Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια μικρής κλίμακας - Εργασίες που καλύπτει & δικαιολογητικά έκδοσης


Recommended Posts

Σχέδια πιστεύω ότι θα κάνεις με συμπλήρωση των αλλαγών σε ένα εγκεκριμένο Φ/Α της κάτοψης. Για τα τμ δεν νομίζω ότι θα έχεις θέμα αφού θεωρητικά η πέργκολα συμπληρώνει την φύτευση....

 

 

Έχω φιλο που εχει αυθαίρετο... Ποτέ δεν έχει βγάλει άδεια για να κάνει κάτι... :smile:

μην πας σε αυτήν την λογική :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Σχέδια πιστεύω ότι θα κάνεις με συμπλήρωση των αλλαγών σε ένα εγκεκριμένο Φ/Α της κάτοψης. Για τα τμ δεν νομίζω ότι θα έχεις θέμα αφού θεωρητικά η πέργκολα συμπληρώνει την φύτευση....

 

 

Έχω φιλο που εχει αυθαίρετο... Ποτέ δεν έχει βγάλει άδεια για να κάνει κάτι... :smile:

μην πας σε αυτήν την λογική :smile:

 

Τι είναι το Φ/Α και τι θα κάνω εγώ...

 

Εγώ λέω για πέργκολα για θέση στάθμευσης...

Link to comment
Share on other sites

φωτοαντίγραφο. θα σχεδιάσεις πάνω στο θεωρημένο την θέση της πέργκολας. Ας είναι κ θέση στάθμευσης. Αρκεί να μην την καλύψεις με τίποτα, με κανένα υλικό, εκτός από φυτά. Αν μπορείς να περιμένεις να ισχύσει ο Ν.Ο.Κ. (9/7/12) τότε δεν θα χρειαστεί να βγάλεις μικρής κλίμακας (αρθ4) και μπορείς να βάλεις και τέντες - καλαμωτές(αρθ2)

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

φωτοαντίγραφο. θα σχεδιάσεις πάνω στο θεωρημένο την θέση της πέργκολας. Ας είναι κ θέση στάθμευσης. Αρκεί να μην την καλύψεις με τίποτα, με κανένα υλικό, εκτός από φυτά. Αν μπορείς να περιμένεις να ισχύσει ο Ν.Ο.Κ. (9/7/12) τότε δεν θα χρειαστεί να βγάλεις μικρής κλίμακας (αρθ4) και μπορείς να βάλεις και τέντες - καλαμωτές

 

Ωραία... Υπάρχει ήδη μία πέργκολα που φαίνεται και στην άδεια... Πρέπει να είναι ανοιχτή; Γιατί έχει καλυφθεί με ξύλο... Αυθαίρετη είναι;

 

Ο ΝΟΚ πότε θα ισχύσει;

Link to comment
Share on other sites

από την στιγμή που έχει καλυφθεί με ξύλο, ναι είναι αυθαίρετη. Ο ΝΟΚ όπως σου είπα.... μετά τις 9/7.

 

Μάλιστα... Και τότε; Δεν θα έχουμε μικρή κλίμακα και ο καθένας θα κάνει ότι του κατέβει; Αν βγάλει το ξύλο και βάλει τέντες θα είναι αυθαίρετη;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει κάνει ότι του κατέβει θα είναι υπόλογος σε επικείμενο έλεγχο. Αν βγάλει το ξύλο κ βάλει τέντες θα είναι νόμιμος. Κοίτα τον ΝΟΚ.

 

Και ξαναρωτώ τους υπόλοιπους συναδέλφους, επειδή διατηρώ μια αμφιβολία...

Στέγη είναι και η ταράτσα? Μπορώ να πάρω μικρής κλίμακας για επισκευή της ταράτσας ή όχι?

 

από τους ορισμους:

"47. Στέγη είναι η κατασκευή κάλυψης του κτιρίου, η οποία περιλαμβάνει τη φέρουσα κατασκεύη και την επικάλυψή της και μπορεί να αποτελείται από επιφάνειες διαφόρων μορφών, κλίσεων και υλικών".

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει κάνει ότι του κατέβει θα είναι υπόλογος σε επικείμενο έλεγχο. Αν βγάλει το ξύλο κ βάλει τέντες θα είναι νόμιμος. Κοίτα τον ΝΟΚ.

 

Και ξαναρωτώ τους υπόλοιπους συναδέλφους, επειδή διατηρώ μια αμφιβολία...

Στέγη είναι και η ταράτσα? Μπορώ να πάρω μικρής κλίμακας για επισκευή της ταράτσας ή όχι?

 

Αφού δεν θα παραδίδεις πια σχέδια σε κάποια πολεοδομία, δεν θα κάνουν ότι τους κατέβει;

Link to comment
Share on other sites

Η ευθύνη για την τήρηση της νομοθεσίας και οι κυρώσεις για τις παραβάσεις παραμένουν.

Προς τον πολίτη, όχι προς τον μηχανικό, σωστά;

 

Και αν έρθουν για σχέδια περιβάλλοντος χώρου; Κάνουμε κι εμείς ότι θέλουν από την στιγμή που δεν τα παραδίδουμε εμείς στην πολεοδομία;

 

Πως τα έχουν κάνει έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.