Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διανομή αγροτικού κλήρου


Recommended Posts

Το παραχωρητήριο είναι το 1950 και αναγράφει 2500 τ.μ. κατηγορίας Α. Στη δωρεά αναφέρεται ως "κήπος εκτάσεως 1000 ως έγγιστα ή όσης και αν είναι",

[εδω πρεπει να γραφει οτι το εχει απο ...ταδε τιτλο του υπ. γεωργιας...]

στην αποδοχή είναι βοσκότοπος, διορθώνεται ως "λάθος εκ παραδρομής" και αναγράφεται ως 2000 τ.μ. με τοπογραφικό υπογεγραμμένο από μηχανικό, το οποίο αναφέρει ότι είναι άρτιο και οικοδομήσιμο. Το τεμάχιο είναι εκτός σχεδίου εντός ζώνης. Στο τοπογραφικό απεικονίζεται με διακεκομμένες   [?????]

το τρίγωνο των 500 τ.μ. Το βάζω το τρίγωνο στο νέο τοπογραφικό ή όχι; Πόσα τετραγωνικά δηλώνω; Το συμβόλαιο αγοράς λέει 2000 τ.μ. Μπερδεύτηκα! Μπορεί να γίνει άτυπη ανταλλαγή; [ανταλλαγη σημαινει σου δινω μου δινεις αρα ειμαστε στα ιδσια κι ομοια]

 

 

Υπάρχει κτηματολογικός πίνακας και τίτλος παραχωρητήριο που γράφει 2500 στον συγκεκριμένο ιδιοκτήτη. Αυτός το έκανε δωρεά (1974) σε κάποιον που δεν ξέρω τι σχέση είχαν. Μετά απεβίωσε κ.λ.π. Για την ακρίβεια δόθηκαν ως ανταλλαγή τα 497,12 και έμειναν 2002,88, αλλά δεν ξέρω πότε. Δεν υπάρχει πράξη, δεν ξέρω καν αν ισχύει η ανταλλαγή. Μετά πουλήθηκε σε κάποιον. Το τοπογραφικό έγινε με τη διόρθωση της αποδοχής. Όλα τα στοιχεία τα έχω πάρει από υποθηκοφυλακείο. 

 

 

Δεν έδωσε τα 1000 από τα 2000. Από το παραχωρητήριο φαίνεται ότι δεν υπήρχε άλλο τεμάχιο στην ίδια περιοχή και το δώριζε εξ ολοκλήρου. Ο κάτοχος του κλήρου το δώρισε. Ο δωρολήπτης απεβίωσε τι 2000 και έγινε αποδοχή και διόρθωση. Μετά ξαναπουλήθηκε με 2002,88 τ.μ. το 2003 και ξανά το 2006 με το ίδιο εμβαδόν. Τα όρια της διανομής έχουν μεγάλες αποκλίσεις σε σχέση με την περιφραγμένη (με φράχτη και τοιχεία) πραγματικότητα (λεπτομερέστατες μετρήσεις) και όλα τα παραπάνω έχουν μεγάλη διαφορά από το τοπογραφικό αγοράς που είναι αυτό που συντάχθηκε για τη διόρθωση. Εάν θελήσω να εκδώσω Ο.Α. Τι τοπογραφικό βάζω; Πως να τα ταιριάξω όλα; Να διορθώσω το συμβόλαιο; Και που να ξέρω τι συμβόλαια έχουν οι γείτονες; Να εφαρμόσω τη διανομή (θα με βόλευε όχι); Ο συμβολαιογράφος γενικά δεν βρήκε πρόβλημα με τη διαδοχή του τεμαχίου.

Θα διαβασεις ολα τα παραπανω

 

και εαν πεισθεις οτι αποδειχνεις την δημιουργια πριν το 1977

προχωρας

[μετα πρεπει να πεισεις και την ΥΔΟΜ...]

Link to comment
Share on other sites

Συναδ. Θέλω να ομολογήσω πως η υπόθεσή σου είναι από τις ελάχιστες που δύσκολα μπορώ να την καταλάβω - κατανοήσω. Γράφεις για δωρεές που πήγαιναν και γύριζαν πίσω, τμήματα γηπέδου μέσα σε διπλανά γήπεδα "άτυπες ανταλλαγές" (τα 497,2τμ) χωρίς πράξη (?) (πάντως μέχρι και πέρυσι κατάτμηση κληροτεμαχίου απαγορευόταν!),  αλλά εσύ τις βρήκες στο υποθηκοφυλακείο (πως αφού ήταν άτυπη???). Ανέβασε σκαναρισμένο απόσπασμα της διανομής καθώς επίσης και το τοπογραφικό αυτό με τη δήλωση του 651 (σβήσε όμως το όνομα του μηχανικού. Εγώ φυσικά θα σε συμβούλευα να τον συναντήσεις τον συνάδελφο  και να το συζητήσετε το θέμα). Αν μπορείς να μας πεις που είναι αυτή η διανομή. Πάντως αν από τη μελέτη σου προκύψει ότι τα 2002 τ.μ. (?), που χρειάζεσαι για τη ζώνη, δημιουργούνται  μετά το 1977 το χωράφι είναι μόνο για μαρουλάκια!!

Link to comment
Share on other sites

Την άτυπη ανταλλαγή δεν την βρήκα πουθενά. την αναφέρει ο τοπογράφος στο τοπογραφικό του, δεν ζει πλέον και μάλλον πρέπει να βρω αν υπάρχει ο ιδιοκτήτης στον οποίο το δώρισε. Τελικά η πρώτη δωρεά έγινε το 1940 και όχι το 1974 που έγραψα παραπάνω. Το κτήμα όπως και τα γειτονικά είναι "μπάσταινα" αλλά έχει παραχωρητήριο το 1950. Κάτι διάβασα ότι οι μπάσταινες δεν οριοθετούνται. Μήπως αυτό με γλυτώνει από το να εφαρμόσω τη διανομή στο τοπογραφικό και να πάω με τη σημερινή κατάσταση; Ή θεωρείται πλέον κληροτεμάχιο;

Link to comment
Share on other sites

ισχυουν  οσα προαναφεραμε

 

να δεις τον συμβ/φο...

 

χρειαζεσαι νομικη  "καλυψη"

 

αν υπογραψεις για κατα παρεκκλιση αρτιοτητα

 

θα φερεις εσυ ολη την ευθυνη.

Link to comment
Share on other sites

Διάλεξε, επίσης από την περιοχή σου, αφού ο προηγούμενος πέθανε, ένα καλό αγρ.-Τοπογράφο μηχανικό (ούτως ή άλλως, σαν αρχιτεκ., δεν μπορείς να υπογράψεις εξαρτημένο τοπογραφικό) και συνεργάσου μαζί του. Μη υπογράψεις κάτι για το οποίο θα μετανιώνεις αργότερα.  Πάντως, για να το γνωρίζεις, ότι υπάρχει σε σχέδιο υπηρεσίας, εδώ έχουμε την Τ.Υ., οφείλουμε να το μεταφέρουμε ΣΩΣΤΑ και με την μεγαλύτερη ακρίβεια στο έδαφος!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω διαβάσει έναν σωρό κείμενα, νόμους κ.λπ. αλλά έχω πολλές απορίες. Καταρχήν δεν ασχολούμαι με τοπογραφικά ούτε πρόκειται να υπογράψω κάτι. Να σχεδιάσω θέλω για οικοδομική άδεια. Το βασικό μου πρόβλημα είναι ο χρόνος δημιουργίας του γηπέδου και βέβαια αν η πράξη είναι άκυρη οπότε το τεμάχιο είναι 2500 τ.μ. ή με κάποιον τρόπο είναι 2000 τ.μ. Έχω ψάξει στο υποθηκοφυλακείο και δεν υπάρχει καμία μεταγεγραμμένη πράξη ούτε στη μερίδα του όμορου. Δεν έχω βρει καμία ανώμαλη δικαιοπραξία και μάλιστα ο όμορος που έχει επίσης κληροτεμάχιο έχει την ίδια έκταση που αναγράφεται στον πίνακα διανομής από παλιά. Ουσιαστικά τα 500 μέτρα είναι στον αέρα; Επίσης διάβασα ότι εντός ζώνης δεν ισχύσει κατάτμηση κάτω από 1000 τ.μ. και όταν γίνει θεωρείται αυτοδικαίως άκυρη. Επειδή έχουν αγοραστεί 2000 τ.μ. και όχι 2500 τ.μ. έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο; Πως κατέληξε;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει ιδιωτικό συμφωνητικό του 1963 ανταλλαγής τμήματος κληροτεμαχίου με οικόπεδο, αν αυτό το συμφωνητικό έχει ισχύ;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Σαν χρόνος δημιουργίας του γηπέδου ποιος θεωρείται; Ρωτάω γιατί είναι εντός ζώνης εκτός σχεδίου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.