Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Νοικιάζω ένα σπίτι και πάω να συνδέσω στο όνομά μου το ρεύμα. Η ΔΕΗ μου λέει οτι η ΥΔΕ έχει λήξει και χρειάζεται νέα. τι κάνω? Ενημερώνω τον ιδιοκτήτη να το αναλάβει ή πρέπει εγώ να φέρω ηλεκτρολόγο και να πληρώσω? Απλό.

Link to comment
Share on other sites

Σε καποιον πρέπει να κοπει το φορολογικο στοιχειο. Το λογικο ειναι οτι το αναλαμβανει ο ιδιοκτητης καθως αυτο ισχυει για 14 χρονια(αν μιλαμε για σπιτι). Τωρα σε επαγγελαμτικους χωρους ειναι σχετικο και γινεται κατοπιν συμφωνιας των δυο μερων. 

Το πιο σημαντικο ομως για εμας που εκπονουμε την ΥΔΕ ειναι να υπογραφει καποιος και να κραταμε αντιγραφο

Link to comment
Share on other sites

Η υποχρέωση για τον επανέλεγχο της ηλεκτρικής εγκατάστασης [όταν συντρέχουν οι νόμιμες προϋποθέσεις], ανήκει στον ιδιοκτήτη της εγκατάστασης. Ωστόσο, επανέλεγχο μπορεί να ζητήσει [όποτε θέλει] και ο χρήστης της ηλεκτρικής εγκατάστασης. Επομένως, για την πληρωμή της ΥΔΕ, ισχύουν τα εξής:

(α) Αν έχει λήξει η προηγούμενη ΥΔΕ, τότε πληρώνει ο ιδιοκτήτης.

(β) Αν ο χρήστης, για τους δικούς του λόγους, θέλει να εκδοθεί νέα ΥΔΕ [ενώ η προηγούμενη είναι σε ισχύ], τότε η πληρωμή τον βαρύνει.

Link to comment
Share on other sites

Η υποχρέωση για τον επανέλεγχο της ηλεκτρικής εγκατάστασης [όταν συντρέχουν οι νόμιμες προϋποθέσεις], ανήκει στον ιδιοκτήτη της εγκατάστασης. 

 

Γνωρίζεις κάποιο ΦΕΚ ή οδηγία που να το αναφέρει συνάδελφε?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξήσε σχετικά με την ΥΔΕ μιας και δεν έχω ασχοληθεί μέχρι τώρα

 

1) Σαν διπλωματούχος μηχανικός μπορώ να τη σφραγίσω και να την υπογράψω απλώς δίχως κάποια άλλη θεώρηση; Εννοώ πρέπει να έχω βγάλει κάποια άλλη άδεια ή να έχω δηλώσει κάτι στη διεύθυνση Βιομηχανίας της οικείας Περιφέρειας;

 

2) Στην ΥΔ εκεί που ζητάει Στοιχεία Εγκαταστάτη (αριθμός αδείας, ειδικότητα, κατηγορία, όριος ισχύος αδείας).... πως το συμπληρώνω;

 

Κάθε βοήθεια...δεκτή!

Link to comment
Share on other sites

Αριθμος αδειας προκυπτει απο το εγγραφο/πιστοποιητικο που παραλαμβανεις απο την διευθυνση βιομηχανιας.

Ειδικοτητα το αυτονοητο, κατηγορια γραφεις απεριοριστη και οριο ισχυος αδειας αοριστη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα! 

Έχω αναλάβει την ΥΔΕ ενός κλιμακοστασίου το οποίο έχει αποκλειστικά δική του παροχή και το τιμολόγιο της ΔΕΗ είναι Γ21 επαγγελματικό.

Στην κατηγορία χώρου τι πρέπει να συμπληρώσω;

Επίσης, το μονογραμμικό της εγκατάστασης πρέπει να είναι η κάτοψη, η τομή ή απλά ένα μονογραμμικό του κυκλώματος φωτισμού του κλιμακοστασίου;

 

Οποιαδήποτε βοήθεια είναι πολύτιμη, καθώς είναι η πρώτη μου υδε :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.