Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κλειδάριθμος από εφορία


Recommended Posts

1.οι κλειδάριθμοι που πρέπει οι πρίν του 2010 που έχουν τούς παλιούς να πάρουν μέχρι την Τρίτη, μπορούν να ενεργοποιηθούν και από 1-1-2014 ΄'η υποχρεωτικά μεχρι τέλους χρόνου πρέπει να γίνει και η ενεργοποίηση, αλλιώς δεν μπορείς να μπείς μέσα από το νέο έτος να τούς ενεργοποιήσεις?

2. ρύθμιση οφειλών εισοδήματος (είναι το εκκαθαριστικό το φετινό απλήρωτο) πρέπει να πάς εφορία ή υποχρεωτικά γίνεται ηλεκτρονικά? Πρέπει μέχρι τέλους χρόνου ή  από 4/1/2014 έχει μεγάλα προστίματα?

Απο 1/1 δεν θα μπορεις να συνδεθεις.πας οποτε νομιζεις οτι εξυπηρετει εσενα.

2. Δεν εχω ακουσει για προστιματα απο την αλλαγη του χρονου.

Ρυθμιση παλιοτερα εκανες ηλεκτρονικα οπου σου εσπαγε την οφειλη σε 6 δοσεις και τις πληρωνες σε τραπεζα.με την νεα χρονια ολα αλλαζουν οποτε καλυτερα να πας στην εφορια.ειδικα αν εχεις να δωσεις κατι καλο ειναι να κανεις μια βολτα να τους υπενθυμισεις οτι δεν τους ξεχνας. :)

Link to comment
Share on other sites

Για την παραλαβη του κλειδαριθμου απο εφορια, 

χρειαζεται τιποτα αλλο (για τους παλιους )περα απο ταυτοτητα και ΑΦΜ ???

Link to comment
Share on other sites

Όχι, προφανώς απενεργοποιήθηκε αυτόματα την στιγμή που σου δώσανε κλειδάριθμο. Μπαίνεις στην σχετική φόρμα που σου ζητάει παλιούς κωδικούς ΚΑΙ τον κλειδάριθμο και τον ενεργοποιείς ξανά. Μετά σου ζητάει να αλλάξεις κωδικούς...

 

Για όποιον ρώτησε, αν είναι παλιός ο κωδικός του, ΠΡΕΠΕΙ να πάει τώρα στην εφορία (Δευτέρα ή Τρίτη) αλλιώς θα κάνει αίτηση για χορήγηση νέων κωδικών....Η διαδικασία στην εφορία μου πήρε 1 λεπτό και για τους δύο (μου δώσαν και της συζύγου) και 10 λεπτά ουρά (ήμουν τυχερός), ενώ στο ταμείο ας πούμε που πλήρωσα ένα ΦΕΜ, περίμενα την Παρασκευή περίπου 20 λεπτά... 

Link to comment
Share on other sites

Φαέθων, και μόνο που μου το είπες τώρα μου δημιούργησες άγχος

 

(και ξέρετε ε? Το βράδυ της Κυριακής παρουσιάζονται τα περισσότερα εμφράγματα....)

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν θα το είχες πάρει...δις στη αρχή για υπενθύμιση να πάρεις κλειδάριθμο, μετά μια φορά για να βάλεις τον κλειδάριθμο και ακόμα μια φορά μόλις τελειώσεις την διαδικασία...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, προφανώς απενεργοποιήθηκε αυτόματα την στιγμή που σου δώσανε κλειδάριθμο. Μπαίνεις στην σχετική φόρμα που σου ζητάει παλιούς κωδικούς ΚΑΙ τον κλειδάριθμο και τον ενεργοποιείς ξανά. Μετά σου ζητάει να αλλάξεις κωδικούς...

 

Για όποιον ρώτησε, αν είναι παλιός ο κωδικός του, ΠΡΕΠΕΙ να πάει τώρα στην εφορία (Δευτέρα ή Τρίτη) αλλιώς θα κάνει αίτηση για χορήγηση νέων κωδικών....Η διαδικασία στην εφορία μου πήρε 1 λεπτό και για τους δύο (μου δώσαν και της συζύγου) και 10 λεπτά ουρά (ήμουν τυχερός), ενώ στο ταμείο ας πούμε που πλήρωσα ένα ΦΕΜ, περίμενα την Παρασκευή περίπου 20 λεπτά... 

Εγω παλι εφαγα ενα τριωρο :blink:

Για αλλαγη ταυτοτητας(υποχρεωτικο ) παραλαβη κλειδαριθμου,ευτηχως αυτα σε ενα ταμειο και συμψιφισμο .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.