Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πως κάνετε πλέον την μελέτη θερμομόνωσης;


sdim

Recommended Posts

Έχει κάποιος άποψη για το #9.

Εννοώ αν έτυχε μελέτη κάτω των 50τμ που θέλει θερμομόνωση σύμφωνα με ΚΕΝΑΚ...

Τί ζητήθηκε εν τέλει από την Πολεοδομία, χρειάζονται σκιάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Μια λύση που βρήκα είναι να χρησιμοποιήσω το λογισμικό του ΚΕΝΑΚ. Δεν περνάω σκιάσεις κτλ, αλλά περνάω τις θερμογέφυρες κανονικά.

Στο τεύχος που βγάζει κρατάω μόνο το τμήμα για τους υπολογισμούς του κελύφους και τους συντελεστές U< (επιτρεπόμενο).

 

Ουσιαστικά το παλιό λογισμικό για την θερμομόνωση είναι πλέον άχρηστο καθώς δεν υπολογίζει θερμογέφυρες ενώ ο ΚΕΝΑΚ τις απαιτεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα,

σε προσθήκη κατ' επέκταση κατοικίας <50τ.μ. και λειτουργικά ανεξάρτητη από το υφιστάμενο κτίριο απαιτείται μελέτη θερμόμονωσης; Αν ναι με ποοιο τρόπο γίνεται πια η μελέτη;

Link to comment
Share on other sites

Δες το παράδειγμα του ΤΕΕ, στο "Τεύχος αναλυτικών υπολογισμών". Ή με κάποιο excel ή με κάποιο εμπορικό λογισμικό (όπου δεν θα ασχοληθείς καθόλου με το ενεργειακό κομμάτι του).

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Χωρίς να κάνω διαφήμιση, εγώ χρησιμοποιώ της 4Μ. Σχεδιάζω το κτίριο πρώτα στο σχεδιαστικό του κενακ, περνάω θερμογέφυρες, σκιάσεις,δάπεδα, οροφές, κλπ, και μετά το ανοίγω με την εφαρμογή της θερμομόνωσης (fine). Έτσι έχουν συμπεριληφθεί τα της ΜΕΑ στο κέλυφος και περνάω στο υπολογιστικό του οπου συνεχίζω την δουλειά μου. Μιλάω για την περίπτωση φυσικά που απαιτήται η "παλιά θερμομόνωση" με τους νέους συντελεστες. (Γίνεται ενημέρωση του προγράμματος απο τον σερβερ της εταιρίας, αν έχεις συμβόλαιο συντήρησης).

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί, αφού χρησιμοποιείς το σχεδιαστικό GCAD NG, δεν χρησιμοποιείς στη συνέχεια και το υπολογιστικό ("Κτίριο αναφοράς") της ίδιας εταιρείας, παρά δουλεύεις με το παλιό ("Θερμομόνωση");

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ίδιο ερώτημα έχω και εγώ: Δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την εφαρμογή για ΚΕΝΑΚ για να βγάλουμε την απαιτούμενη μελέτη θερμομόνωσης για κτίρια <50μ2; Δεν είναι εξάλλου ανώτερη της μελέτης θερμομόνωσης η ΜΕΑ; Δεν θα μπορούσαμε αντί για μελέτη θερμομόνωσης να υποβάλλουμε ΜΕΑ;

 

Έχω περίπτωση με ανεξάρτητες κατοικίες σε μία άδεια, άλλες <50μ2 και άλλες >50μ2. Πρέπει να βγάλω μελέτη θερμομόνωσης για τα μεν και ΜΕΑ για τα δε; Αφου έχω της 4Μ το πρόγραμμα λέω να βγάλω ΜΕΑ για όλα. Καμιά γνώμη;

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για τη μελέτη θερμομόνωσης 'χρειάζεται' μόνο η ΤΟΤΕΕ 20701-2 που έχει να κάνει με τον έλεγχο της θερμομονωτική επάρκεια του κελυφους;

 

Από τις άλλεςΤΟΤΕΕ χρειάζεται κάτι για να συνταχθεί η μελέτη θερμομόνωσης ή αυτές έχουν να κάνουν για την ΜΕΑ; (κτίριο κάτω των 50 τμ)

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.