Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

στον ακάλυπτο χώρο...υποχρεωτικα μάλλον...εκτος και αν βρεις παρακείμενο οικόπεδο για θεσεις...ή μισθωση σε δημοτική οδο απο τον δήμο...(πας στον δήμο και ρωτας)

 

τα τελυταία 2 οχι σε απόσταση νομίζω μεγαλύτερη των 500μ

πρόχειρα...μαλλον 1 με 2 θέσεις θελεις....

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στον ακαλυπτο δεν γινεται για παρα πολλους λογους.και παρακειμενα οικοπεδα κενα δεν υπαρχουν.αυτο με το δημο δε το γνωριζα αλλα με τα δεδομενα οτι μπροστα ειναι λεωφορος δε ξερω.θα το ρωτησω.το ποιο πιθανο ειναι αυτο που ειπα.εφοσον θελει αλλαγη χρησης και συνεπως θεσεις σταθμευσεις να τον αποτρεψω να το νοικιασει και ας χασει την προκαταβολη η ας βρει αλλον μηχανικο

Link to comment
Share on other sites

νομιζα συμφωνα με αυτα που ειδα και εδω στο φορουμ οτι βγαζω αλλαγη χρησης μονο οταν εχω:

 

- Αλλαγή στα στοιχεία του διαγράμματος κάλυψης και δόμησης προς το δυσμενέστερο

- Αλλαγή στα φορτία σχεδιασμού της στατικής μελέτης προς το δυσμενέστερο

- Αλλαγή μηχανολογικών εγκαταστάσεων ως προς τις διελεύσεις τους από άλλους ορόφους ή κοινόχρηστους χώρους

- Αλλαγή στον αριθμό των απαιτούμενων θέσεων στάθμευσης προς το δυσμενέστερο

 

Έτσι είναι. Αλλιώς δεν χρειάζεται άδεια και ας αλλάζει η χρήση. Γιατί κάποιοι είστε κατηγορηματικοί ότι πρέπει να βγάλει άδεια αλλαγής χρήσης από κατάστημα σε συνάθροισης κοινού αν δεν αλλάζει τίποτα από τα παραπάνω ?

 

Αν το πρόβλημα είναι το πάρκινγκ, ξέρεις να το υπολογίζεις σύμφωνα με το ΠΔ 2004 ? Διαιρείς τον χώρο που αλλάζει χρήση από κατάστημα σε χώρο συνάθροισης κοινού με το 40. Αν σου βγει π.χ. 2,15 τότε θες δύο θέσεις. Αν είναι 2,65 θες 3 θέσεις.

 

Θεωρείς ότι έχεις ήδη τις θέσεις από την χρήση του εμπορικού καταστήματος που είναι το εμβαδόν του χώρου  / 60. 

 

Αν υπάρχει διαφορά τότε χρειάζεσαι θέση στάθμευσης.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

συναδελφε δε ξερω αν ειδες απο την αρχη το θεμα που εθεσα.δηλαδη πριν το 1972 που δεν χρειαζοταν θεσεις σταθμευσεις θεωρω οτι ειχε δυο(110τ.μ./60 για εμπορικο καταστημα=1,83 αρα δυο) και τωρα που ειναι ανα 40τ.μ.(λογω καφε μπαρ) αρα 3 θεσεις θεωρω οτι μου λειπει μια θεση?και πρεπει να προβω σε αλλαγη χρησης? καποιος συναδελφος ειπε, δε ξερω αν δεν ισχυει, οτι επειδη το κτιριο κατασκευαστηκε με γοκ που δεν απαιτουνταν θεσεις σταθμευσεις δεν εξεταζω τον αριθμο θεσεων με τη νεα χρηση.αρα εξεταζω μονο τα υπολοιπα

Edited by kostavros
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον αλλάζουν οι θέσεις στάθμευσης (γιατί δεν είχα δει τα νούμερα που αναφέρεις) και χρειάζεσαι μία θέση πρέπει να βγάλεις οικοδομική άδεια.  Δεν έχει σχέση πότε χτίστηκε, με ΓΟΚ ή χωρίς.

 

Άλλο όμως είναι το ζουμί και ίσως μπορείς να την γλυτώσεις. Γιατί διαιαρείς το σύνολο των τ.μ. σου ? Μήπως μπορείς να διαιρέσεις μόνο τον χώρο που θα έχει κύρια χρήση ? Π.χ. να αφαιρέσεις w.c. , τοίχους. Αν είναι π.χ. ο κύριος χώρος 90τ.μ. αντί για 110τ.μ. τότε : 

 

 - 90/60 = 1.5....έχεις 2 θέσεις

 - 90/40 = 2,25....θες δύο θέσεις.....άρα δεν βγάζεις άδεια !

Φαίνεται ότι το εμβαδόν 90 είναι το όριο για να μην αλλάζουν οι θέσεις. Από εκεί και πάνω αλλάζουν.

 

Δεν ξέρω κιόλας αν μπορείς (το οποίο είναι πάρα πολύ τραβηγμένο και θέλει ερώτηση στην πολεοδομία) να πεις ότι μόνο η αίθουσα πελατών θα είναι χώρος συνάθροισης κοινού και για αυτήν μόνο να εξετάσεις τα κριτήρια αλλαγής χρήσης.

 

Εξάλλου έχεις και θέμα με το w.c. ΑΜΕΑ για πάνω από 100μ2.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

οπως και να εχει θελει αλλαγη χρήσης. γιατί πολεδομικά ειναι καταστημα. και θελει να το κανει χωρο συναθροισης κοινου.

Link to comment
Share on other sites

Όχι stavrosa δεν πάει έτσι. Αν δεν αλλάζει κάποιος από τους όρους του Άρθρου 4 και 5 του ΝΟΚ όπως τους αναφέρουμε παραπάνω, δεν χρειάζεται οικοδομική άδεια και ας αλλάζει από κοτέτσι σε πυρηνικό εργοστάσιο ! 

 

Ο ΝΟΚ είναι σαφέστατος για το πότε χρειάζεται οικοδομική άδεια. Άλλο πράγμα αλλάζω χρήση και άλλο βγάζω άδεια για να αλλάξω χρήση.

 

Το έχω τσεκάρει πολλές φορές με ελεγκτές πολεοδομίας. Αν μου λέγανε δεν αλλάζουν τα στοιχεία του Άρθρου 4 του ΝΟΚ, δεν βγάζεις άδεια.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην ευχαριστω για το ενδιαφερων και τους δυο.

Αν μπορεσω να δειξω τα τ.μ. 90 και υλοποιησω τα AMEA διπλα στο υπαρχων w.c της αδειας(με μια αδεια μικρης κλιμακας) μπορω να το προσπερασω χωρις αδεια αλλαγης χρησης λες?και τελος να αναφερω οτι το ισογειο εχει κινητα φορτια 500 κιλα με τα δεδομενα της εποχης.με καλυπτει αυτο? η πρεπει να εξετασω και τα φορτια που θα δεχεται τωρα που θα ειναι μεν ιδια αλλα σιγουρα στατικα η πλακα της οροφης του υπογειου θα ειναι και δυσμενεστερη(μεγαλυτερο παχος και οπλισμο)

Edited by kostavros
Link to comment
Share on other sites

nik, και εγω τσεκαρισμένο το εχω με ελεγκτές πολεοδομιών.

γιατι επίσης υπάρχει και ο κτιριοδομικός...που έχει σχεση με τις χρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.