Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες επί ξυλοτύπου


 

Recommended Posts

Κάνε μία ανάλυση με στήριγμα και μία χωρίς και θα δεις ότι δυσμενής επίλυση θα είναι αυτή με το πλήρες άνοιγμα ελεύθερο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα στην περιπτωση με τη στιριξη θα εχω και ανω οπλισμο το μεσω της δοκου που δεν καλυπτεται απο τον μισο του εφελκυομενου...

Link to comment
Share on other sites

2Φ12 εχω..

Αλλα ευκολα γινονται 2Φ14...

 

Πως θα σου φαινοταν η ιδεα να κανω τοιχωμα με απομειωση διατομης καθυψος???

Link to comment
Share on other sites

Δεν μαρεσει κατασκευαστικα ο τοιχος εκεινος...

Ασε που θελω και δοκαρι στην διευθυνση καθετα στη φωτο...

 

Αλλα γτ ειναι περιπετεια να κανω ενα τοιχωμα 2μ υπογειο-ισογειο και στον οροφο να γινει 50-60εκ..???

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να υπολογισεις την τοιχοποιία αυτη, πρεπει να την προσομοιώσεις.

Μην ξεχνας οτι επηρεάζει και την δοκο στην οποια στηριζεται, οχι μονο αυτη την οποια στηριζει.

 

Μην αγχωνεσαι, μετα τον πρώτο σεισμικο κυκλο η τοιχοποιία και η στηριζη που προσφερει, θα εχει παει περιπατο.

Αλλα γτ ειναι περιπετεια να κανω ενα τοιχωμα 2μ υπογειο-ισογειο και στον οροφο να γινει 50-60εκ..???
Καμια απολυτως...

Ο,τι πιο σωστο να κανεις το πανω στυλο φυτευτο στο τοιχωμα.

 

ΥΓ καλη τυχη με τον δυσδιαγωνιο...

Link to comment
Share on other sites

δυσμενέστερο είναι να απομοιώσεις τοίχωμα καθ'ύψος και να μην σου βγαίνει τυχόν ο έλεγχος που ζητάει ο εακ με το γνωστό φεκ απριλίου αν θυμάμαι καλά του 2010, με το απαιτούμενο μπουκάλιασμα των κολωνοσιδέρων που θα σου σπάσουν το στομάχι για να το κάνουν καλά που, που, που.....

ταπεινή μου γνώμη μην φοβάσαι ότι ο τοίχος θα λειτουργήσει ως στήριξη.αλλιώς καντον από γυψοσανίδα, αν επιτρέπει το αρχιτεκτονικό.αύξησε τον εφελκυόμενο όπως είπες της δοκού.αλλά θεωρώ ότι η "ζημία" της απομείωσης τοιχώματος είναι ανώτερη αυτής που εξετάζουμε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Θα βγει ο ελεγχος που λες..

Ετσι και αλλιως αν δεν εχεις επαρκεια τοιχωματων δεν τρεχει τιποτα..

Εγω ειμαι φανατικος αντιγυψοσανιδας...

Ειδικα δεν εξωτερικο τοιχο ουτε τσιμεντοσανιδα δεν βαζω...

 

Απλα θα κοιταξω το κρυφουποστυλωμα του τοιχωματος να ειναι ιδιο πλατος με το υποστυλωμα του οροφου..Οποτε, ουτε μπουκαλες, ουτε τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.