Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Αυτό καταλαβαίνω και γω από ΦΕΚ 3402Β/31-12-2013.

Για Πυρασφάλεια δεν χορηγείται πιστοποιητικό πυροπροστασίας (άρα δεν υποβάλεις κάτι Πυροσβεστική), αλλά πρέπει να τηρούνται κανονικά τα μέτρα πυρασφάλειας που απαιτούνται για τη συγκεκριμένη δραστηριότητα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βασικά λέει ότι απαιτείται ΜΟΝΟ υπ.δήλωση ιδιοκτήτη και όχι εποπτεύοντος μηχανικού. Άρα εγώ κάνω κανονικά όλες τις κατόψεις, τομές, με βεβαίωση κυριας χρήσης διαμορφώνω  wc, προθάλαμο και αποχωρητήριο (ή μήπως δεν απαιτούνται?), κάνω πυρασφάλεια κανονικά?

 

Υπόψη ότι τομές δεν χρειάζονται 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. 

 

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο πρότυπο τεχνικής έκθεσης για κατάστημα που έχει ψιλικά και πρόκειται να κάνει προσθήκη δραστηριότητας και θα φτιάχνει και καφέ.

 

Υπάρχει το okγια τον χώρο. Είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με κάτι τέτοιο και θα με βοηθούσατε αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. 

 

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο πρότυπο τεχνικής έκθεσης για κατάστημα που έχει ψιλικά και πρόκειται να κάνει προσθήκη δραστηριότητας και θα φτιάχνει και καφέ.

 

Υπάρχει το okγια τον χώρο. Είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με κάτι τέτοιο και θα με βοηθούσατε αρκετά

Αν στο ζήτησε το υγειονομικό έχω να σου στείλω μια που χρησιμοποιώ συνήθως. Σημειωτέον θα χρειαστείς μια κάτοψη του χώρου όπου θα δείχνεις πως είναι το υπάρχων κατάστημα (ράφια, ταμείο, ψυγεία κλπ), θα δείξεις που θα είναι ο χώρος που θα φτιάχνεται ο καφές (ο πάγκος που θα χρησιμοποιείται, η καφετιέρα, το ντουλάπι - ντουλάπια που θα φυλάσσονται η ζάχαρη κλπ και νομίζω απαιτείται και 1 νεροχύτης). Στην τεχνική έκθεση αναφέρεις τα στοιχεία του καταστήματος (ιδιοκτήτης, διεύθυνση κλπ), τι θα παρασκευάζεται (καφές, ροφήματα ή ότι άλλο είναι), θα αναφέρεις τον χώρο που θα τον δείχνεις στο σχέδιο και που θα φυλάσσονται τα προϊόντα που χρησιμοποιούνται στην παρασκευή καφέ (ότι χρειάζεται ψυγείο σε πιο ψυγείο, ότι χρειάζεται θερμοκρασία περιβάλλοντος σε πιο χώρο κλπ). 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν στο ζήτησε το υγειονομικό έχω να σου στείλω μια που χρησιμοποιώ συνήθως. Σημειωτέον θα χρειαστείς μια κάτοψη του χώρου όπου θα δείχνεις πως είναι το υπάρχων κατάστημα (ράφια, ταμείο, ψυγεία κλπ), θα δείξεις που θα είναι ο χώρος που θα φτιάχνεται ο καφές (ο πάγκος που θα χρησιμοποιείται, η καφετιέρα, το ντουλάπι - ντουλάπια που θα φυλάσσονται η ζάχαρη κλπ και νομίζω απαιτείται και 1 νεροχύτης). Στην τεχνική έκθεση αναφέρεις τα στοιχεία του καταστήματος (ιδιοκτήτης, διεύθυνση κλπ), τι θα παρασκευάζεται (καφές, ροφήματα ή ότι άλλο είναι), θα αναφέρεις τον χώρο που θα τον δείχνεις στο σχέδιο και που θα φυλάσσονται τα προϊόντα που χρησιμοποιούνται στην παρασκευή καφέ (ότι χρειάζεται ψυγείο σε πιο ψυγείο, ότι χρειάζεται θερμοκρασία περιβάλλοντος σε πιο χώρο κλπ). 

 

Κατατοπιστικότατος φίλε μου. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Σου στέλνω ένα π.μ.

 

Έχω κάνει την κάτοψη με τους νεροχύτες, τον πάγκο και ότι προβλέπεται

 

Έχω και ένα θέμα με το διαγγραμμα ροής δεδομένου ότι πουλάει και συσκευασμένα μέχρι τώρα (πατατάκια, σοκολάτες και τα συναφή) και θα παρασκευάζει και καφέ.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει κάποιος ένα υπόδειγμα και θέλει να το μοιραστεί θα μου έλυνε τα χέρια. Είναι κάτι που δυστυχώς επείγει

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση: ένα ισόγειο κατάστημα ο ιδιοκτήτης το χώρισε σε δύο μαγαζιά χωρίς  άδεια δόμησης, και στη συνέχεια τα νοίκιασε. Εγώ θέλω να βγάλω άδεια καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος στο ένα από τα δύο μαγαζιά το οποίο νοίκιασε ο πελάτης μου. Μπορώ να δηλώσω ότι ο χώρος είναι νόμιμος, όσον άφορά το κομμάτι που έχει πάρει ο πελάτης μου, σωστά? 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δε μπορείς ... ένας λόγος είναι γιατί στην διαδικασία θα χρειαστεί να εκδόσεις "βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης" (σύμφωνα με τον ν.4178.)

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

 (σύμφωνα με τον ν.4178.)  απο που προκύπτει αυτο??

 

παντως γενικότερα...οχι δεν μπορείς να δώσεις Β.Χ.Κ.Χ αφου η αλλαγή έγινε αυθαίρετα...

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά ουσιαστικά ο χώρος του κάθε καταστήματος είναι νόμιμος , ο χώρος και των δύο μαζί δεν είναι...νομίζω. Σκέφτομαι πχ αν έχεις ένα κατάστημα 200τμ και σου  ζητήσει ένας ενοικιαστής, τμήμα του που είναι 50τμ και το υπόλοιπο το αφήσεις κενό, νόμιμο δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.