Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τριγμός σε οικοδομή


GEKA

Recommended Posts

Συνάδελφοι αντιμετώπισα ένα φαινόμενο το οποίο δεν μπόρεσα να το εξηγήσω.

Σε διώροφη οικοδομή του 1975 με πλάκα χωρίς στέγη, σε ένα συγκεκριμένο σημείο του ορόφου (εξωτερική δοκός και πλάκα οροφής), προκαλείται ένας θόρυβος-τρίξιμο. Το τρίξιμο αυτό είναι διάρκειας 1-1,5 sec, δεν είναι δηλ. ένα στιγμιαίο γκαπ και γίνεται αντιληπτό από όλα τα σημεία του ορόφου όχι στο ισόγειο.

Το φαινόμενο αυτό γίνεται έντονο κατά τους καλοκαιρινούς μήνες μετά την δύση του ηλίου. Κατά τους χειμερινούς μήνες υπάρχει ο θόρυβος αλλά σε πιο ήπια μορφή.

Η πρώτη σκέψη είναι ότι κάτι γίνεται με συστολή – διαστολή.

Σ’ αυτή την περίπτωση με τόσο έντονο θόρυβο δεν θα έπρεπε να υπάρχουν και κάποιες ρωγμές; Όμως δεν υπάρχουν.

Χωρίς να το διακωμωδήσουμε π.χ. φαντάσματα κλπ, αν κάποιος έχει άποψη ή εμπειρία ……………….

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζονται περισσότερα στοιχεία και φωτογραφίες για να πει κανείς μια σοβαρή άποψη αλλά μου ήρθε μια ιδέα σε πρώτη φάση: Μήπως έχει γίνει απώλεια συνάφειας χάλυβα-σκυροδέματος και με τις συστολοδιαστολές σκαλώνει κάπου και ακούγεται; (πάντως και σε εμένα που το λέω χοντρό μου ακούγεται...:rolleyes: )

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα περιγράφεις θα έλεγα ότι είναι κατά 90% από συστολή διαστολή κάποιου υλικού. Υπάρχει περίπτωση να είναι ο σκελετός του ηλιακού; Η κεραία; Γενικά ψάξε όλα τα αντικείμενα που έχεις στη ταράτσα και κοντά στο σημείο που ακούγεται ο θόρυβος. Κάτι παρόμοιο που μου είχε τύχει στο εξοχικό μου ήταν τα κάγκελα του μπαλκονιού τα οποία τελικά αστόχησαν στη σύνδεση τους με το μάρμαρο τοπικά.

Γιάννη μου φαίνεται λογικό αυτό που λες αλλά και λίγο ακραίο, οι ρωγμές μπορεί να υπάρχουν αλλά να μην φαίνονται πχ μαλακός σοβάς.

Link to comment
Share on other sites

Στην ταράτσα δεν υπάρχει τίποτα που να προκαλεί υποψία τριγμού.

Το δάπεδο του ορόφου είναι μαρμάρινο.

Λέω κι εγώ ότι μάλλον πρόκειται για φαινόμενο συστολής διστολής.

Το ότι αυτό γίνεται μετά τη δύση του ηλίου φανερώνει ότι συμβαίνει λόγω της ψύξης άρα κατά την συστολή.

Παράγεται λοιπόν μια τριβή μεταξύ κάποιων δομικών στοιχείων ή υλικών;

Μεταξύ δοκού και τοιχοποιίας;

Μεταξύ σκυροδέματος και χάλυβα; (απώλεια συνάφειας όπως γράφει ο Γιάννης; )

Link to comment
Share on other sites

Ξέχνα την "απώλεια συνάφειας".

Αναζήτησε την "τριβή":

- μεταξύ δομικών στοιχείων που έχουν διαφορετικό χρόνο ψύξης.

- Στην οροφή (που αν δεν έχει μόνωση) έχει σημαντική "θερμοβαθμίδα".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.