Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

τα ΔΔΕ δεν βλέπουν διαφορές δυναμικού αλλά ενεργοποιούνται από διαφορές ρευμάτων, αν το ρεύμα μέσω του γιου σου ήταν μικρότερο από το όριο του ΔΔΕ τότε δεν θα ενεργοποιούταν.

Η γείωση είναι ένας δρόμος για το ρεύμα διαρροής σε έμμεσες επαφές, το ανθρώπινο σώμα είναι άλλος παράλληλος. Αν το άθροισμα των ρευμάτων διαρροής ξεπεράσει το όριο του ΔΔΕ έχουμε ενεργοποίηση, αν το ρεύμα μέσω του σώματος επαρκεί η τιμή της αντίστασης γείωσης δεν παίζει ρόλο

 

   Στην συνέχεια κάνω πρόχειρα μια ισοδυναμίκη στις σωληνώσεις του νερού ύδρευσης και την χρησιμοποιώ σαν κεντρική γείωση της εγκατάστασης  με σπασμένη την ουδετέρωση, βγαλμένο του ουδέτερο από την είσοδο του RCD και δίνω φάση (μέσω του tester) στην μπάρα γείωσης, το Rcd δεν ενεργοποιείται.. Συνεπώς αν αντί για το (tester) στην  θέση του ήταν κάποιος άνθρωπος και <<έτρωγε>> κάποιο ρεύμα  στην συγκεκριμένη εγκατάσταση στην οποία δεν υπήρχε κεντρική γείωση και ο ουδέτερος της ΔΕΗ κοβόταν πάνω στην κολόνα πχ από άνεμο ή παλαιότητα κτλπ, ακόμα και να ακουμπούσε τις μεταλλικές σωλήνες του νερού ύδρευσης πχ έπλενε τα χέρια του το Rcd θα έμενε ανέπαφο..... Σημείωση το ρεύμα που βγαίνει από το tester είναι ικανό (>30mA) να ενεργοποιήσει το Rcd.

     Κάτι άλλο, παλιά ήξερα ότι αν σε μία εγκατάσταση θέλεις να δεις ότι το Rcd σου δουλεύει σωστά (χωρίς όργανο σε ΤΝ) ακόμα και χωρίς φορτίο η εγκατάσταση, δηλαδή όλες οι ασφάλειες OFF πλην της γενικής-γενικού και Rcd αρκούσε να γεφυρώσεις την μπάρα γείωσης και ουδετέρου. Το 90% των περιπτώσεων που το έκανα το Rcd έπεφτε, το 10% που δεν έπεφτε που οφειλόταν? Σε μεγάλη τιμή αντίσταση γείωσης?

είσαι σίγουρος ότι το tester έδωσε ικανό ρεύμα για να ενεργοποιήσει το rcd, το ότι είναι ικανό ως μηχάνημα δεν σημαίνει ότι και το έδωσε μέσω της γείωσης που έκανες.

οι γεφυρώσεις γείωσης -ουδετέρου δεν είναι τρόπος ελέγχου rcd γιατί δεν ξέρεις πόσο ρεύμα περνά μέσω της γέφυρας και αν περνά καν

Link to comment
Share on other sites

O χρηστης θα ερθει σε μια διαφορα δυναμικου αναμεσα στο σημειο της διαροης (πχ μεταλλικο σασι )και με το δαπεδο αρα ΔU IxR. ΔU 50V και Ι. 30mA αρα το R

ποσο;1666,66Ω

Χωρις τουλαχιστον αυτην την τιμη αντισταση γειωσης δεν μπορει να ενεργοποιηθει το rcd

 

Νομίζω ο,τι τα πράγματα έχουν ως εξής:

 

Το RCD όταν "δει" διαφορά ρεύματος μεγαλύτερη από αυτήν που το ενεργοποιεί (η οποία είναι συνήθως μεταξύ των 15 και 28 mA) θα ενεργοποιηθεί ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ από την τιμή αντίστασης της γείωσης. Μπορεί δηλαδή η γείωση σου να είναι 20KΩ, το ρελέ θα ενεργοποιηθεί.

 

Όμως εμείς δεν θέλουμε απλώς να ενεργοποιηθεί όταν "δει" διαρροή ΑΛΛΑ θέλουμε να ενεργοποιηθεί όταν "δει" διαρροή ΠΡΙΝ "αναπτυχθεί" ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ τάση για τον άνθρωπο και ΚΑΤΩ από ένα χρονικό όριο, γιατί και ο χρόνος που εφαρμόζεται αυτή η τάση στον άνθρωπο έχει κρίσιμη σημασία.

 

Στατιστικά έχει αποδειχθεί ότι μια τάση που "αντέχει" ο άνθρωπος χωρίς να υποστεί μόνιμες βλάβες είναι τα 50V και για χρόνο κάτω από 0,5 δευτερόλεπτα. Αφού λοιπόν η συσκευή μου ενεργοποιείται (maximum) στα 30mA και αφού ΔΕΝ θέλω να αναπτυχθεί τάση πάνω από 50 V, TOTE θα πρέπει η αντίσταση της γείωσης μου να είναι μικρότερη ή το πολύ ίση με R<50V/0,03A, R<1667VΩ (και οχι τουλάχιστον 1667Ω)

Edited by emnikol
Link to comment
Share on other sites

 

είσαι σίγουρος ότι το tester έδωσε ικανό ρεύμα για να ενεργοποιήσει το rcd, το ότι είναι ικανό ως μηχάνημα δεν σημαίνει ότι και το έδωσε μέσω της γείωσης που έκανες.

 

 Mε το συγκεκριμένο καρατσεκαρισμένο, εδώ και μια 7ετία που το έχω στα χέρια μου, σε οποιαδήποτε πρίζα και σε οποιαδήποτε εγκατάσταση που έχει γειώσεις φυσικά και σε φυσιολογικό μήκος αγωγών όχι 200μετρα πχ αν ακουμπήσεις τα άκρα του σε φάση και γείωση σου ρίχνει το Rcd. Δεν έχετε παρά να το δοκιμάσετε μιας και που κοστίζει +_ 5ευρω. Είναι αυτό: http://www.adeleq.gr/product/1098?lang=en 

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι ανιχνευτής τάσης και όχι rcd tester το ότι ενεργοποιεί rcd δεν σημαίνει και ότι ελέγχει την σωστή λειτουργιά του γιατί δεν γνωρίζεις το ρεύμα που το διαρρέει. Ελπίζω να μην το χρησιμοποιείς σε επίσημους ελέγχους rcd

Το ότι συνέδεσες ένα καλώδιο σε ένα σωλήνα δεν σημαίνει ότι έκανες γείωση και η χρήση του ανιχνευτή τάσης δεν σημαίνει ότι δημιούργησες ικανή διαρροή προς αυτή την "γείωση" άρα το συμπέρασμα σου ότι τα rcd με κομμένο ουδέτερο δεν ενεργοποιούνται σε διαρροές είναι άσχετο, αν θες να κάνεις σωστή δοκιμή χρησιμοποίησε ένα πραγματικό rcd tester και κανονική γείωση

Link to comment
Share on other sites

O χρηστης θα ερθει σε μια διαφορα δυναμικου αναμεσα στο σημειο της διαροης (πχ μεταλλικο σασι )και με το δαπεδο αρα ΔU IxR. ΔU 50V και Ι. 30mA αρα το R

ποσο;1666,66Ω

Χωρις τουλαχιστον αυτην την τιμη αντισταση γειωσης δεν μπορει να ενεργοποιηθει το rcd

Η ασφαλιστικη διαταξη δεν μπορει να ενεργοποιηθει απο εμμεση επαφη αλλα μονο απο αμεση επαφη.

 

Η διαφορα δυναμικου απο που προκυπτει οτι θα ειναι 50V? ΜΑλλον εχεις μπερδευτει...

 

Για το δευτερο (επαφες) δεν ξερω πως το εχεις συμπερανει αυτο αλλα θα σου πω οτι οι ασφαλιστικες διαταξεις (εννουμε ασφαλειες, μικροαυτοματους κλπ) ειναι μετρο προστασιας απο ΕΜΜΕΣΕΣ επαφες. Ο ΔΔΕ μπορει να χρησιμοποιηθει και στα 2.

 

Νομίζω ο,τι τα πράγματα έχουν ως εξής:

 

Το RCD όταν "δει" διαφορά ρεύματος μεγαλύτερη από αυτήν που το ενεργοποιεί (η οποία είναι συνήθως μεταξύ των 15 και 28 mA) θα ενεργοποιηθεί ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ από την τιμή αντίστασης της γείωσης. Μπορεί δηλαδή η γείωση σου να είναι 20KΩ, το ρελέ θα ενεργοποιηθεί.

 

Όμως εμείς δεν θέλουμε απλώς να ενεργοποιηθεί όταν "δει" διαρροή ΑΛΛΑ θέλουμε να ενεργοποιηθεί όταν "δει" διαρροή ΠΡΙΝ "αναπτυχθεί" ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ τάση για τον άνθρωπο και ΚΑΤΩ από ένα χρονικό όριο, γιατί και ο χρόνος που εφαρμόζεται αυτή η τάση στον άνθρωπο έχει κρίσιμη σημασία.

 

Στατιστικά έχει αποδειχθεί ότι μια τάση που "αντέχει" ο άνθρωπος χωρίς να υποστεί μόνιμες βλάβες είναι τα 50V και για χρόνο κάτω από 0,5 δευτερόλεπτα. Αφού λοιπόν η συσκευή μου ενεργοποιείται (maximum) στα 30mA και αφού ΔΕΝ θέλω να αναπτυχθεί τάση πάνω από 50 V, TOTE θα πρέπει η αντίσταση της γείωσης μου να είναι μικρότερη ή το πολύ ίση με R<50V/0,03A, R<1667VΩ (και οχι τουλάχιστον 1667Ω)

 

απο αλλου ξεκινησε η κουβεντα και αλλου καταληξαμε.

Αφου ξακαθαρισαμε οτι ο ΔΔΕ ενεργοποιειτε ανεξαρτητως  αντιστασης και τασης ν α διευκρινησουμε οτι αυτο που θελουμε ειναι να τηρουνται οι κανονισμοι.

Η αναλυση λοιπον που εκανες ισχυει ΜΟΝΟ (βαση κανονσιμων) οταν ο ΔΔΕ χρησιμοποιειτε συμπληρωματικα ως ασφαλιστικη διαταξη (σε περιπτωσεις οπου η αντισταση γειωσης δεν ειναι αρκετα μικρη).

 

Ποσο πρεπει να ειναι το μεγεθος της αντιστασης γειωσης (γενικα) και τι γινεται οταν δεν υπαρχει (το ζητημα που ξεκινησε αυτη τη συζητηση) ειναι αλλη κουβεντα....

Edited by maneni
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι ανιχνευτής......rcd tester και κανονική γείωση

To τι είναι αυτό το γνωρίζω πολύ καλά όπως γνωρίζω πολύ καλά αν μου ρίχνει ή όχι το RCD και πόσο ρεύμα βγάζει, αν έμπαινες στον κόπο και διάβαζες τα προηγούμενα μηνύματα μου θα έβλεπες και μέτρηση αντίστασης γείωσης που δεν γίνεται με την συγκεκριμένη συσκευή   :shock:  Όσο για τους επίσημους ελέγχους που αναφέρεις υπάρχει το κατάλληλο όργανο... :shock:  Έτσι λοιπόν  μην κρίνεις συναδέλφους σου  και τα πειράματα τους  αλλά κρίνε τον εαυτό σου πρώτα και μετά τους υπόλοιπους συναδέλφους μας που υπογράφουν όπως ξέρουμε όλοι πως υπογράφουν.... Οι ειρωνείες προς συνάδελφους που προσπαθούν για το καλύτερο δεν ωφελούν αλλά αντιθέτως δυναμιτίζουν το κλίμα σε λάθος κατεύθυνση....(η χαρά του υπογραφάκια να βγάλουμε τα μάτια μας οι υπόλοιποι..)

 

Σ ευχαριστώ πολύ.

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

nikos astros μην παρεξήγησε ....αυτό που σου λεει ο nvel είναι ότι η δοκιμή που κάνεις με τον ανιχνευτή δεν στέκει και δεν μας λέει τίποτα για την λειτουργια  του RCD .To ίδιο θα συνέβαινε και με οποιοδήποτε ανιχνευτή και άν χρησιμοποιουσες .

Link to comment
Share on other sites

nikos astros μην παρεξήγησε ....αυτό που σου λεει ο nvel είναι ότι η δοκιμή που κάνεις με τον ανιχνευτή δεν στέκει και δεν μας λέει τίποτα για την λειτουργια  του RCD .To ίδιο θα συνέβαινε και με οποιοδήποτε ανιχνευτή και άν χρησιμοποιουσες .

Για να γινω πιο κατανοητός:

1.Ο συγκεκριμένος ανιχνευτής όταν στα άκρα του έχει φάση και και γείωση θα σου ρίξει το Rcd, το έχω δοκιμάσει άπειρες φορές,

2 Στο πείραμα που κάναμε:

α. Στην πρώτη περίπτωση: χωρίς την ουδετέρωση της ΔΕΗ στην χελώνα και με βγαλμένο το Ν από την είσοδο του Rcd ακουμπώντας τον ανιχνευτή στην  φάση μιας γραμμής και στην μπάρα γειώσεων αυτός ενεργοποιείτε, Rpe=50ohm,

β.Στην δεύτερη περίπτωση: χωρίς πάλι την ουδετέρωση της ΔΕΗ στην χελώνα, με βγαλμένο το Ν από την είσοδο του Rcd  άλλα και την κεντρική γείωση από την χελώνα ακουμπώντας τον ανιχνευτή στην  φάση μιας γραμμής και στην μπάρα γειώσεων αυτός ενεργοποιείτε εκ νέου,

γ.Στην τρίτη περίπτωση: χωρίς πάλι την ουδετέρωση της ΔΕΗ στην χελώνα, με βγαλμένο το Ν από την είσοδο του Rcd  άλλα και την κεντρική γείωση από την χελώνα, ακουμπώντας τον ανιχνευτή στην  φάση μιας γραμμής και στο άκρο μια πρόχειρης ισοδυναμικής στις μεταλλικές σωλήνες ύδρευσης το Rcd ΔΕΝ ενεργοποιείτε. Τα πειράματα έγιναν σε ορεινό οικισμό και το σπίτι ήταν του 1960+ χωρίς να έχει ανακαινιστεί από τότε. Σημείωση: Είχε παντού γειώσεις....ουάου :shock:  :shock:

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.