Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα τεχνολογίας σκυροδέματος


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 311
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο μηχανικός μπορεί να επιβάλει απαιτήσεις, κανονισμούς και προδιαγραφές.

Eχεις κολλησει σε "απαιτήσεις, κανονισμούς και προδιαγραφές." Αυτα, ειναι η θεωρία. Στην πράξη, δεν αναγνωρίζονται "απαιτήσεις, κανονισμούς και προδιαγραφές" αλλά τεχνίτες, πραγματικότητα και πεπατημενη.

 

Με αυτα παλευω εγω στην επίβλεψη, με τα άλλα εσυ -όπου στην ευχη του Θεού κι αν είσαι. Η αρνηση σου να απαντησεις στον αν εχεις επιβλεψει ποτε, εκλαμβανεται ως αρνητικη απάντηση και αυτο άλλωστε φαίνεται, διότι αν ήσουνα άνθρωπος της κατασκευής, θα "κοιτούσες" τις γνώσεις σου και θα κουνούσες τι κεφάλι σου επειδη δεν μπορεις να τις εφαρμοσεις το 99% των περιπτωσεων στην χώρα αυτη...

 

Επίσης, όταν σε ρωτω εδώ, δεν ψαχνω τις "παιδικες" απαντησεις που μου δίνεις και που -προφανως- γνωρίζω, όπως και δεν ψαχνω απαντησεις που εμπλέκουν 2α ή 3α μέρη. Ψάχνω κανονιστικες διαταξεις για το πως μπορω να διασφαλισω την ποιοτητα σκυροδεματος με τα μινιμουμ μεσα που μου δινει ο ΚΤΕ.

 

Βασικα, απάντηση δεν υπάρχει μέσω κανενός κανονισμού ή/και νομικου εγγραφου αφού η έννοια της "επίβλεψης", καταρρίπτει κάθε απαίτηση του ΚΤΕ από τον επιβλέπων για ανάληψη ευθύνης των κακοτεχνιών.

 

Κι εξηγώ:

Ο επιβλέπων ΔΕΝ εινα υπεύθυνος για:

- την ποιότητα του οπλισμού.

Οφείλει όμως να συμβουλέψει τον ΚΤΕ, τουλάχιστον προφορικα.

- την ποιότητα της τεχνης του οπλισμού,

αφού ουδεμία σχέση πρέπει έχει με την ανάθεση της υπεργολαβίας της τοποθέτησης οπλισμών. Εχει καθηκον όμως να ενημερώνει για τυχον κακοτεχνίες τον εργοδότη των υπεργολάβων, δηλ του ΚΤΕ.

- την ποιότητα του σκυροδέματος,

αφού ουδεμια σχέση πρέπει να εχει με την ανάθεση της υπεργολαβίας και επειδη πρόκειται για έτοιμο προϊόν τρίτου νομικού προσώπου. Οφείλει όμως να είναι σχολαστικός και να κάνει έγκαιρα γνωστες στον ΚΤΕ τις προδιαγραφές-απαιτήσεις του απαιτούμενου προϊόντως.

- την τελική ποιότητα-αντοχή του σκυροδέματος,

αφού πρόκειται για προϊόν τρίτου νομικού προσώπου στου οποίου την συνθεση δεν εχει δικαιωμα να παρεμβει.

 

Για όλα τα παραπάνω, υπεύθυνος είναι (δηλ. για την τελικη πιστοποίηση ποιότητας του εργου που λενε πολλοι εδω μεσα) ο ΚΤΕ, ο οποιος θα έπρεπε να είναι νομικά υπόλογος απέναντι στον επιβλέποντα, καθότι, ως ΚΤΕ-εργολάβος-εργοδοτης των συνεργειων, ειναι ο μονος υπευθυνος και ικανος να επιβάλλει μέσω της εργασιακής σχέσης του με τα συνεργεία, τις απαιτήσεις που επιβάλλονται απο τους Κανονισμούς και μεταφέρονται απο τον επιβλέποντα.

 

Ως ΚΤΕ, θα πρέπει ν λαμβανει ημερησιες ενημερώσεις από τον πιβλέποντα και να επιβάλλει τις όποιες διορθώσεις θέλει ο τελευταίος.

 

Αν δεν διναται να το κάνει αυτο, ας προσλάβει εργολάβο.

Link to comment
Share on other sites

@saltapidas:

 

ρε φίλε, υποτίθεται ότι η ευθύνη σου όσον αφορά την ποιότητα φτάνει στα όριά της όταν έχεις επιλέξει πιστοποιημένο παρασκευαστήριο,έχεις κάνει σωστή παραγγελία κ έχεις μεριμνήσει για λήψη δοκιμίων.

 

Αν τώρα εκεί που είσαι δεν μπορείς να βρεις πιστοποιημένο παρασκευαστήριο, τότε πήγαινε σε μη πιστοποιημένο, κάνε σωστή παραγγελία, πάρε δοκίμια στη σκυροδέτηση και ΤΕΛΟΣ.

 

Τί ακριβώς ψάχνεις ως απάντηση?Και τί άλλο περιμένεις να σου πει ο Ροδόπουλος?Καλύψου όσο μπορείς σύμφωνα με τη νομοθεσία και άσε όλα τα υπόλοιπα στην άκρη.Αν δεν βγουν τα δοκίμια, δεν είναι δικό σου πρόβλημα, φροντίζει ο ΚΤΣ από κει κ πέρα.Κ ο ΚΤΕ, παρέα με εσένα κ το δικηγόρο του όλοι μαζί να κυνηγάτε το παρασκευαστήριο.Κ να αμοίβεσαι χρονοχρέωση....:D

 

Aυτό που κάνει ο Ροδόπουλος είναι να ενημερώσει τους μηχανικούς για το ΕΝ206.Ο καθένας όπως θέλει τη βλέπει τη δουλειά του, εσύ τί ζόρι τραβάς?Σε υποχρέωσε κανείς να μπαίνεις σε διαδικασία σύνθεσης?Μήπως είδες κάνα εφιάλτη με νέα νομοθεσία?Αφού κ εγώ μαζί σου είμαι! :D

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλαρακο, εγω δεν ψαχνω για καμια απαντηση...

 

Ακριβως το ιδιο πράγμα λεμε, αν προσεξεις.

 

Απλά ο Ροδοπ καπου το παρουσιαζει ως υποχρεωση του μηχανικου να μεριμνησει για ολες αυτες τις απαιτησεις (η εγω ετσι καταλαβα) ενω είναι υποχρεωση του κατασκευαστη (ΚΤΕ).

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ο Ροδόπουλος μπορεί να λέει ό,τι θέλει.

 

Αν μου έρθει εμένα πελάτης που έχει διαβάσει εδώ μέσα αυτά που λέει ο Ροδόπουλος κ στ αλήθεια τα πιστεύει - όσον αφορά τις συμβατικές υποχρεώσεις μηχανικού- τότε θα τον στείλω πακέτο στο Ροδόπουλο, ή θα φωνάξω το Ροδόπουλο να τελειώσει την παραπανίσια δουλειά κ να κανονίσει αυτός την αμοιβή του (εγώ εννοείται θα τα πάρω τα δικά μου).

 

Κ αν βρεις μηχανικό στην αγορά που να παίρνει την ευθύνη πάνω του στις συνθέσεις σε ιδιωτικά έργα-σε αντιπαράθεση με τις έτοιμες του παρασκευαστηρίου-, εγώ σου ορκίζομαι ότι θα ξανατρυπήσω την αριστερή μου ρώγα (που μου έκλεισε όταν έβγαλα το σκουλαρίκι στις ειδικές δυνάμεις λόγω του έρπειν) και θα κυκλοφορώ στο δρόμο με μια αλυσίδα δεμένη με το σκουλαρίκι της ρώγας μου κ του αυτιού μου.

 

Τί ζόρι τραβάς τόσες σελίδες δεν μπορώ να καταλάβω ακόμη, είδες καμιά παραπάνω συμβατική υποχρέωση/ευθύνη μηχανικού σε κάνα εφιάλτη σου?:D

Link to comment
Share on other sites

Προφανως το ιδιο ζορι που τραβας εσυ, επειδη τραβω εγω, επειδη τραβαει ο Ροδοπ, που θα τραβει ζορι ο ιδιοκτητης...

Link to comment
Share on other sites

Αν ο ιδιοκτήτης πληρώνει για έλεγχο πριβέ σύνθεσης, τότε δεν πρέπει να υπάρχει κανένα θέμα πλέον σε αυτά που λέει ο Ροδόπουλος.Αν ο πελάτης θέλει να ρίξει C50 κ μελετήσει το κτίριο για C50, ποιοί είμαστε εμείς που θα του κάνουμε κουμάντο στα λεφτά του?

 

Αν ο πελάτης θέλει παπάδες και πληρώνει, θα τους έχει.Διότι ο πελάτης έχει ΠΑΝΤΑ δίκιο, αρκεί να πληρώνει.Αν δεν πληρώνει, τότε θα τον στείλεις στο Ροδόπουλο να του εξηγήσει γιατί δεν γίνονται οι παπάδες.

 

Ικανοποιήθηκες?

 

Μη μου ταράζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω να μην ταραχτω;;;

Πως θα γινει αυτο ρε φιλαρακι οταν σε σκευτομαι nipple-pierced? :lol:

 

Απλα σπαζομαι, διοτι οι "ασχετοι" που θα τυχει να διαβασουν το θεμα (και να ξερεις πως το διαβαζουν) θα ερθουν και ολα τα καλουδια που γραφει ο Ροδοπ θα μας τα ζητανε απο εμας και θα μας θεωρουν και υπευθυνους αμα δεν τα κανουμε...

 

Με αλλα λογια, ροδοπ, λεγοντας αυτα που λες εδω που τα λες, κανεις κακο...

Αν τα λες μονο σε μηχανικους, κανεις αφάνταστο καλο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εαν υπάρχει πλέον νόημα να δίνω παιδικές απαντήσεις. Ο καθένας είναι ελεύθερος και σίγουρα ενήλικος. Το να μου καταχωρείς ευθύνες στην περίπτωση που το διαβάζουν οι ιδιώτες και δεν μπορείς να τους το προσφέρεις δεν φταίω εγώ. Απλά μακάρι να κάνω καλό σε κάποιους άλλους.

Link to comment
Share on other sites

E, κοίτα, η απάντηση σου στο #159, δεν ηταν απάντηση προς επαγγελματια με Χ χρονια στο κουρμπετ, αλλα απάντηση προς μη μηχανικο και αρα παιδικη.

 

Ευθυνες δεν σου καταλογιζω και το ξερεις.

Ομως αυτο που λεω (για το ποιοι διαβαζουν και τι αντικτυπο εχουν τα οσα λες), ισχυει.

Δεν φταις εσυ και ειπα πως βοηθας.

Δες ξανα την τελευταια σειρα του προηγουμενου ποστ μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.