Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προκαταβολή και Α.Π.Υ


Recommended Posts

Θα κάνω την αρχιτεκτονική μελέτη για ένα βιομηχανικό κτήριο για να κατατεθούν τα σχέδια στην αρμόδια υπηρεσία για να μπει σε πρόγραμμα επιδότησης. Υπολόγισα το κόστος της άδειας και βγαίνει ένα χ ποσό. Αρχικά για να ξεκινήσω θα πάρω μια προκαταβολήπ.χ 1000ευρώ. Στην Α.Π.Υ θα κόψω ποσό 1000 + Φ.Π.Α . Υποθέτω παρακράτηση δεν υπάρχει και δεν πληρώνω ΦΕΜ. Αργότερα όταν θα βγεί η άδεια που θα κόψω το υπόλοιπο ποσό θα πρέπει να αναφερθε΄΄ι και η προκαταβολή για να συμφωνεί με την ελάχιστη αμοιβή?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

1975 ,γενικά σε Α.Π.Υ παρακράτηση φόρου 20% γίνεται για κάθε ποσό άνω των 300 ευρο. Δεν καταλαβαίνω όμως το λόγο γιατι να κόψεις απόδειξη για την προκαταβολή και να μην κόψεις μια και καλή όταν βγεί η άδεια

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που θα κόψεις ΑΠΥ πρέπει είτε να σου κάνουν παρακράτηση είτε να αποδώσεις ΦΕΜ.

Στην θέση σου θα απέδιδα το ΦΕΜ ώστε να είμαι καλυμμένος φορολογικά και όταν θα προχωρήσουν σε έκδοση της αδείας θα έκανα συμψηφισμό και στην αμοιβή και στο ΦΕΜ.

 

Αλλά όλα είναι θέμα του πόσο σωστός θέλεις να είσαι με την εφορία και με τους πελάτες σου.

Ένας λογιστής ίσως να μπορεί να μας πει παραπάνω (αν και κάπου θυμάμαι έχω δει γραμμένο αντίστοιχο θέμα)

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που θα κόψεις ΑΠΥ πρέπει είτε να σου κάνουν παρακράτηση είτε να αποδώσεις ΦΕΜ.

 

Δεν ισχύει σε καμία περίπτωση αυτό. Αν η δουλειά δεν "κάτσει" όπως λέει και ο panos παραπάνω, δεν μιλάμε για μελέτη που κατατέθηκε πουθενά και άρα δεν υπάρχει υποχρέωση ΦΕΜ. Είναι απλά "παροχή τεχνικών συμβουλών". Που είναι γραμμένο ότι για παροχή τεχνικών συμβουλών προς ιδιώτες υποχρεούμαστε να πληρώνουμε ΦΕΜ; Για τοπογραφικά διαγράμματα σε ιδιώτες δεν κόβουμε ΦΕΜ καν. Για εκτιμήσεις ακινήτων προς ιδιώτες δεν κόβουμε ΦΕΜ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν περιμένω να κόψω απόδειξη, γιατί τώρα καταθέτουμε σχέδια για να εγκριθούν για επιδότηση. Εάν δεν εγκριθούν μπορεί να μην προχωρήσει στην άδεια και εάν εγκριθούν θα γίνει μετά από αρκετούε μήνες. Δηλαδή η γνώμη σας είναι να πληρώσω 10% ΦΕΜ στην εφορία? και αργότερα εάν προχωρ'ησει στην άδεια να κόψω απόδειξη το υπόλοιπο ποσό και να πληρ'ωσω ΦΕΜ για το υπόλοιπο ποσό? Το έχει κάνει κανείς αυτό?

Link to comment
Share on other sites

το κάνω συνεχώς για να κατοχυρώνω τις αμοιβές μου και για να έχω καλύτερο έλεγχο των οικονομικών μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει σε καμία περίπτωση αυτό. Αν η δουλειά δεν "κάτσει" όπως λέει και ο panos παραπάνω, δεν μιλάμε για μελέτη που κατατέθηκε πουθενά και άρα δεν υπάρχει υποχρέωση ΦΕΜ. Είναι απλά "παροχή τεχνικών συμβουλών". Που είναι γραμμένο ότι για παροχή τεχνικών συμβουλών προς ιδιώτες υποχρεούμαστε να πληρώνουμε ΦΕΜ; Για τοπογραφικά διαγράμματα σε ιδιώτες δεν κόβουμε ΦΕΜ καν. Για εκτιμήσεις ακινήτων προς ιδιώτες δεν κόβουμε ΦΕΜ.

 

tpanag υπέθεσα πως είναι επαγγελματίας αφού θέλει να μπει σε πρόγραμμα!

Αν δεν είναι επαγγελματίας προφανώς δεν έχει παρακράτηση. Τα ευκόλως ευνοούμενα παραλείπονται :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Στην ΑΠΥ που κόβει κάποιος προς κάποιον επαγγελματία για έκδοση οικ. αδ. υπάρχει το ΦΕΜ. Του δίνει και την προκαταβολή φόρου;

Link to comment
Share on other sites

tpanag υπέθεσα πως είναι επαγγελματίας αφού θέλει να μπει σε πρόγραμμα!

 

Παρανόησα κι εγώ τότε. Πρόκειται για επαγγελματία όντως τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.