Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες επί ξυλοτύπου


 

Recommended Posts

Οχι...αααα καταλαβα τι λες....Ε τωρα με περνας για ανιδεο....Φυσικα το υψος της δοκου ειναι ολο αυτο που λες...Απλα στη διατομη που κοιταγα, ο πλευρικός οπλισμός η΄ταν τοποθετημενος πανω απο το παππουτσι, στη μεση του ύψους, σε 2 στρώσεις σε αποσταση 5εκ.....Εκει παραξενευτηκα...Αλλα τωρα βλεπω και τα αναπτυγματα και βλεπω οτι μοιραζει τις ραβδους σε ολο το υψος....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Στατικοί μου για πείτε μου τη γνώμη σας!

 

Στο παρακάτω μονώροφο κτήριο έχω στη δεξιά πλευρά τον πρόβολο που βλέπετε, καθ΄όλο το μήκος της πλευράς του κτηρίου, αλλά με μεταβλητό μήκος προβόλου, όπως φαίνεται στο σχήμα.

Σημειώνω ότι ο πρόβολος θα χτιστεί έξω-έξω για αρχιτεκτονικούς λόγους (στυλ έρκερ).

Η αρχική σκέψη, με την οποία και έκανα την επίλυση, ήταν να θεωρήσω όλη την πλάκα Π8 σαν πρόβολο και να οπλίσω ανάλογα όπως και φαίνεται στην εικόνα.

Αλλά ξαναβλέποντας το:

1. Επειδή έχει μεταβλητό μήκος σκέφτομαι μήπως το τμήμα που έχω μέσα σε κύκλο, ότι συνδέεται ουσιαστικά με το τοιχίο Κ6, οπότε μήπως αυτό το τμήμα έχει λειτουργία διέρειστης?

2. Λόγω φορτίων σκέφτομαι μήπως να έβγαζα από την πάνω γωνιακή κολώνα δοκαράκι-πρόβολο για αν στηριχθεί η πλάκα-πρόβολος ανακουφιστικά και να οπλίσω σαν τριέρειστη.

 

Τι λέτε?

Η επίλυση έγινε με Fespa.

 

111lc.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ilia, προσωπικά αν είχα την αμφιβολία μου, θα έβαζα μαρκιζοσίδερα 3Φ10 να βγαίνουν από την κάτω πλάκα προς τον επάνω πρόβολο.

Αλλά για 1μ πρόβολο δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

 

 

υ.γ. Εγώ στη θέση σου, θα επίλυα δύο προβόλους. Ένα για κάθε πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

Κάτω στον κόμβο ενίχυση οπλισμού (οπλισμός άνω και κάτω). Τα σίδερα Φ10/20 της πλάκας τράβα τα εκεί στον κόμβο. (και τα πάνω και τα κάτω)

Link to comment
Share on other sites

Η πιό δυσμενής περίπτωση είναι να δράσει όλο ως πρόβολος.

Αν το Φ12/10 στο δίνει έχοντας στατική πλάκα με μήκος προβόλου =1,95μ, τότε μην κάνεις απολύτως τίποτα! Εγώ για καθαρά ψυχολογικούς λόγους, στο κομματάκι που ο πρόβολος είναι 1,95 θα έβαζα Φ14/10.

 

Μ'αρέσει το Φ10/20 στις πλάκες... Σκέφτομαι να καταργήσω το Φ8/10...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.