Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΑΝΕΠΕ


 

Recommended Posts

Πέρα από την υποστήριξη...γιατί δεν είναι διαθέσιμο ???

Εκτός αν είναι μόνο για εκπαιδευτικούς σκοπούς και διπλωματικές...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 337
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γενικά για μη κανονικά κτήρια θα περάσουμε σχεδόν πάντα από δυναμική φασματική ανάλυση.

ΟΚ, αλλά όσον αφορά τις μη γραμμικές μεθόδους, είναι αυτές προαιρετικές στον ΚΑΝΕΠΕ;

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την υποστήριξη...γιατί δεν είναι διαθέσιμο ???

Εκτός αν είναι μόνο για εκπαιδευτικούς σκοπούς και διπλωματικές...

 

Pappos αν το θες παιζει να το εχω, θα ψαξω...

EDIT

Tο εχω αλλα δεν ξερω με την ενεργοποιηση τι γινεται...

Κατι ειχε παρει το αυτι μου για εμπορικη εκμετάλλευση του λογισμικου αυτου... Μακαρι να ειναι ραδιο αρβυλα .. :smile:

 

 

 

tpanagiotakos

 

Ευχαριστουμε για τις διαφανειας, αλλα αν δεν υπαρχει και η αντιστοιχη παρουσιαση δεν εχουν και πολυ ζουμι...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε για τις διαφανειας, αλλα αν δεν υπαρχει και η αντιστοιχη παρουσιαση δεν εχουν και πολυ ζουμι...

terry, τι εννοείς "παρουσίαση";

Link to comment
Share on other sites

Με 5 ξερες διαφανειες εσυ εμαθες δλδ ανελαστικη αναλυση???

Δεν το λεω κακοπροαιρετα...

Απλα παντα μια σειρα διαφανειων συνοδευεται και απο την παρουσιαση του εισηγητη...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Γι' αυτό σε (2) προηγούμενα ποστς είχα ζητήσει από τον Dr. Papangiotakos:

επειδή πράγματι είναι ελλιπής η παρουσίαση της μεθόδου pushover στον ΚΑΝΕΠΕ, μήπως έχετε κάποιο εγχειρίδιο (ή link) να συστήσετε για την κατανόηση της μεθόδου; (Έχετε μόνον υπ' όψιν ότι είμαστε μηχανικοί του μέσου όρου επιστημονικά, και δεν έχουμε και άπειρο χρόνο-επαγγελματίες γαρ).

Link to comment
Share on other sites

Tο εχω αλλα δεν ξερω με την ενεργοποιηση τι γινεται...

 

Υποτίθεται παλιά σου έστελναν κωδικό...

Αλλά ευχαριστώ !

 

Και...επίσης θα μας βοηθούσε και ένα παράδειγμα σε σιδηρές κατασκευές...

Edited by Pappos
Link to comment
Share on other sites

...επίσης θα μας βοηθούσε και ένα παράδειγμα σε σιδηρές κατασκευές...

Συμφωνώ. Απλά, από ότι έχω καταλάβει, οι επιτροπές σύνταξης του ΚΑΝΕΠΕ ήταν προσανατολισμένες σε ενίσχυση - αποτίμηση κτιρίων μπετόν. Οι άμεσες αναφορές για σιδηρές κατασκευές στον κανονισμό έχουν να κάνουν κυρίως με στοιχεία ενίσχυσης (π.χ. ενφάτνωση σιδηρών συνδέσμων δυσκαμψίας).

Link to comment
Share on other sites

 

Συμφωνώ. Απλά, από ότι έχω καταλάβει, οι επιτροπές σύνταξης του ΚΑΝΕΠΕ ήταν προσανατολισμένες σε ενίσχυση - αποτίμηση κτιρίων μπετόν. Οι άμεσες αναφορές για σιδηρές κατασκευές στον κανονισμό έχουν να κάνουν κυρίως με στοιχεία ενίσχυσης (π.χ. ενφάτνωση σιδηρών συνδέσμων δυσκαμψίας).

O ΚΑΝΕΠΕ όπως έχει ψηφιστεί αφορά ουσιαστικα κατασκευές οπλισμένου σκυροδέματος. Προ έτους σχεδον συσταθηθηκε επιτροπή για ΚΑΝΕΠΕ φερουσας τοίχοποίιας. (βλ &1.2.1 ψηφισμένου κειμένου ΚΑΝΕΠΕ σχετικά με το πεδίο εφαρμογής του κανονισμού και την θεωρηση δομηματων. Επιμένω, πρώτα διαβάζουμε τον Κανονισμό και μετά διατυπωνουμε απορίες)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτημα: "ΚΑΝΕΠΕ & Μεταλλικά κτήρια"

Απάντηση: Σύμφωνα με την & 1.2.1 του ΚΑΝΕΠΕ ο συγκεκριμένος κανονισμός καλύπτει κυρίως κτήρια με φέροντα οργανισμό από οπλισμένο σκυρόδεμα ("Ο Κανονισμός αυτός αφορά την αποτίμηση της φέρουσας ικανότητας και τον αντισεισμικό ανασχεδιασμό υφισταμένων δομημάτων ή μελών τους" ...και στα σχολια.... "Ως δομήματα εννοούνται κυρίως κτίρια, με φέροντα οργανισμό από ωπλισμένο σκυρόδεμα (με βλάβες ή χωρίς βλάβες)").

Υπενθυμιζεται ότι ο EN1998-3 δεν έχει αυτόν τον περιορισμό και καλύπτει και Μεταλλικά κτήρια.

Edited by tpanagiotakos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.