Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Αφού ήταν κατάστημα δεν αλλάζουν τα φορτία. 500 πριν - 500 μετά. 

 

Νομίζω ότι για τόσο μεγάλο χώρο θες 2 w.c. + w.c. ΑΜΕΑ....Με μικρής κλίμακας νομίζω δεν μπορείς να πειράξεις μηχανολογικά. Όμως αν προσθέτεις υδρεύσεις και αποχετεύσεις που δεν επηρεάζουν άλλες ιδιοκτησίες νομίζω και πάλι δεν χρειάζεται άδεια. Βγάζεις μικρή κλίμακα για χτίσιμο ή γκρέμισμα τοίχου απλά.

 

Κοίτα. Θεωρώ ότι ένα μικτό κατάστημα 110 μ2 είναι μεγάλο και θα κάνεις πρακτικά τόσες εργασίες που καλό είναι να βγει άδεια.

 

Εγώ διαφωνώ με το σκεπτικό ότι αλλαγή από κατάστημα σε συνάθροισης κοινού πάντα χρειάζεται άδεια. Για μικρά μαγαζιά μέχρι 50μ2 κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται άδεια από εκεί και πάνω αρχίζω και το σκέφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω την αίσθηση οτι πέραν των 4 παραμέτρων που λέει το άρθρο 4 του ΝΟΚ οτι δεν απαιτείται αλλαγή χρήσης, μια άλλη είναι ο θεωρητικός πληθυσμός να είναι < 50 άτομα.

 

Αν είναι > 50 τότε πάς για αλλαγή χρήσης !

 

Για ψάξε το.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπαμε ότι δεν αλλάζει η χρήση dib. Η χρήση αλλάζει. Άδεια δεν χρειάζεται να βγει. Ο κτιριοδομικός δεν κατάλαβα τι σχέση έχει. Ο κτιριοδομικός δεν ορίζει πουθενά πότε εκδίδεται μία άδεια.

 

Μάλλον θα έπρεπε να γίνεται μία ενημέρωση φακέλου της πολεοδομίας. Το Άρθρο 5 τα γράφει πολύ ξεκάθαρα αλλά δεν μας ξεκαθαρίζει τι εννοεί ο ποιητής με το υπογραμμισμένο στο (2) αφού δεν υπάρχει ταυτότητα κτιρίου....Μήπως μιλάει για ενημέρωση φακέλου ?!

 

 

Άρθρο 5 - Χρήση κτιρίων (ΕΚΤ,ΟΙΚ)

 

1. Μεταβολή της χρήσης του κτιρίου ή μέρους του επιτρέπεται υπό την επιφύλαξη των οριζομένων στις επόμενες παραγράφους, μόνον αν η νέα χρήση προβλέπεται από τις οικείες πολεοδομικές διατάξεις. Εάν από τη μεταβολή επέρχεται αλλαγή προς το δυσμενέστερο, στα στοιχεία του διαγράμματος δόμησης ή στα φορτία σχεδιασμού της στατικής μελέτης ή αλλαγή των τεχνικών - μηχανολογικών εγκαταστάσεων ως προς τις διελεύσεις τους από
άλλους ορόφους ή κοινόχρηστους χώρους απαιτείται έκδοση Άδειας Δόμησης και ενημέρωση της Ταυτότητας Κτιρίου. Σε κάθε άλλη περίπτωση η κατασκευή θεωρείται αυθαίρετη.
 
2. Χώροι για τους οποίους έχει χορηγηθεί Άδεια Δόμησης με συγκεκριμένη χρήση, μπορούν να μεταβάλουν τη χρήση τους, εφόσον η νέα χρήση προβλέπεται από τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις και δεν επέρχονται αλλαγές της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου. Σε αυτήν την περίπτωση απαιτείται ενημέρωση της Ταυτότητας Κτιρίου και δεν απαιτείται έκδοση Άδειας Δόμησης.
Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

 Για μικρά μαγαζιά μέχρι 50μ2 κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται άδεια από εκεί και πάνω αρχίζω και το σκέφτομαι.

 

 

Αν είναι > 50 τότε πάς για αλλαγή χρήσης !

 

 

στην περίπτωση του συναδέλφου δεν μιλάμε για καταστημα όμως μικρότερο των 50μ² και επίσης πολυ σωστά είπε ο dib ,  δεν το λαβαμε  υπόψιν μας, για τον πληθυσμό. στην περίπτωση αυτή εχει μεγάλο πληθυσμό.

 

ο κτιριοδομικος καθορίζει τις χρήσεις. η επιφάνεια σύμφωνα με τις χρήσεις την πολεοδομική χρήση....κοκ...

 

επιμένω στην περίπτωση του συναδέλφου θελει αλλαγη χρήσης απο κατάστημα σε χωρο συνάθροισης κοινου με χρηση χψω

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

ο θεωρητικος πληθυσμος των 50 ατομων με κουζινα μπανια κλ νομιζω με καλυπτει και δεν τον υπερβαινω.w.c. για ΑΜΕΑ θελω σιγουρα αλλα σιγουρα δεν καλυπτομαι απο την μικρης κλιμακας εφοσον θα ειναι στην ιδια γραμμη με τα υπαρχοντα w.c.?το να βγαλω αδεια δε με ενοχλει τοσο. αυτο που με μπλεκει ειναι οτι αν παω για αδεια στην ΥΔΟΜ θα μου ζητησουν και θεση σταθμευσης και αυτη δε βγαινει με τιποτα.εκτος αν γινεται να πληρωσω

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει ο πληθυσμός του Κτιριοδομικού με αυτό που συζητάμε ?! Και αν αλλάζει ο πληθυσμός λόγω χρήσης τι έγινε δηλαδή ? Ξαναλέω. Το Άρθρο 5 είναι σαφές. Απλά πρακτικά επειδή κάτι θα αλλάξει από την παρ1. του Άρθρου 5 όσο μεγαλώνει το εμβαδόν καλό είναι να βγει η άδεια. 

 

Αλλά μην μπλέκουμε χωρίς λόγο. Δεν θα χρεώνω εγώ τον πελάτη μου που μου ήρθε για μία άδεια λειτουργίας, με τοπογραφικά ΕΓΣΑ και διαγράμματα κάλυψης χωρίς λόγο συν τις αναμονές στις πολεοδομίες για μήνες.  

 

Υ.Γ. Για αλλαγές χρήσης λογικά πληρώνεις ένα ποσό. Για τα νεόδμητα έχει καταργηθεί η πληρωμή από όσο θυμάμαι. 

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει σωστά, απο τα 110τμ του κτηρίου μείνουν 90τμ καθαρά (εσωτερικές διαστάσεις)/1,4 = 64 άτομα > 50 'ατομα πυο είναι το όριο => αλλάγή χρήσης !

Κι ας μην επερχονται αλλάγές στις 4 προαναφερόμενες παραμέτρους (Η/Μ, θέσεις στάθμευσεις, αλλάγή περιγράμματος, κλπ)

Εγω έτσι το αντιλαμβάνομαι.

Τώρα σαν πιο ειδικοί εσείς οι πολ. μηχανικοί/αρχιτέκτονες...έχετε το πάνω χέρι.

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

εγω συμφωνω μαζι με τον dib και συν το γεγονος οτι αλλαζει ολη η χρηση του χωρου πολεοδομικά.

απο κει και περα...αν καποιος μπορει να περασει την αδεια αλλαγής χρησης αλλιως ας μας το πει.

αλλα να μας πει και πως το εχει κανει...συμφωνα με ποιο/ποια αρθρα του ΝΟΚ.

οχι μονο εκτιμήσεις.

 

Σημαντικό ...αν το καταστημα ειναι μικροτερο των 100μ² με πληθυσμό μικρότερο των 50ατόμων δεν αλλαζει πολεοδομική χρήση. αλλα μπορεί να λειτουργήσει ως χωρος συνάθροισης κοινου  με χρήση χψω και χωρις αμεα.

ανω των 100 (μεικτή) θελει και αμεα και αλλα χρήσης απο ΥΔΟΜ (πολεοδομία)

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει σωστά, απο τα 110τμ του κτηρίου μείνουν 90τμ καθαρά (εσωτερικές διαστάσεις)/1,4 = 64 άτομα > 50 'ατομα πυο είναι το όριο => αλλάγή χρήσης !

Κι ας μην επερχονται αλλάγές στις 4 προαναφερόμενες παραμέτρους (Η/Μ, θέσεις στάθμευσεις, αλλάγή περιγράμματος, κλπ).

 

 

Πάλι δεν καταλαβαίνεις ενώ το έχω γράψει 100 φορές. Η χρήση ΑΛΛΑΖΕΙ. Άδεια δεν χρειάζεται.

 

Συνάδελφε Stavrosa...ποια εκτίμηση ?! Διάβασες το Άρθρο 5 που αναφέρω πιο πάνω ? Είναι σαφέστατο. Επειτέλους διαβάστε τι λέει ο ΝΟΚ, τα έχω επαναλάβει τόσες φορές. Δίνει 4 παραμέτρους στην παράγραφο 1 και μετά σου λέει στην παράγραφο 2, αν δεν πειράζεις τις παραμέτρους αυτές δεν χρειάζεται άδεια και ας αλλάζει η χρήση.

 

Αυτό που σου λένε οι ελεγκτές στην πολεοδομία είναι ότι μεταβάλλεις κάποια από τις 4 παραμέτρους. Στο χέρι σου είναι να δικαιολογήσεις σαν μηχανικός ότι δεν τις μεταβάλεις. 

Edited by nik
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς συνάδελφε Νικ πιστεύεις κατά την άποψη σου να την βγάλω η οχι την αλλαγή χρήσης;και αν ναι πιστεύεις οτι το πάρκινγκ θα το πληρώσω αν είναι και θα ξεμπερδεψω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.