Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες επί ξυλοτύπου


 

Recommended Posts

Απαγόρευση δεν υπάρχει. Απλά με την απαίτηση για θλιβόμενο οπλισμό στηρίξεων το 50% του εφελκυόμενου οπλισμού, δεν περισσεύουν και πολλά σίδερα στο κάτω πέλμα για να σπάσουν. Επίσης, αν έσπαγαν, δεν θα είχαμε οικονομία όπλισης όπως συνέβαινε με το St1. Τέλος, λόγω των αυξημένων απαιτήσεων στην όπλιση, η κατασκευαστική δυσκολία είναι αρκετά μεγαλύτερη...

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι ως εξής.

Κάτω πρέπει να έχω 4Φ12. Άρα επάνω τουλάχιστον 2Φ12.

Τα κάτω τώρα.

Όπως είναι το Διάγραμμα Ροπών Αντοχής, στο κέντρο θέλω 4Φ12. Στα άκρα 2Φ12. Αν τα σπάσω λοιπόν και τα στείλω επάνω, τότε δεν θα μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτά τα 2Φ12 για τα πιθανά πρόσθετα στην δοκό? Επίσης αυτό το σπάσιμο μπορεί να θεωρηθεί σαν αγκύρωση?

Link to comment
Share on other sites

Το σπάσιμο θεωρείται όντως αγκύρωση (εφόσον έχει επαρκές μήκος). Αν βέβαια η ράβδος συνεχίζει μετά οριζόντια, δεν τίθεται θέμα αγκύρωσης...

 

Αλλά, η "σπαστή" ράβδος, για να θεωρηθεί ότι συμμετέχει στον άνω οπλισμό πρέπει να διαπεράσει τον κόμβο, την κρίσιμη περιοχή της άλλης δοκού και να αγκυρωθεί... Ποιός θα την τοποθετήσει, όταν δοκοί και υποστυλώματα είναι γεμάτα συνδετήρες;

 

Μετά, αν στην στήριξη θέλεις 4Φ12 (έστω), είναι πολύ εύκολο να τα πάρεις από τον άνω οπλισμό ανοίγματος: 2Φ12 + 2Φ12... Γιατί να σπας τον κάτω οπλισμό;

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι ως εξής.

Κάτω πρέπει να έχω 4Φ12. Άρα επάνω τουλάχιστον 2Φ12.

Τα κάτω τώρα.

Όπως είναι το Διάγραμμα Ροπών Αντοχής, στο κέντρο θέλω 4Φ12. Στα άκρα 2Φ12. Αν τα σπάσω λοιπόν και τα στείλω επάνω, τότε δεν θα μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτά τα 2Φ12 για τα πιθανά πρόσθετα στην δοκό? Επίσης αυτό το σπάσιμο μπορεί να θεωρηθεί σαν αγκύρωση?

 

συγνώμη τέκνον μου erling αλλά αυτήν ακριβώς την σκέψην κάνανε πριν κανά 60-70 χρόνια και οπλίζαν, όπως οπλίζαν.

 

με την έλευση όμως όχι του κυρίου αλλά του ικανοτικού σχεδιασμού περί τα μέσα της δεκαετίας του 80, αυτή η σκέψη είναι άκυρη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο ικανοτικός μου τα χαλάει και εμένα. Θα του ρίξω ένα τρισάγιο μας και έρθει στα συγκαλά του.

Την καληνύχτα μου και καλό σαββατοκύριακο.

Link to comment
Share on other sites

Ο ικανοτικός με ποιόν τρόπο επηρεάζει τον τρόπο όπλισης της δοκού; Να λέγαμε οι απαιτήσεις πλαστημότητας (ήγουν κρίσιμη περιοχή), να το καταλάβω... Αλλά ο ικανοτικός απλώς επιβαρύνει τα υποστυλώματα με μία οιονεί ροπή σχεδιασμού...

Link to comment
Share on other sites

τέκνον μου, να διευκρινίσω ότι εννοώ όχι ο ικανοτικός ως ικανοτικός ξεκάρφωτος. αλλά ως νέα φιλοσοφία σχεδιασμού που τμήμα της ήττο ο ικανοτικός σχεδιασμός

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μια εικόνα είναι χίλιες λέξεις, να τι εννοώ (στο κάτω μέρος με μπλε το ανάπτυγμα οπλισμών κάτω πέλματος, με κατσαρή γραμμή τα μήκη αγκύρωσης):

 

παντως συμφωνα μετη ΕΚΩΣ18.3.5.α. πρεπει να παρνανε και στο απεναντι ανοιγμα οι ραβδοι κατα lb,min...

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, αυτό ζητάει, αλλά είναι μεγάλη ιστορία αν έχει δίκιο ή άδικο...

 

Ωστόσο, το μήκος αγκύρωσης μετράται πάντα 5Φ από το άκρο της δοκού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.