); Αν ναί τότε αυτή είναι η μέγιστη κάλυψη που έχεις άρα και ο περιβάλλον χώρος.

2. Ρώτα στη πολεοδομία καλύτερα. Μπορεί να βάζουν ένα στάνταρ εμβαδόν ασχέτως κάλυψης (όπως αναφέρει και ο συνάδελφος για την Εδεσσα).

 

Σχετική εγκύκλιος: 57/90

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ Eγκ. 57/90

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΕ.ΧΩ.ΔΕ. Αθήνα 5-10-90

Αριθ. πρωτ. οικοθεν 71672

ΘΕΜΑ: Παροχή οδηγιών σχετικά με το Π.Δ.515/89 και την 81304/6083/89 Υπουργ. απόφαση όπως τροποποιήθηκε με την υπ. αριθμ. 58286/4546/90.

 

1) ...

 

13) α) Η σύνταξη μελέτης διαμόρφωσης του ακάλυπτου χώρου είναι υποχρεωτική σύμφωνα με τις προδιαγραφές σύνταξης μελετών ιδιωτικών έργων στις περιπτώσεις έκδοσης νέων οικ. αδειών.

 

β) Ως επιφάνεια διαμορφωμένου ακάλυπτου χώρου λαμβάνεται σε κάθε περίπτωση (εντός σχεδίου, ή οικισμού χωρίς εγκεκριμένο σχέδιο, ή εκτός σχεδίου) κατ' αρχήν η πραγματική συνολική επιφάνεια του ακάλυπτου χώρου. Είναι δυνατόν όμως να ληφθεί σαν επιφάνεια διαμόρφωσης ακάλυπτου χώρου έκταση ίση με την επιτρεπόμενη κάλυψη του οικοπέδου ή γηπέδου σε περίπτωση που ο ακάλυπτος χώρος είναι μεγαλύτερος της επιτρεπόμενης κάλυψης.

 

...

 

Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ

ΣΤ. ΜΑΝΟΣ

 

Οπως βλέπεις λέει "ίση με την επιτρεπόμενη κάλυψη του οικοπέδου " όχι αυτή που καλύπτεις εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Εκ πρώτης όψεως, αυτό που θα περίμενε κανείς είναι ως επιφάνεια περιβάλλοντος χώρου να λαμβάνεται η πραγματική. Δηλαδή όποια επιφάνεια δεν είναι καλυμμένη από το κτίριο, είναι προφανώς περιβάλλων χώρος. Ωστόσο, αν κανείς έχει ένα τεράστιο οικόπεδο, π.χ. ένα εκτός σχεδίου 10 στρέμματα, τότε προφανώς δεν θα διαμορφώσει ολόκληρο το γήπεδο με περιβάλλοντα χώρο, παρά μόνο μία περιοχή γύρω από το κτίσμα.

 

Για το λόγο αυτό, ο περιβάλλων χώρος για τις αμοιβές λαμβάνεται ίσος με τη μέγιστη επιτρεπόμενη (όχι πραγματοποιούμενη) κάλυψη που δικαιούται κανείς, κι αυτό είναι εντελώς συμβατικό. Ωστόσο, είναι προφανές ότι αυτό το μέγεθος δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερο από την πραγματική ακάλυπτη επιφάνεια του οικοπέδου (= ό,τι περισσεύει από την κάλυψη του κτιρίου).

Link to comment
Share on other sites

Άρα δηλαδή θα μπορούσε να δικαιολογηθεί επιφάνεια περιβάλλοντα χώρου στην περίπτωσή μου 700 m2 για τον υπολογισμό των αμοιβών?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ilias σαν Π/Χ στις αμοιβές θα βάλεις 700μ² και στο ΙΚΑ 200μ²

 

Σωστά !!!

 

Για το συμβατικό προυπολογισμό βάζεις τον μικρότερο που προκύπτει από τον πραγματικό ακάλυπτο χώρο (Εμβαδό οικοπέδου - Πραγματοποιούμενη κάλυψη) και την μέγιστη επιτρεπόμενη κάλυψη ....και για το ΙΚΑ την Πραγματοποιούμενη κάλυψη ...

 

Ποτέ δεν είχα πρόβλημα σε όποια πολεοδομία και αν πήγα ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.