Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Υπάρχει κάτι που να ξεκαθαρίζει το τοπίο στο άν είναι συνυπεύθυνος ο ιδιοκτήτης όταν υπογράφει μαϊμού ΥΔΕ? Πάντως στο σεμινάριο της Νέας ΥΔΕ μας είχαν τονίσει ότι είναι συνυπεύθυνος και ο ιδιοκτήτης από την στιγμή που υπογράφει, τώρα αν αυτό στέκει νομικά ή όχι δεν το ξέρω. Η γιαγιά εχτές που είχε το κατάστημα μας το ξεκαθάρισε αλλαγές δεν κάνω στον πίνακα και δεν είμαι ηλεκτρολόγος οπότε δεν με νοιάζει τι υπογράφω. Αν μπορούμε να το ψάξουμε λίγο γιατί είναι σημαντικό κομμάτι και μας αφορά.

Link to comment
Share on other sites

 Αν βάλεις όχι τι συνεπάγεται για τον ιδιοκτήτη οτι δεν θα συνδεθεί? Όπως φαντάζεσαι αν ξέρεις ότι δεν θα συνδεθεί πρέπει να το μεταφέρεις στον πελάτη και φυσικά δεν θα πληρωθείς γιατί πολύ απλά θα πληρώσει αλλού να κάνει την δουλειά του... Αν του πεις ψέματα εσύ τα έχεις το πρόβλημα μαζί με τα τηλέφωνα σου, εκτός εάν είσαι φάντασμα.. Άλλωστε μην ξεχνάμε για τα πάντα ο Ηλεκτρολόγος φταίει....

Ξαναδιαβασε το μηνυμα μου, εχοντας υποψη οτι προκειται για κατι υποθετικο, που δεν θα γινει. Δεν δινεις υδε αν δεν ειναι ολα οκ, δινεις πρωτοκολλο ελεγχου με παρατηρησεις. Πως θα συνδεθει χωρις υδε?

 

Τι γινεται στην πραγματικοτητα, αν πας με το σταυρο στο χερι: Πας καπου που ζητουν υδε, ριχνεις ενα 10λεπτο ενα γρηγορο οπτικο ελεγχο, αν δεις τον ασυμαζευτο και σημεια και τερατα ρωτας αν σκοπευει να τα φτιαξει... αν δεν θελει, λες γεια και φευγεις. Αυτα τα σου 'πα μου 'πες κτλ ειναι μπλεξιμο.... 

Link to comment
Share on other sites

Τι γινεται στην πραγματικοτητα, αν πας με το σταυρο στο χερι:

 

Και τι άλλο να κάνεις να υπογράφεις για εγκαταστάσεις απαράδεχτες???

 

Πας καπου που ζητουν υδε, ριχνεις ενα 10λεπτο ενα γρηγορο οπτικο ελεγχο, αν δεις τον ασυμαζευτο και σημεια και τερατα ρωτας αν σκοπευει να τα φτιαξει... αν δεν θελει, λες γεια και φευγεις. Αυτα τα σου 'πα μου 'πες κτλ ειναι μπλεξιμο.... 

 

Αυτό κάνουμε αλλά ο πελάτης θα βρει αλλού μάγκα...

Edited by miltos
Εξαγωγή απάντησης από την παράθεση
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να σας ρωτήσω σαν νέος ηλεκτρολόγος.. στην κάτοψη που κάνουμε της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης πως βρίσκεται σε ποια γραμμή ανήκει κάθε μπρίζα ή κάθε λαμπτήρας;

Αναφέρομαι σε περίπτωση που δεν υπάρχει ρευματοδότηση (επανασύνδεση).

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις όρεξη μπορείς να κλείσεις τα πάντα από τον πίνακα και με το μηχάνημα σου στον έλεγχο συνέχειας αγωγού το ένα βύσμα στην ασφάλεια που σε ενδιαφέρει και το άλλο μία μία ρευματοδότες και (καλά αυτό και αν είναι ταρζανιλίκι) στο ντουί κάθε φωτιστικού.

 

Αν κάποιος συνάδελφος έχει βρει κάτι καλύτερο ας πει γιατί και εγώ δεν είμαι εγκαταστάτης.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να δοκιμασεις να χρησιμοποιησεις ενα μαραφετι σαν αυτο http://www.ebay.co.uk/itm/Network-LAN-Cable-Tester-Wire-Tracker-RJ45-RJ11-Line-Finder-Scanning-Device-2-/170891908935?pt=UK_Computing_Other_Computing_Networking&hash=item27c9f39747

 

εχω παρει ενα τετοιο, γιατι επρεπε να κανω μια δουλεια σε κτιριο των δικων μου με ενα χοντρο τηλεφωνικο καλωδιο δεν θυμαμαι ποσων ζευγων...

 να σου πω την αληθεια σε δικτυο ισχυρων δεν το εχω τσεκαρει, υποθετω θα βρισκει ανετα τις πριζες, και με τις λαμπες ισως θα πρεπει να παιζεις και με το διακοπτη για να βγαλεις ακρη....

 

αν το ρολοι δεν εχει μολυβι μην αυτομαστιγωνεσαι, σηκωσε το διακοπτη για μιση μια ωρα και βρες τι ανηκει που...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να σας ρωτήσω σαν νέος ηλεκτρολόγος.. στην κάτοψη που κάνουμε της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης πως βρίσκεται σε ποια γραμμή ανήκει κάθε μπρίζα ή κάθε λαμπτήρας;

Αναφέρομαι σε περίπτωση που δεν υπάρχει ρευματοδότηση (επανασύνδεση).

 Φροντίζεις να πάρεις ρεύμα....

Link to comment
Share on other sites

Είχε σφραγίδα τελικά το ρολόι και την πάτησα.. ακόμα και από τα κουτιά είχε παλιούς αγωγούς που δεν χρησιμοποιούνται πια και δεν έβγαζα άκρη.

Γενικά βρήκα πολλά λάθη στην εγκατάσταση.. το σχέδιο με τις παρατηρήσεις και ελλείψεις το θεωρώ στην εφορία αν έχει κοπεί για αυτό τιμολόγιο;

Link to comment
Share on other sites

 το σχέδιο με τις παρατηρήσεις και ελλείψεις το θεωρώ στην εφορία αν έχει κοπεί για αυτό τιμολόγιο;

ΟΧΙ, τι δουλειά έχει τώρα η εφορία;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.