Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διανομή αγροτικού κλήρου


Recommended Posts

Για όλα αυτά θα σε καθοδηγήσει ο Συμβ/φος. Πάντως γνώμη μου είναι:

Α. Χρειάζεται νέο τοπογραφικό

Β. Δεν ξέρω, μπορώ όμως να σου απαντήσω αύριο, αφού ρωτήσω την αρμόδια Υπηρεσία

Γ. Εφ' όσον δεν τίθεται θέμα αμφισβήτησης από τους όμορους, απεικονίζεις ό,τι σου δείξει ο ιδιοκτήτης. Καλού-κακού όμως, και για να μην μπλέξεις αργότερα με τον αγοραστή, ας βάλει ο ιδιοκτήτης τους όμορους να υπογράψουν σε ένα τοπογραφικό ότι συμφωνούν με τα όρια. (ιδιωτικό έγγραφο που θα κρατήσεις στο αρχείο σου).

Δ. Επειδή από τον αρχικό τίτλο έχουν περάσει 30 χρόνια, δικαιολογείται η όποια προσαύξηση, αρκεί να είναι εντός λογικών πλαισίων (εμπειρικά, το πολύ μέχρι 20%).

Link to comment
Share on other sites

Με τις τροποποιήσεις του 4042/2012 αναφέρεται:

Επίσης, τοπογραφικό διάγραµµα δεν απαιτείται στην περίπτωση που η παραπάνω βεβαίωση αφορά σε

αδόµητα αγροτεµάχια και κληροτεµάχια, τα οποία(τόσο αγροτεµάχια όσο και κληροτεµάχια) βρίσκονται

εκτός σχεδίου πόλεως ή ορίων οικισµού και τα οποία προέρχονται από αναδασµό ή περιλαµβάνονται στο

κτηµατολόγιο του Ολοκληρωµένου Συστήµατος ∆ιαχείρισης και Ελέγχου(ΟΣ∆Ε) του Υπουργείου

Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίµων, καθώς και σε αδόµητα κληροτεµάχια διανοµής. Στην περίπτωση

αυτή απαιτείται κτηµατογραφικό απόσπασµα του αναδασµού ή του Κτηµατολογίου του ΟΣ∆Ε ή της

πράξης διανοµής, θεωρηµένο από την αρµόδια υπηρεσία τήρησης του αρχείου του αναδασµού ή τον

ΟΣ∆Ε ή την αρµόδια υπηρεσία τήρησης του αρχείου της πράξης διανοµής.

Βέβαια, θα συμφωνήσω κι εγώ πως πρέπει να επιμείνεις να συντάξεις νέο τοπογραφικό στο οποίο να γίνεται συσχετισμός των ορίων της διανομής με τα υλοποιημένα μιας που μας λες πως υπάρχει απόκλιση. Επίσης, δεν είναι φρόνιμο να συντάξεις μια δήλωση 651/77 που θα απαιτηθεί από τον συμ/φο, πάνω σε απόσπασμα διανομής της υπηρεσίας κατά την γνώμη μου.

Για χρήσεις, ρίξε μια ματιά εάν υπάρχει κάποιο διάταγμα Ζ.Ο.Ε. ή Γ.Π.Σ. στην περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχήν σας ευχαριστώ πολύ

 

Βάζω και ένα απόσπασμα (πρόχειρο) για να έχετε μια καλύτερη εικόνα

 

Τα όρια υπόδειξης ιδιοκτήτη με κατσαρη πράσινη γραμμή (~30στρ)

Η ιδιοκτησία Διανομης στην επισύναψη είναι αυτή με το πρασινο hatch (21στρ.)

Οι κόκκινες γραμμές αφορούν στην διανομή ιδιοκτησιών και στα διάφορα κληροτεμάχια (δεν είναι η βέλτιστη προσαρμογή, μη δίνετε σημασία στη λεπτομέρια αυτή)

Οι πράσινες γραμμές αφορούν σε υλοποιημένα όρια ιδιοκτησιών

 

Όπως βλέπετε είναι άλλ΄αντ΄άλλων

 

Πραγματικά δε ξέρω τι να κάνω. Τείνω να μη κάνω τοπογραφικό καθόλου μετα την πληροφορία από τον dimitris80 και να του προτείνω να κάνει τη μεταβίβαση με το επικυρωμένο διάγραμμα. Και δε σας έχω πεί και άλλες ωραίες λεπτομέριες, όπως ότι στο συμβόλαιο αγωραπωλησίας γίνεται αναφορά σε άλλο αριθμό κληροτεμαχίου ενώ τα όρια περιγράφονται κανονικά...Ή ότι η αίτηση εκχέρσωσης έγινε από τον πρώτο ιδιοκτήτη ένα χρόνο μετά την αγοραπωλησία!!!

post-1105-0-57567200-1364825714_thumb.png

Edited by mitsus
Link to comment
Share on other sites

με βαση αυτα που ειπες...

 

αν ανηκει στην κατηγορια εκχερσωμενα , τοτε αυτα εχουν προορισμο την καλλιεργεια...

 

οχι την ανοικοδομηση...

Να ελεγξεις ξανα την βεβαιωση του 651 τότε...που εγινε η αγορα...

και να ρωτησεις και την υπηρεσια...

 

[δες ΑΠ 1399/2007]

 

τελικα...τιποτε δεν ειναι σωστο σε αυτο το συμβολαιο???

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπήρξε τοπογραφικό και κατα συνεπεια δήλωση μηχανικού στην αγοραπωλησία.

Επίσης η τοπογραφική υπηρεσία δεν έχει να μου δώσει τίποτα παραπάνω από πίνακα και διάγραμμα.

Μίλησα με το Δασαρχείο σχετικά με την εκχέρσωση, και μου είπαν ότι μετα τον Ν3208/2003 η αποκλειστική αγροτική χρήση άρθηκε, αλλά είναι κάτι που δεν το έλεγξα ακόμη

Link to comment
Share on other sites

 

Πραγματικά δε ξέρω τι να κάνω. Τείνω να μη κάνω τοπογραφικό καθόλου...

 

 

είσαι τρελός? :smile:

 

σαφώς και θα συντάξεις ένα ωραιότατο τ.δ. και επειδή είσαι και μάγκας μηχανικός θα βάλεις μια ωραιότατη δήλωση μηχανικού ΚΑΛΟΓΡΑΜΜΕΝΗ

που θα αποβάλλει όλες τις ευθύνες από πάνω σου

 

επειδή κάποιοι δεν τακτοποίησαν τις ιδιοκτησίες τους τόσα χρόνια για να μην πληρώσουν τοπογραφικό δεν σημαίνει ότι θα τους λυπηθούμε κιόλας

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ. Πρέπει επιτέλους να πληρώσουν μια φορά για να γίνει σωστή δουλειά και να γνωρίζουν ποια είναι η ιδιοκτησία τους.

Και ειδικά από την στιγμή που έχει τόσο μεγάλες διαφορές η διανομή από την υλοποίηση...Σιγούρεψε πως έχεις εφαρμόσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την διανομή (ορόσημα, τριγωνομετρικά , ότι υπήρχε) και προχώρα το.

Link to comment
Share on other sites

[ θα το ξαναδω για τον 3208]

κατα τα λοιπά,

μηπως θα ηταν καλυτερα,

 

...προτου αποφασισουμε για το ...πρασινο ..ή το κοκκινο περιγραμμμα

 

να δει τα ορια αριστερα και δεξια της διανομης...αν ειναι κλήροι που δοθηκαν σε τριτους ή ειναι δασικη εκταση ["χερσο"] ....αρα ανηκει στο Δημόσιο...

 

Παντως, τα 21 στρ. δεν γινονται με "τιποτε" 30...

Ας δει τον χαρτη διανομης...με τους αριθμους και τα εμβαδα των κληροτεμαχιων...

 

....και θα χρειαστει και πραξη χαρακτηρισμου...

Link to comment
Share on other sites

Οκ, να το προχωρησω, και να κάνω τη βέλτιστη και όσο πιο καλά τεκμηριωμένη προσαρμογή στο διάγραμμα που υπάρχει, αλλά...από κεί και μετά όμως προκύπτουν τα εξής (ουσιαστικά αυτά που γράφω στο πρώτο ποστ μου) :

 

α)Υπάρχει τμήμα που χρησιμοποιείται από τον πελάτη μου (ή τουλάχιστον έτσι διατείνεται στην υπόδειξη ορίων) αλλά βάσει διαγράμματος ανήκει σε άλλον

 

β) Υπάρχει και το αντίστροφο!

 

γ) Αντε τα ξεπερνάμε αυτά, δήλωση αρτιότητας / οικοδομησιμότητας??? Τι γράφω? Στο πρώτο ποστ γράφω τις δεσμέυσεις που έχει το ακίνητο που ΔΕΝ είναι άμεσα ορατές από εμένα τουλάχιστον. Αντε να κάνω αυτό που προτεινει ο chrisven και να γράψω ...κάτι του στυλ "...υπό τους περιορισμούς των περι καλλιέργειας κ εκποιήσεως ισχυουσών εκάστοτε διατάξεων της Εποικιστικής εν γένει Νομοθεσίας", κ να πάρω από πάνω μου την ευθύνη. Εδώ βέβαια για μένα είναι κ ηθικό το θέμα, διότι δεν μπορώ να πάρω χρήμα να συντάξω τοπογραφικό διάγραμμα (δεν μιλάμε για εμβαδομέτρηση) και να υπογράφω δήλωση χωρίς να την υπογράφω (προσοχή, δεν το πάιζω ηθικός κτλ, αντίστοιχη δήλωση έχω συντάξει όταν για παράδειγμα δεν προκύπτει σαφώς η ημερομηνία της δημιουργίας ενός αγροτεμαχίου εκτός σχεδίου). Το συζητάμε αυτό, με ενδιαφέρει

 

δ) Οκ. Και τα υπόλοιπα ~ 10 στρέμματα, τι τα κάνω? Τα αφήνω να υπάρχουν έτσι? Μα δε γίνεται, θεωρητικά, η νυν γεωργική γη, τέως όμως δασική γή, έχει κληροδοτηθεί πληρως γύρωθεν, που θα πεί ότι δεν μπορεί να έχει πάνω από 21 στρέμματα που του δείνει το διάγραμμα.

 

και τα λοιπά και τα λοιπά...

 

Ενώ μπορώ αντίθετα:

Να τον ενημερώσω για τα χάλια μας,

Να πάρω ένα αντίγραφο του διαγράμματος και του πίνακα, να του το δώσω, να κάνει δουλειά του, να κάνει το συμβόλαιο, να κάνει τη γονική παροχή

να γλυτώσω το ρίσκο - να κοιμηθώ απόψε (μου έχουν σπάσει τα νέυρα τόσες μέρες ψάξιμο)

να γλυτώσει λεφτά!!!

να με αγαπήσει πιο πολυ κ να θέλει να με ξαναδεί

και όοοοοταν θέλει να βγάλει οικοδομική άδεια (ποτέ εκει πάνω) τότε το βλέπουμε

 

Εκτός συνάδελφοι αν είναι κάτι πιο απλό από όσο δύσκολο και περίπλοκο το βλέπω εγώ, μακάρι να είναι να το κάνω

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλά:

α) Με τίτλο τα 21στρ του κλήρου. Αυτά είναι ΚΑΘΑΡΑ από δασικά

β) Τα υπόλοιπα να κάνει χρησικτησία. *

 

* Θα χρειαστεί να πάς πρώτα στο δασαρχείο για πράξη χαρακτηρισμού για τα εκτός της διανομής στρέμματα.

 

Εγώ πάντως διαφωνώ με το να τον αφήσεις να πάει να συντάξει συμβόλαια με το διάγραμμα της διανομής.

ΔΙΑΙΩΝΙΖΕΙΣ το πρόβλημα.... και στο μέλλον θα σκάσει πάλι όταν συνταχθεί Κτηματολόγιο στη περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.