Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οργάνωση γραφείου και συνδρομή υπηρεσιών ΓΟΚ


Recommended Posts

Γειά σας. Είμαι νέος μηχανικός και οργανώνω το γραφείο μου. Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιους έμπειρους, αν είναι καλό να γίνω συνδρομητής σε κάποια εταιρεία για να ενημερώνομαι για τον ΓΟΚ, ή αν θα πρέπει να να αγοράσω κάποιους τόμους. Τί είναι το καλύτερο? Προς το παρόν έχω βρει το ιντερνετ τον ΓΟΚ σε αρχείο pdf. Aυτό αρκεί γενικά? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ο Γ.Ο.Κ. είναι συγκεκριμένος και δεν αλλάζει κάθε μέρα, οπότε αν τον έχεις είσαι καλυμμένος.

Τη συνδρομή τη χρειάζεσαι για να ενημερώνεσαι για την ευρύτερη πολεοδομική νομοθεσία, η οποία είναι πραγματικά δαιδαλώδης.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά στα λέει ο Ilias

Απλά για ξεκίνημα βρες όλους τους Γ.Ο.Κ. που έχουν βγει και τον Κτιριοδομικό κανονισμό.

Αυτά είναι το Α μόνο....

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είναι καλό να είσαι συνδρομητής σε κάποια εταιρία γιατί η νομοθεσία είναι τεράστια και σε ενημερώνουν για τις αλλαγές. Προσωπικά προτιμώ συνδρομή σε βάση δεδομένων μέσω dvd ή ίντερνετ από τα βιβλία γιατί είναι πιο εύκολο σε ψάξιμο. Βέβαια επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι οικονομικά μπορείς να βρεις τους πιο πολλούς νόμους ελεύθερα στο ίντερνετ αρκεί να ψάχνεις. Στο michanikos υπάρχει πολύ νομοθεσία και στα downloads αλλά και στο foroum όπου ενημερώνεσαι κυρίως για τις αλλαγές που προκύπτουν. Επίσης μπορείς να βρεις όλα τα ΦΕΚ από το http://www.et.gr (χωρίς όμως τυχόν αλλαγές). Καλό είναι και το βιβλίο της Λεμπέση για τον ΓΟΚ που έχει αναφερθεί πολλές φορές στο φορουμ

Link to comment
Share on other sites

Απλά για ξεκίνημα βρες όλους τους Γ.Ο.Κ. που έχουν βγει και τον Κτιριοδομικό κανονισμό.

 

Τα κείμενα του πρόσφατου αλλά και παλαιότερων ΓΟΚ , υπάρχουν συγκεντρωμένα εδώ μαζί με τις τροποποιήσεις τους.

 

Για τον κτιριοδομικό , δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα . Έχουν γίνει αρκετές αλλαγές και τροποποιήσεις. Σχετικά , διαβάστε εδώ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

@ Anavatis

 

Εγώ δουλεύω με http://www.domiki.gr

Προσωπικά σταμάτησα την έντυπη συνδρομή ενημέρωσης ΓΟΚ

γιατί καθυστερούσε η ενημέρωση ,

και χρησιμοποιώ μόνο την ηλεκτρονική πληροφόρηση

(αν και πρέπει να ομολογήσω ότι καμία φορά είναι κουραστικό

να διαβάζεις ηλεκτρονικές σελίδες )

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. Venezia, κι εγώ από το λίγο καιρό που τα κοιτάω μάλλον προς τη domiki κλίνω για να γίνω συνδρομητής.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Είμαι νέος μηχανικός και οργανώνω το γραφείο μου. Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιους έμπειρους, αν είναι καλό να γίνω συνδρομητής σε κάποια εταιρεία για να ενημερώνομαι για τον ΓΟΚ, ή αν θα πρέπει να να αγοράσω κάποιους τόμους. Τί είναι το καλύτερο? Προς το παρόν έχω βρει το ιντερνετ τον ΓΟΚ σε αρχείο pdf. Aυτό αρκεί γενικά? Ευχαριστώ.

 

Μήπως θα μπορούσες να πεις που στο διαδίκτυο βρήκες τον Γ.Ο.Κ. μορφή pdf;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.