Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Μπορεις να μετρησεις την γειωση σε ΤΝ συστημα μετην ουδετερωση συνδεμενη μονο με την μεθοδο της

2πλης αμπερ/δας,ενω αν την σπασεις την μετρας και με τα πασσαλακια(εαν εχεις τον απαραιτητο χωρο να τα απλωσεις).

Link to comment
Share on other sites

Οι διαροες ρευματων για να υπαρξουν πρεπεινα υπαρξει μια ταση και καποια αντισταση τωρα ποσο θα ειναι η ταση και ποσο η αντισταση θα μα το πει ο νομος του Ωμ.Την διαδρομη η διαροη μπορει να την βρει αμεσα μεσω της γειωσης της εγκαταστασης η'μεσω αλλης αγωγιμηςδιαδρομης που μπορει να ειναι μεσα απο το δαπεδο,τον οπλισμο,το σκροδεμα κλπ.

Εγω αγαπητε nvel και maneni δεν εγραψα ΠΟΤΕ οτι ταΔΔΕ λειτουργουν με διαφορα δυναμικου αλλα οτι ο χρηστης θα βρεθει σε μια μια διαφορα δυναμικου.

Συμφωνω με τον emikol και ηταν σωστη η παρατηρηση για το τολαχιστον που εγραψα και για τα 50V με προλαβε ο emikol .

Τωρα για τις ασφαλιστικες διαταξεις που ανεφερε ο maneni δεν μας προστατευουν απο εμμεση επαφη αλλα μονο απο αμεση πχ διαρροη σε φωτιστικο που ειναι γειωμενο τοτε η ασφαλεια βαση το βροχου σφαλματος θα ενεργοποιηθει ενω αν το φωτιστικο δεν ειναι γειωμενο και ερθει ο χρηστης σε επαφη με το φωτιστικο και κλεισει κυκλωμα τοτε μονο το rcd μπορει να τον προστατευσει και ΟΧΙ η ασφαλεια του κυκλωματος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους!

Αυτό που μπορώ να σας παραθέσω από την εμπειρία μου στις μετρήσεις αντίστασης γείωσης με την μέθοδο βρόγχου σφάλματος είναι ότι όλες οι μετρήσεις αν δεν καταφέρεις να σπάσεις την ουδετέρωση θα είναι 1 Ohm... Στις ίδιες δε εγκαταστάσεις όταν σπάς την ουδετέρωση και κάνεις εκ νέου μέτρηση πάλι με την μέθοδο βρόγχου βλέπεις η τιμή της να αναβαίνει κατά πολύ, προσωπικά έχω συναντήσει από 12-400 Ohm, σε παλιές εγκαταστάσεις.

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

Σε ΤΝ δεν μπορεις να εχεις τοσο μεγαλο βροχο σφαλματος συναφελφε μηπως ειναι κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Σε ΤΝ δεν μπορεις να εχεις τοσο μεγαλο βροχο σφαλματος συναφελφε μηπως ειναι κατι αλλο;

 

To 1 Ohm είναι μεγάλο δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

........Τωρα για τις ασφαλιστικες διαταξεις που ανεφερε ο maneni δεν μας προστατευουν απο εμμεση επαφη αλλα μονο απο αμεση πχ διαρροη σε φωτιστικο που ειναι γειωμενο τοτε η ασφαλεια βαση το βροχου σφαλματος θα ενεργοποιηθει ενω αν το φωτιστικο δεν ειναι γειωμενο και ερθει ο χρηστης σε επαφη με το φωτιστικο και κλεισει κυκλωμα τοτε μονο το rcd μπορει να τον προστατευσει και ΟΧΙ η ασφαλεια του κυκλωματος.

 

  σου ξαναλεω οτι κατι δεν εχεις καταλαβει σωστα και μας τα λες μπερδεμενα (και λαθεμενα).  

 

Συμφωνα με τον κανονισμο (ΕΛΟΤ384) η αυτοματη διακοπη της τροφοδοτησης προστατευει απο εμμεση επαφη και ΔΕΝ προβλεπεται για προστασια απο αμμεση επαφη. Η αυτοματη διακοπη τροφοδοτησης γινεται με ασφαλιστικες διαταξεις και με γειωση προστασιας (εννοειτε ταυτοχρονως).

 

Επι του πρακτεου σε ενημερωνω οτι αν ο χρηστης ερθει σε επαφη με ενεργο μερος (δηλ αμμεση) τοτε η ασφαλιστικη διαταξη μπορει να μην ενεργοποιηθει και εν παση περιπτωση ακομα και αν ενεργοποιηθει θα ειναι πολυ αργα.....

Edited by maneni
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους!

Αυτό που μπορώ να σας παραθέσω από την εμπειρία μου στις μετρήσεις αντίστασης γείωσης με την μέθοδο βρόγχου σφάλματος είναι ότι όλες οι μετρήσεις αν δεν καταφέρεις να σπάσεις την ουδετέρωση θα είναι 1 Ohm... Στις ίδιες δε εγκαταστάσεις όταν σπάς την ουδετέρωση και κάνεις εκ νέου μέτρηση πάλι με την μέθοδο βρόγχου βλέπεις η τιμή της να αναβαίνει κατά πολύ, προσωπικά έχω συναντήσει από 12-400 Ohm, σε παλιές εγκαταστάσεις.

 

Έτσι είναι, σχεδόν πάντα προκύπτει 1 Ω όταν πραγματοποιείς τη μέτρηση με την επιλογή χαμηλού ρεύματος σφάλματος (no rcd tripping). Υποθέτω πως έχει να κάνει με την ακρίβεια του οργάνου. 

 

Αν γίνει η δοκιμή Z-Loop με πλήρες ρεύμα δοκιμής, αλλάζει λίγο η τιμή (συνήθως στις δικές μου περιπτώσεις με το macrotest λίγο προς τα κάτω).

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν είμαι σε λάθος σημείο, αλλά θέλω να ρωτήσω το εξης:

σε παλαιά εγκατάσταση υπάρχει κεντρικός πίνακας με γενικό διακόπτη γενικής ασφάλεια και ρελέ .

από αυτόν πριν το ρελέ φεύγουν 10 αναχωρήσεις (ασφαλισμένες με μικροαυτόματο) για 10 δωματια ενοικιαζόμενα. Σε κάθε δωμάτιο

υπάρχει ένα πινακάκι με μια ασφάλεια και ένα ρελέ και από εκεί μοιράζει σε 2-3 φώτα & 2-3 πρίζες.

Χρειάζεται γενικός διακόπτης σε αυτά τα πινακάκια ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.