Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμπλήρωση δήλωσης κτηματολογίου


Recommended Posts

Τελικά τέλος καλό όλα καλά!!

 

Από την Νομαρχία (ο Πολ. Μηχανικός δεν είχε τόσο παλιό αρχείο) βρέθηκε η άδεια (όπου αναγράφει ότι το οικόπεδο είναι εντός του οικοισμού) το τοπογραφικό οικοπέδου αλλά και οδοιπορικό σκαρίφημα.

 

Θα τα συνυποβάλλω αύριο στην ηλεκτρονική δήλωση και για μας και για τον κουνιάδο μου (δυστυχώς δεν μπορώ να πάω ξανά - πέρασα σήμερα αλλά γινόταν χαμός και δεν είχα χρόνο να περιμένω - έπρεπε να γυρίσω στην πόλη μου).

 

Από την στιγμή που υποβάλλω τοπογραφικό, ο ορισμός των ορίων του οικοπέδου θα γίνει από το Κτηματολόγιο αυτόματα, θα με καλέσουν κατά την επεξεργασία της δήλωσης  ή πρέπει να κάνω εγώ κάτι (και σε ποιο στάδιο τώρα ή κατά την ανάρτηση)?

Edited by yiankap
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να υποβάλεις το σκαρίφημα που ανέβασες και στο φόρουμ ώστε να βοηθηθεί το προσωπικό του αναδόχου να εντοπίσουν το ακίνητο σου και να εφαρμόσουν το τοπογραφικό (θεωρώντας ότι το πιθανότερο είναι το τοπογραφικό της αδείας να μην είναι σε ΕΓΣΑ'87).

Από εκεί και πέρα εσύ θα περιμένεις να γίνει η ανάρτηση και όταν θα παραλάβεις το φάκελο που θα σας σταλεί στην διεύθυνση που δήλωσες θα τον μελετήσεις και θα δεις αν υπάρχει κάποιο λάθος είτε στη νομική είτε στη χωρική πληροφορία. Αν υπάρχει θα υποβάλεις ένσταση αν όχι όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν πρόλαβα να δω την δημοσίευση σου και υπεβαλλα μόνο τα τοπογραφικά και όχι το σκαρίφημα με το σκεπτικό ότι δεν είναι  κάτι το επίσημο.

 

Οπότε θα περιμένω την ανάρτηση για τις διορθώσεις εφόσον απαιτηθούν. 

 

Για να είμαι καλυμμένος  όμως, υπέβαλα και γραπτό (email) αίτημα στο κτηματολόγιο για να έχω και επίσημες υποδείξεις από αυτούς (από φόβο κυρίως μην μου δημιουργηθούν προβλήματα αργότερα)

 

Σας ευχαριστώ όλους.

 

Υ.Γ Από την τελευταία ημερομηνία υποβολής εώς την ανάρτηση, ποιο είναι το χρονικό διάστημα που μεσολαβεί κατά μέσο όρο?

Edited by yiankap
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν το ακίνητο βρίσκεται Τρίκαλα έχει δοθεί νέα παράταση, οπότε έπειτα από συνεννόηση μπορείς να στείλεις συμπληρωματικά στοιχεία. Θεωρώ βέβαια ότι με βάση την καλή θέληση του όποιου αναδόχου θα μπορούσες έτσι και αλλιώς.

Όταν αναφέρεις ότι ζήτησες υποδείξεις τι εννοείς? Γενικά αν ο ανάδοχος θεωρήσει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τη δήλωση κάποιου επικοινωνεί μαζί του προκειμένου να λυθούν τα όποια προβλήματα (χωρίς να είναι κανόνας και να ισχύει για όλων των ειδών τα προβλήματα).

Ανάλογα το πρόγραμμα κτηματογράφησης. Επειδή μάλλον αναφέρεσαι στο ΚΤ11Β είναι 20 μήνες από την έναρξη συλλογής δηλώσεων αλλά επειδή δίνονται συνεχώς παρατάσεις στη συλλογή των δηλώσεων μπορεί και να αυξηθεί ο χρόνος.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

σε αγροτεμαχιο εκτος σχεδιου περιγραφεται οτι η ιδιοκτησια ειναι 4000 τ.μ. δυτικο τμημα αγροτεμαχιου συνολικης εκτασης  10000 τ.μ.χωρις  αλλο προσδιορισμο στο συμβολαιο.

στη δηλωση τι να βαλω ?καθετη ?

η δεν προσδιοριζεται κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

αρα,

μαλλον ειναι απο διαθηκη και κληρονομησε  και αποδεχθηκε  το συγκεκριμενο "τμημα",

  συμφωνα με την βουληση του διαθετη στην διαθηκη

Επομενως, το  υπολοιπο  απο το αρχικο  γηπεδο   το "αφησε" σε καποιον αλλον

 

θα συνδυασεις τις αποδοχες

 

και ¨καπου" θα καταληξεις.. 

Link to comment
Share on other sites

στις περιπτωσεις διαθηκης,

συνηθως, χρησιμοποιουν τον ιδιο συμβολαιογραφο οι κληρονομοι.

Πας και τον ρωτας για τους αλλους...

αλλοιως απο το υποθηκοφυλακειο και   ό.τι προκυψει...

 

[υποτιθεται οτι εφοσον προκειται για "διαιρετο τμημα" , ο πελατης επρεπε να εχει κανει καποια "ξεχωριστη χρηση" ή  καποια περιφραξη...

Το ειδες το χωραφι?

Οπως και ναχει και οι διπλανοι κληρονομοι εχουν το ιδιο προβλημα.

Τα εχουν ξεκαθαρισμενα μεταξυ τους  ή ειναι "μαλλωμενοι"???]

 

edit

 

αλλως... το γνωστο " τα ορια μου υπεδειχθησαν..."

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.