Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Απλή λύση... κατάλογοι όπως το vrisko.gr μου έδωσαν >15 γραφεία στη περιοχή σου... Αν και νομίζω ότι και Πειραιά να βάλεις, θα ασχοληθούν οι συνάδελφοι... Εκεί μάλλον >100 γραφεία θα βρεθούν...

 

Οσο για τον κατάλογο που λες,δεν είναι σωστό και δεν είναι εφικτό για τις περισσότερες δουλειές... Αλλωστε για το κλειστό επάγγελμα του μηχανικού με τις εξασφαλισμένες αμοιβές δεν φωνάζανε τόσο καιρό;;; Υπηρεσίες δεν προ-κοστολογούνται αλλά κοστολογούνται πρωτίστως από εμπειρία των συναδέλφων...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@ilias_diamantis

Σε ευχαριστώ!

 

Να επανέλθω όμως λίγο στο θέμα των θ. σταθμευσης παραθέτοντας απόσπασμα από το ΦΕΚ76/2004:

Αρθρο 3 "Αριθμός θ. σταθμ. για προσθήκες......ή μεταβολές χρήσης υφισταμένων κτιρίων

4. εστιατόρια,.............αναψυκτήρια, καφετέριες................. 1 θέση ανά 40τμ επιφάνειας κτιρίου.

 

Αφαιρώ 1 θέση που δεν υπάρχει (χρησιμοποιώντας τη δυνατότητα που μου δίνει το ΦΕΚ απο το άρθρο 4 παρ3. και είμαι οριακά στο να χρειαστώ και άλλη μία αν τελικά Ε=60τμ+

 

Ερωτήσεις:

1/ δεν ισχύουν τα παραπάνω; (Αθήνα) Και αν όχι, ποιά διάταξη χρησιμοποιούμε;

2/ Οι επιφάνειες που ρυθμίζονται με το Ν 4014/11 μετρουν στον υπολογισμό της επιφανείας του ΚΥΕ ή όχι;

Edited by Athan
Link to comment
Share on other sites

Μετά την έκδοση του τεύχους οδηγιών για τον ΝΟΚ συνεχίζει να ισχύει ότι και πριν αυτόν.

Άρθρο 5 παράγραφος 2. (του τεύχος οδηγιών)

Επισημαίνεται ότι όταν στα σχέδια της οικοδομικής αδείας αναγράφεται η χρήση «κατάστημα», η

χρήση αφορά στις εμπορικές επιχειρήσεις, ενώ οι λοιπές χρήσεις υγειονομικού ενδιαφέροντος δεν

θεωρούνται «καταστήματα», λόγω του ότι η άδεια δόμησης εκδίδεται με άλλες προϋποθέσεις.

Σημειώνεται ότι τα εμπορικά καταστήματα και τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος

(αναψυκτήρια, εστιατόρια κ.λ.π) αποτελούν διακριτές κατηγορίες χρήσεων, σύμφωνα με το άρθρο 1

παρ. Β του Π. Δ/τος 23.2/6.3.1987 (ΦΕΚ 166/Δ΄/87) και του «Κτιριοδομικού Κανονισμού»(ΦΕΚ

59/Δ΄/3-2-89). Επομένως απαιτείται άδεια δόμησης για την αλλαγή χρήσης «καταστήματος» σε

κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος (πχ. εστιατόριο – αναψυκτήριο).

 

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω αυτούς στο ΥΠΕΚΑ.....

 

Αφού ο ΝΟΚ2012 - Άρθρο 4 ορίζει :

 

" Παράγραφος 1. Άδεια Δόμησης, κατά την έννοια του άρθρου 1 του ν. 4030/2011, απαιτείται για την εκτέλεση οποιασδήποτε εργασίας δόμησης, όπως:

....

στ. Αλλαγή χρήσης, σε περίπτωση που επέρχεται αλλαγή προς το δυσμενέστερο, στα φορτία σχεδιασμού της στατικής μελέτης ή στον αριθμό απαιτουμένων θέσεων στάθμευσης."

 

και

 

" Παράραφος 3. Δεν απαιτείται Άδεια Δόμησης ή έγκριση εργασιών

μικρής κλίμακας, για τις ακόλουθες εργασίες:

 

α. Μικρής έκτασης εσωτερικές επισκευές ή διασκευές που δεν μεταβάλλουν τη φέρουσα κατασκευή του κτιρίου ή τις όψεις του, συμπεριλαμβανομένων των κατασκευών που απαιτούνται για τη μετακίνηση ή την κάθε μορφής εξυπηρέτηση των ατόμων με αναπηρία ή εμποδιζόμενων ατόμων.

β. Εσωτερικούς και εξωτερικούς χρωματισμούς ή αντικατάσταση κιγκλιδωμάτων χωρίς χρήση ικριωμάτων.

γ. Αλλαγή ή επισκευή δαπέδων.

δ. Συντήρηση, επισκευή ή διασκευή εγκαταστάσεων και αγωγών κτιρίων. (Δηλαδή όλα τα Μηχανολογικά αλλά μιλάει για συντήρηση και όχι προσθήκη νέων π.χ. νέα τουαλέτα)

ε. Αντικατάσταση εσωτερικών ή εξωτερικών κουφωμάτων στο ίδιο άνοιγμα."

 

Αν δεν έχω αλλαγή φορτίων και θέσεων στάθμευσης και αφού τα (α) - (ε) είναι όλες ουσιαστικά οι εργασίες που θα χρειαστούν σε μία αλλαγή χρήσης, ποιο είναι το νόημα της άδειας αλλαγής χρήσης από πολεοδομία ?

 

Η πυροσβεστική ? Αφού έτσι και αλλιώς καταθέτω μελέτη στην πυροσβεστική και παίρνω πιστοποιητικό πυροπροστασίας.

 

Τα νέα μηχανολογικά λόγω αυτών που γράφω με κόκκινα ?

 

Γιατί κάποιος να πληρώσει Τοπογραφικό, φόρους, κρατήσεις, ελεγκτές δόμησης χωρίς λόγο ? Για να μου θεωρήσει η πολεοδομία μία κάτοψη να την πάω στο υγειονομικό...?! Έλεος....

Edited by nik
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η:

ζ. Κατασκευή και προσθήκη οποιασδήποτε μορφής εγκατάστασης, που δεν ορίζεται με τις παραγράφους 2 και 3.

όπως π.χ. είναι ένας καπναγωγός.

(άρθρο 2 παράγραφος 19

Εγκατάσταση είναι η κατασκευή ή υποδομή που προορίζεται ή απαιτείται για τη λειτουργία, εξυπηρέτηση και ασφάλεια των κτιρίων, όπως οι ανελκυστήρες, τα στοιχεία διανομής ηλεκτρικής ενέργειας, κλιματισμού, δροσισμού, διανομής και εκροής ύδατος, θέρμανσης, φυσικού αερίου, τα θερμικά ηλιακά συστήματα, τα στοιχεία ανανεώσιμων πηγών ενέργειας, τα στοιχεία μονάδων Συμπαραγωγής Ηλεκτρισμού και Θερμότητας Υψηλής Αποδοτικότητας (ΣΗΘΥΑ), οι καπναγωγοί, οι επιγραφές, οι κεραίες.)

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Η προσθήκη καναγωγού εάν χρειαστεί λόγω εξαερισμού χρειάζεται άδεια.

 

Από εκεί και πέρα.

 

Πιστεύεις ότι εφόσον προσθέτεις μηχανολογική εγκατάσταση π.χ. τουαλέτα (όχι ΑΜΕΑ αυτή εξαιρείται), χρειάζεται άδεια δόμησης και δεν καλύπτεσαι με την παράγραφο 3.δ. που παραθέτω πιο πάνω ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

nik οι περιπτώσεις όπου δεν απαιτείται έκλδοση Οικοδομικής Αδειας είναι ανήκουν στις "εξαιρέσεις"

 

(π.χ. εργασία χωρίς ικκριώματα...δεν υπάρχουν και πολλές οι οποίες μπορούν να γίνουν...χωρίς αυτά)

Edited by alfisti1978
Link to comment
Share on other sites

nik οι περιπτώσεις όπου δεν απαιτείται έκλδοση Οικοδομικής Αδειας είναι ανήκουν στις "εξαιρέσεις"

 

(π.χ. εργασία χωρίς ικκριώματα...δεν υπάρχουν και πολλές οι οποίες μπορούν να γίνουν...χωρίς αυτά)

 

?

Link to comment
Share on other sites

ΝΙΚ

οι περιπτώσεις όπου δεν απαιτείται Οικοδομική Αδεια, ανήκουν στις εξαιρέσεις

Στις πιο πολλές περιπτώσεις απαιτειται Οικοδομική Αδεια. Εσεις ξεκινάτε με το αντίστροφο. Αυτό προσπαθώ να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί απαιτείται οικοδομική άδεια ? Εφόσον ισχύουν τα παραπάνω που γράφω και δεν θέλω να επαναλάβω υπάρχουν περιπτώσεις π.χ. μετατροπή εμπορικού καταστήματος σε μικρό αναψυκτήριο ή σε ψιλικατζίδικο που πουλάει γαλακτοκομικά όπου η άδεια δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει. Εξήγησε μου αν θες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.