Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες επί ξυλοτύπου


 

Recommended Posts

Για θεμελιωσεις εγω ΠΑΝΤΑ 40χιλ επικαλυψη βαζω...Αλλα με τα οσα εχω ακουσει εδω θα παω και σε καποια λυση στεγανωσης στην επομενη κατασκευη.....

 

Γενικα Φ8 σε θεμελιωσεις δεν βαζω, οριζω και στο λογισμικο να μην βαζει...αλλα παρατηρω οτι και Φ8 να τον αφησω να βαλλει, δεν βαζει...Και το Φ10 δεν δικαιολογειται λογω διατμησης....

Link to comment
Share on other sites

θεμελιωση παντα φ10 και ολοι οι οπλισμοι ανω φ10..... επικαλυψη 5 εκ.....αποστατες δαπεδου βαζω μαρμαρα γιατι με τοσα κιλα που περνει η θεμελιωση δεν εχω βρει αποστατη πλαστικο να αντεχει.....επισης μπετο καθαριοτητας παντα...η αγκυρωση παντα στα υποστηλωματα εστω με ενα μικρο τυμπανο....

Link to comment
Share on other sites

Για τα μαρμαρα βρες μου που το λεει στον κανονισμο...

 

Σε προσφατη κατασκευη οι σιδεραδες πηγαν και πηραν σπασμενα μαρμαρα απο γειτονικη οικοδομη και τα εβαλαν για αποστατες...

 

Ειχα παραγγειλει εγω και τον οπλισμο και τους αποστατες, οι οποιο εμεναν χωρις χρηση...

 

Ειδα τα μαρμαρα μετα που εκλεισαν τα καλουπια...

Τους εβαλλα και τα εβγαλλαν ολα και εβαλαν αποστατες πλαστικους...

 

Πως τα καταφεραν??? Δεν ξερω...αλλα αν θελουν,ολα γινονται....

Link to comment
Share on other sites

τερρυ ειναι θεμα βαρους....λες εγω να μην θελω να εχω αποστατες?

100 * 180 πεδιλοδοκος με 20 φ20 ανω κατω αν βρεις πλαστικο αποστατη να κραταει και να μην λιωνεται πες το μου.....

 

το θεμα δεν ειναι να μπει το θεμα ειναι να κανει την δουλεια που πρεπει....

 

 

 

υγ τα μαρμαρα βγηκανε? γιατι φυσιολογικα μπηκανε οι αποστατες και εμειναν και τα μαρμαρα...

 

υ.γ 2 και γιαυτο ειπα και μπετο καθαριοτητας....ριχνω παντα 3-5 παντου ειδικα σε μαλακα εδαφη.....εχω δει να σπαει απο το βαρος το μπετο καθαριοτητας και να γεμιζει η θεμελιωση λασπη....

Link to comment
Share on other sites

Τα μαρμαρα βγηκαν...(δεν ξερω πως...εγω εφυγα 3μμ και τους ειπα αυριο που θα ριξουμε εγω μαρμαρα δνε θελω να δω...σκουζανε γτ επρεπε να σχολασουν αλλα δεν με νοιαζει....)

 

Καλα σε τι εργο εβαλλες πεδολοδοκο 100*180?????? και 20Φ20????

 

Το μπετο καθαριοτητα το θεωρω δεδομενο...κια για κατασκευαστικους λογους.. (που θα καρφωσει ο καλουπατζης αν δεν εχει μπετο κατω???

Link to comment
Share on other sites

400 τ.μ κτιριο με πισινες στο δωμα....2 υπογεια....ισογειο...και 4 υπεργειους

 

 

στα υποστηλωματα αποστατες βαζεις τους στρογγυλους?

 

 

υγ η μελετη δεν ηταν δικια μου

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δυστυχως ναι....

Λογω ελαχιστου οπλισμου..

Αλλα τα 6Φ16 κατω ΔΕΝ χωρανε...

 

Στα Φ20 ΠΡΟΣΕΧΕ τις αγκυρωσεις..

 

Αλλα εδω που τα λεμε θα φτασουν ποτε στη διαρροη???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.