Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Σημερινή απάντηση από υπηρεσία δόμησης για ΒΧΚΧ σε κατάστημα που έχει τακτοποιηθεί με 4014/2011.

 

Ελλιπής η αίτηση σας ..... μπλα μπλα μπλα....σύμφωνα με την παράγραφο Β3 εγκυκλίου 1/2012 μπλα... μπλα ...μπλα...

 

Κατόπιν αυτών και προκειμένου να σας χορηγήσουμε τη βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης παρακαλούμε να μας υποβάλετε:

1) Πλήρεις κατόψεις με ταυτόχρονη αποτύπωση ρυμοτομικών και οικοδομικών γραμμών. (έστω...)

2)Έλεγχο φωτισμού και αερισμού για το χώρο του καταστήματος. (!!!!!!!!!!!!)

3) Στατική μελέτη για το αυθαίρετο τμήμα κτιρίου που δηλώθηκε με τον 4014/11 με την οποία να τεκμηριώνεται η στατική του επάρκεια. (κατασκευή του 1973, προσοχή δεν μου αναφέρουν τον κανονισμό με τον οποίο θα γίνει ο έλεγχος γιατί ούτε οι ίδιοι ξέρουν)

4) πλήρη στοιχεία και τεχνική έκθεση από τον φάκελο της υπόθεσης Ν4014/11 (ξανά;; και η τεχνική έκθεση τι θα θέλατε να γράφει;)

 

η αρίθμηση δική μου γιατί μου αρέσει να τα βλέπω τακτοποιημένα.

 

Στον φάκελο που κατέθεσα στην υπ.δομ. είχα ότι προβλέπεται από τον 4014 και τις εγκυκλίους, τις εγκυκλίους, την εξόφληση του ιδιοκτήτη εφάπαξ.

 

Επίσης επειδή μου είχαν δώσει περίπου ίδια απάντηση προφορικά πριν από 1 μήνα και κατάλαβα ότι δεν πρόκειται να πάρω ποτέ την ΒΧΚΧ πήγα στο δήμο με τον μισθωτή και κατόπιν συνάντησης με το δήμαρχο κατανόησε και η άδεια έχει βγει!

Να πάω στην υπ. δόμησης και να τους τη δείξω;

 

Μέχρι τώρα δεν έχω αναφέρει τη χρήση.

Δεν είναι καφέ-εστιατόριο-μπαρ-σουπερ μαρκετ.

Είναι ένα γμμν γραφείο τελετών 25 τετραγωνικών μέτρων ήτοι επιχείρηση παροχής υγειονομικών υπηρεσιών.

 

Πίσω από τον πάγκο προκειμένου να πάρουν αποφάσεις μας βγάζουν το λάδι για να είναι ήσυχοι.

 

Φαντάζομαι ένα κράτος με αξιολόγηση δημοσίων υπαλλήλων από τους πολίτες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τράβα τους ένα ερώτημα για το αν η αναφορά της Εγκ.1/2012 που λέει ότι καταθέτεις ΥΔ που αναφέρει ότι ο χώρος πληροί τις προϋποθέσεις κτλ, τους είναι τόσο δυσκατανόητη.

Αν ναι, να προσφερθείς να τους την αναλύσεις λέξη λέξη.

Link to comment
Share on other sites

Ασε βρε συναδελφε... έχω εκτεθεί στον πελάτη ανεπανόρθωτα επειδή αυτοι οι τύποι κάνουν ότι γουστάρουν.

 

Οκ αν ήθελε να ανοίξει φροντιστήριο - καφέ μπαρ ταβερνα - σουπερ μαρκετ - γυμναστήριο να καταλάβω αυτά που ζητάει η υπ. δομησης.

 

Αλλά η ΒΧΚΧ λέει ότι ισχύει για χρήση ως γραφείου τελετών.

 

Έλεος!

 

Είναι παγωμένη η αγορά και βρίσκεται κάποιος να ανοίξει νέα επιχείρηση και βγάζει η κάθε υπηρεσία το άχτι της.

Αντίστροφα ο ιδιοκτήτης αποφασίζει να το τακτοποιήσει για να μπορεί να το ενοικιάσει νόμιμα και η υπ. δομ. του το απαγορεύει.

 

Αυτό το κρατος σε κάνει να νιώθεις μεγάλος

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

Και αφού τους προσκομίσεις όλα τα ζητούμενα στοιχεία , ξέρεις τί θα σου πούν ??

"Πάμε τώρα να κάνουμε και αυτοψία ?".

Ας αποφασίσει το Κράτος τί θέλει από τους ιδιώτες και τι από τις Υπηρεσίες του .

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει Κακέ Λύκε, χρησιμοποιησα περιφερειακό δρόμο και όλα ΟΚ!

Bypass στην υπ.δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Εύγε συνάδελφε !!

Δεν είμαι "βιτσιόζος" αλλά στεναχωριέμαι που υπάρχει μακρύς δρόμος μέχρι η Δημόσια Διοίκηση να εναρμονισθεί στις δυσκολίες της εποχής .

Κατά τα άλλα fast -track (truck) και πρασινομπλέ μπούρδες !!!!

Link to comment
Share on other sites

δέστε εδώ

=2098&language=el-GR"]http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=778&sni[1155]=2098&language=el-GR

θα σας τρελάνουν ρε με αυτόν τον κ.λ..νόμο 4014!!!!

(Πρώτη φορά που χαίρομαι που βγαίνω στην σύνταξη-ενώ θα καταλάβατε φαντάζομαι, πόσο μου αρέσει η δουλειά μου)

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως ετσι ειναι.

 

για να παρεις την αδεια οι διαδικασιες κινουνται ααααααργααααααα, για να στο σφραγισουν ομως αμεσως, δεν παιρνεις ανασα ( ιδιως στον δημο θεσσαλονικης ).

 

και εννοειται οτι αμα παρεις την αδεια και μετα κανενας ελεγχος, ο καθενας κανει οτι θελει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

 

Πελάτης θέλει βεβαίωση από μηχανικό για να μεταβιβάσει το μίνι μάρκετ σαν επιχείρηση στον γιο του...

Τι χρειάζεται να κάνω;

 

Δεν μου έχει ξανατύχει κάτι αντίστοιχο...

Link to comment
Share on other sites

Σαν επιχείρηση ή σαν κτίριο;

Ως επιχείρηση δεν νομίζω ότι μπορείς να βοηθήσεις, καλύτερα λογιστής.

Ως κτίριο ιδιοκτησία, αυτά που προβλέπονται για τις μεταβιβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.