Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να κάνω μια ερώτηση προς όλους... Η νομιμότητα από ποιόν θα ελεγχθεί;

Η νομιμοτητα ως προς τι?

Πχ πολεοδομικα, πχ απο θέμα τηρησης ορων υγιεινης, πχ ως προς την αδεια λειτουργιας .... ως προς τι ?

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου, η απλοϊκή μου σκέψη λέει, ότι είναι πολεοδομικά η διαμερισμάτωση (χωρίς άδεια) παράβαση και σε περίπτωση πχ "καρφωτής" που είπε ο συνάδελφος θα επέμβει η πολεοδομία και θα υπάρξει πρόστιμο........

Και σε περίπτωση που ο μηχανικός έχει εκδόσει κατά παράβαση του νόμου πχ την ΒΧΚΧ θα βρεθεί απέναντι και τον πελάτη του που με το δίκιο του θα του πεί ότι ..."μου είπες ότι είμαι εντάξει με την άδεια για το κατάστημα που θέλω" .....θα τον κυνηγείσει πιθανόν δικαστικά κλπ κλπ ...  επίσης σε περίπτωση ελέγχου από τη υγειονομικό υπάρχει πιθανότητα να θα βρεθεί ότι έχει εκδοθεί ένα από τα απαιτούμενα δικαιολογητικά (η ΒΧΚΧ) μη σύννομα.

Αυτή είναι η θέση μου.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σκέψου να σου έρθει να ζητήσεις τακτοποίηση και μετά να πάει απέναντι και να πάρει ΒΧΚΧ  με 300 ευρώ και να ανοίξει το μαγαζί. Δεν θα νιώθεις αδικημένος διότι κάποιος συνάδελφος έκανε "λαμογιά". Πωωωω για τίποτα δεν είμαστε μόνο αν μας ελέγχουν συνεχώς και ρίχνουν εξοντωτικά πρόστιμα θα βάλουμε μυαλό.  Δεν είναι επί προσωπικού. Κι εγώ έχω κάνει πολλές μ@@@ς και έχω υπογράψει ένα κάρο παλιόχαρτα για να εξυπηρετήσω γνωστούς αλλά φοβάμαι μη σκάσει τίποτα και τρέχω καμιά μέρα. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και δεν είναι επί προσωπικού ...

Την τοποθέτησή σου την βλέπω σωστή και σίγουρα θα βρεθεί κάποιος που θα το κάνει .... πάντως η ουσία είναι στο τελευταίο που έγραψες .... "αλλά φοβάμαι μη σκάσει τίποτα και τρέχω καμιά μέρα"

εκεί κάποιος θα πρέπει να σκεφτεί κάποιος ....  ποίος θα νιώθει αδικημένος .... ή ποιός θα κοιμάται (αν)ήσυχος .... 

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε πιο πάνω αναφερόμουν αλλά κι αυτά που έγραψες μια χαρά είναι.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ρωτούσα ποιος ελέγχει τη νομιμότητά γιατί τέτοια θέματα έχουν συζητηθεί πολλές φορές τελευταία.

Το υγειονομικό έχει το δικαίωμα να ελέγξει το περιεχόμενο της δήλωσης σου;

Ο Δήμος;

Η πυροσβεστική υπηρεσία;  

Link to comment
Share on other sites

Κανένας από τους παραπάνω. Είναι ΒΧΚΧ την ευθύνη την έχει αποκλειστικά ο μηχανικός. 

Η πυροσβεστική πλέον ούτε καν για την παθητική  δεν μπορεί να σου την πει μιας και αν η ενεργητική έχει διαφορετική κάτοψη από την παθητική της πολεοδομίας τότε απλά σου ζητάει να καταθέσεις μία παθητική υπογεγραμμένη απλά από μηχανικό  που θα συμφωνεί με την κάτοψη της ενεργητικής. Εκεί ορισμένοι προϊστάμενοι (κολλημένοι με τη μπάλα ) ενημερώνουν την Υπ. Δόμησης που ανήκει το ακίνητο απλά με ένα διαβιβαστικό το οποίο συνήθως καταλήγει στην ανακύκλωση. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.