Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντιστηρίξεις


 
sdrala

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι, έχω το εξής θέμα και προσπαθώ να βρω απάντηση αλλά μέχρι σήμερα δεν τα έχω καταφέρει.

Μέχρι σήμερα γνώριζα ότι όταν έχεις να κατασκευάσεις οικοδομή με περισσότερα από δύο υπόγεια όπου έχεις και όμορα κτίσματα και πρόσωπο σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας απαιτείται μελέτη αντιστήριξης.

Ψάχνω όμως να βρω σχετική νομοθεσία και δεν τα έχω καταφέρει μέχρι στιγμής.

Αλήθεια είναι στην ευθύνη του μηχανικού να μην κάνει αντιστήριξη?Και ποιος από εσάς θα έπαιρνε την ευθύνη?Δεν πρέπει να υπάρχει νομοθεσία που να προστατεύει τον μηχανικό?

Link to comment
Share on other sites

Το αν ένα έργο απαιτεί πρώτα την κατασκευή έργου αντιστήριξης, αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

 

Ενδεικτικά σου αναφέρω:

1. Μέγεθος έργου

2. Είδος έργου, ειδικό κτίριο ή όχι

3. Έδαφος και αναμενόμενες καθιζήσεις

4. Υδροφόρος ορίζοντας

5. Κατασκευαστικό περιβάλλον, αστικό ή όχι

6. Άμεση γειτονία με κτίρια ή όχι

7. Είδος γειτονικών κτιρίων

8. Παλαιότητα γειτονικών κτιρίων

 

Κάποια από αυτά τα αξιολογείς από μόνος σου, αλλά κάποια άλλα θέλεις μία ΣΟΒΑΡΗ γεωτεχνική μελέτη. Πρόσεξε ΣΟΒΑΡΗ.

 

Ένα έργο αντιστήριξης δίνει λύσεις κυρίως σε δύο προβλήματα:

1. Στις καθιζήσεις των γειτονικών κτιρίων κυριώς λόγω βαθιάς εκσκαφής (αυτό λύνεται και με λύσεις ανοιχτής αντιστήριξης)

2. Στον περιορισμό και στην υποβάθμιση του υδροφόρου ορίζοντα (αυτό λύνεται μόνο με αντιστήριξη κλειστού τύπου, όπως αλληλοτεμνόμενοι πάσσαλοι ή διαφραγματικοί τοίχοι).

 

Επειδή ήδη εμπλέκομαι σε έργο κατασκευής αντιστήριξης κλειστού τύπου (αλληλοτεμνόμενοι πάσσαλοι), πρέπει να το ψάξεις πολύ καλά και να απευθυνθείς σε καλό Γεωτεχνικό Μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ συνάδελφε για την άμεση απάντηση σου.

Το πρόβλημα μου έγκειται στο εξής..πώς μπορεί κάποιος μηχανικός να προχωρήσει να κάνει

στατική μελέτη ενός εξαόροφου κτιρίου με τρία υπόγεια που γειτνιάζει από όλες τις πλευρές με οικοδομές και με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας χωρίς να έχει προβλέψει ότι θα γίνει αντιστήριξη που προυποθέτει και γεωτεχνική έρευνα?

είναι δυνατό να δεχτώ και να εφαρμόσω αυτή τη στατική μελέτη?

εάν γίνει που θα γίνει οπωσδήποτε αντιστήριξη δεν αλλάζει και το περίγραμμα του κτιρίου?

άρα δεν αλλάζουν τα στατικά και τα αρχιτεκτονικά?

επομένως πως μπορώ να δεχτώ αυτή τη μελέτη ως οριστική?

δεν υπάρχει νομοθεσία που να τον υποχρεώνει να κάνει αντιστήριξη?

με ενδιαφέρει η νομοθεσία και όχι το τι είναι στην κρίση του καθενός μηχανικού.Όλοι οι μηχανικοί στην πιάτσα το ίδιο λένε αλλά η νομοθεσία δεν το λέει πουθενά..

Υπάρχει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Από Νομοθεσία δεν υπάρχει τίποτα.

 

Πρώτον για ένα τόσο σοβαρό έργο πριν ξεκινήσετε ακόμα τα προσχέδια θα έπρεπε να είχατε κάνει γεωτεχνική.

Πίστεψέ με θα είχες απαντήσεις για πολλά ερωτήματα.

 

Και φυσικά αν γίνει αντιστήριξη θα έχεις αλλαγές σε όλα τα σχέδια και φυσικά θέλεις αναθεώρηση αδείας.

Επίσης πρέπει να καταθέσεις και την μελέτη αντιστήριξης κανονικά.

 

Αν υπάρχει περίπτωση να γίνει αντιστήριξη, μην τολμήσεις να ξεκινήσεις πριν έχεις όλες τις εγκρίσεις.

Η ίδια η αντιστήριξη μπορεί να σου φέρει εκπλήξεις που δε φαντάζεσαι.

Και όταν αρχίσει να ψάχνει η Πολεοδομία, το πρώτο πράγμα που θα δουν είναι αν υπάρχει εγκεκριμένη μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα

 

Όπως είπε και ο συνάδελφός χρειάζεται μια καλή γεωτεχνική μελέτη με γεωτρήσεις όσόν αφορά το περίγραμμα του κτιρίου δεν αλλάζει καθώς οι πάσσαλοι εγκιβωτίζονται στο φέρων τοιχείο.

Είναι αυτονόητο ότι δεν μπορείς μα σκάψεις κάτω από τα γειτονικά θεμέλια χωρίς αντιστήριξη και ειδικά για τέτοια βάθη εκσκαφής θέλει προσοχή μεγάλ

 

σε πιά περιοχή ειναι το έργο που αναφέρεις?

Link to comment
Share on other sites

.........όσόν αφορά το περίγραμμα του κτιρίου δεν αλλάζει καθώς οι πάσσαλοι εγκιβωτίζονται στο φέρων τοιχείο.

Συνάδελφε επέτρεψέ μου να διαφωνήσω.

Εάν πάει σε λύση π.χ. πασσάλων, τότε το τοιχίο υπογείου θα έρθει ακριβώς από μέσα από τους πασσάλους και κατ΄επέκταση και τα εξωτερικά φέροντα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

σωστο αυτο που λές σε περιπτώση πασσάλων απο οπλισμένο σκυρόδεμα για αυτό ρωτησά σε ποια περιοχή είναι το εργό? συνήθως η αντιστηριξή για τέτοια βάθη εφαρμόζετια απο σιδηροδόκούς upn και αγκύρια (εγκυβωτίζονται μέσα στο τοιχέιο τότε) αλλα σε περιπτώσεις με υδροφόρία τότε πάμε σε μπετονένιος πασσάλων ή αλληλοτεμνόμενους.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση άλλα επειδή υπάρχει μια διαφωνία με το συνάδελφο κατά πόσο αυτή η μελέτη που μου παρέδωσε είναι οριστική το πράγμα πλέον θα πάει μάλλον δικαστικώς οπότε πρέπει να αποδείξω ότι η μελέτη που μου έδωσε δεν είναι οριστική ,ενώ εκείνος επιμένει να λέει δεν απαιτείται μελέτη αντιστήριξης και προφανώς γεωτεχνική μελέτη.

Μα πώς είναι δυνατόν μηχανικοί είμαστε μεταξύ μας κοροιδευόμαστε?ποιος θα χρησιποποιούσε την συγκεκριμένη μελέτη ως οριστική?πως θα πήγαινε στην πολεοδομία με αυτή τη μελέτη?

το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να βρω κάτι κάποια νομοθεσία και εκεί έχω κολλήσει. δεν βρίσκω τίποτα εγώ και πολλοί άλλοι συνάδελφοι το ψάχνουν.Όλοι λένε απαιτείται αλλά όταν τους λέω βάση ποιας νομοθεσίας δεν ξέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα δεν νομιζω οτι ειναι να βρουμε το "νομο" που μας υποχρεωνει να κανουμε ή οχι γεωτεχνικη μελετη και κατ'επεκταση μελετη αντιστηριξης...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.