Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια μικρής κλίμακας - Εργασίες που καλύπτει & δικαιολογητικά έκδοσης


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

ο Νοκ ισχύει απο 9/7

 

Παίδες, λάθος. ο ΝΟΚ ισχύει από 3/7

Άρθρο 48 - Έναρξη ισχύος:

H ισχύς του παρόντος αρχίζει τρεις (3) μήνες από την ψήφισή του, εκτός από τις διατάξεις...

 

Από τη ψήφισή του λέει, όχι την δημοσίευσή του σε ΦΕΚ.

 

Ψηφίστηκε στις 3/7, δείτε και εδώ:

http://www.hellenicparliament.gr/Nomothetiko-Ergo/Anazitisi-Nomothetikou-Ergou?law_id=3dc4f0f3-36b8-4431-92d2-4ade78c39705

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Συνοψίζοντας δηλαδή, ΔΕΝ απαιτείται πλέον άδεια μικρής κλίμακας για τις περισσότερες περιπτώσεις που μέχρι πρότινος απαιτείτο. Ωραία...

Σε περίπτωση λοιπόν εσωτερικών διαρρυθμίσεων ΚΥΕ (το οποίο αλλάζει ιδιοκτήτη) όπου αλλάζουν θέση κάποιοι τοίχοι και τα WC, με τι σχέδια πάει ο νέος ιδιοκτήτης να βγάλει νέα άδεια λειτουργίας; Με μια κάτοψη της νέας κατάστασης πάνω στην οποία υπάρχει κάποια βεβαίωση του μηχανικού; Και απλώς ενημερώνοντας την αρμόδια ΥΔΟΜ ότι θα γίνουν οι εργασίες; Αυτό σημαίνει ότι γίνεται και κάποια αυτοψία;

Και επεκτείνοντας το συλλογισμό μου, αν σε ένα σπίτι αλλάξει η διαρρύθμιση με μετατόπιση των Η/Μ εγκαταστάσεων, αρκεί πλέον μόνο να ενημερωθεί η αρμόδια ΥΔΟΜ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Πρόκειται να βγάλω άδεια μικρής κλίμακας για ένα διατηρητέο (κατοικία ισόγειο & 1ος με ξύλινη στέγη)

του 1913 στην περιοχή του Αγ. Παντελεήμονα Αχαρνών στο κέντρο

της Αθήνας. Οι εργασίες που θα πραγματοποιηθούν αναφέρονται παρακάτω:

 

1) Επισκευή στέγης

2) Επισκευή ξύλινων κουφωμάτων (χωρίς αλλαγή ανοιγμάτων)

3) Επισκευή ξύλινων δαπέδων

4) Επισκευή σοβάδων εσωτερικά

5) Βαψίματα εσωτερικά

6) Βαψίματα εσωτερικά (απαιτούνται ικριώματα)

7) Νέα ηλεκτρολογική εγκατάσταη

8-) Νέα υδραυλική εγκατάσταση

9) Γενική επισκευή της όψης (απαιτούνται ικριώματα)

 

Η άδεια μικρής κλίμακας πειλαμβάνει τα 1), 2), 3), 4), 5)

Για τα 6), 7), 8-), 9) γνωρίζω ότι πρέπει να βγεί κανονική οικοδομική άδεια. (Αν έχω λάθος διορθώστε με)

 

Επειδή είναι η πρώτη φορά πο ασχολούμαι με κάτι τέτοιο θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με τα παρακάτω:

 

1) Σε ποιά πολεοδομία πρέπει να απευθυνθώ? (Στην πολεοδομία Αθηνών στην Σωκράτους??)

2) Χρειάζεται να απευθυνθώ επιπρόσθετα σε κάποια άλλη υπηρεσία λόγω διατηρητέου? (Ο ιδιοκτήτης μου είπε ότι είναι διατηρητέο)

3) Επειδή ο ιδιοκτήτης βρίσκεται συχνά εκτός Αθήνας μπορεί να μου κάνει μία εξουσιοδότηση ώστε να χειριστώ εγώ όλα τα απαραίτητα (Αίτηση, Υπ. Δήλωση κλπ)?

4) Χρειάζεται τοπογραφικό γιατί δυστυχώς δεν υπάρχει?

5) Τέλος, η άδεια οικοδομής είναι άκρως απαραίτητη και αν ναι που θα βρω άδεια του 1913?

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Πρόκειται να βγάλω άδεια μικρής κλίμακας για ένα διατηρητέο (κατοικία ισόγειο & 1ος με ξύλινη στέγη)

του 1913 στην περιοχή του Αγ. Παντελεήμονα Αχαρνών στο κέντρο

της Αθήνας. Οι εργασίες που θα πραγματοποιηθούν αναφέρονται παρακάτω:

 

1) Επισκευή στέγης

2) Επισκευή ξύλινων κουφωμάτων (χωρίς αλλαγή ανοιγμάτων)

3) Επισκευή ξύλινων δαπέδων

4) Επισκευή σοβάδων εσωτερικά

5) Βαψίματα εσωτερικά

6) Βαψίματα εσωτερικά (απαιτούνται ικριώματα)

7) Νέα ηλεκτρολογική εγκατάσταη

8-) Νέα υδραυλική εγκατάσταση

9) Γενική επισκευή της όψης (απαιτούνται ικριώματα)

 

Η άδεια μικρής κλίμακας πειλαμβάνει τα 1), 2), 3), 4), 5)

Για τα 6), 7), 8-), 9) γνωρίζω ότι πρέπει να βγεί κανονική οικοδομική άδεια. (Αν έχω λάθος διορθώστε με)

 

Επειδή είναι η πρώτη φορά πο ασχολούμαι με κάτι τέτοιο θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με τα παρακάτω:

 

1) Σε ποιά πολεοδομία πρέπει να απευθυνθώ? (Στην πολεοδομία Αθηνών στην Σωκράτους??)

2) Χρειάζεται να απευθυνθώ επιπρόσθετα σε κάποια άλλη υπηρεσία λόγω διατηρητέου? (Ο ιδιοκτήτης μου είπε ότι είναι διατηρητέο)

3) Επειδή ο ιδιοκτήτης βρίσκεται συχνά εκτός Αθήνας μπορεί να μου κάνει μία εξουσιοδότηση ώστε να χειριστώ εγώ όλα τα απαραίτητα (Αίτηση, Υπ. Δήλωση κλπ)?

4) Χρειάζεται τοπογραφικό γιατί δυστυχώς δεν υπάρχει?

5) Τέλος, η άδεια οικοδομής είναι άκρως απαραίτητη και αν ναι που θα βρω άδεια του 1913?

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

Σωστά για την οικοδομική άδεια...

 

1) Δεν είμαι από Αθήνα, ας δώσει άλλος τα φώτα του...

2) Το μόνο σίγουρο αν και δεν μου έχει τύχει τέτοια περίπτωση...

3) Εννοείται!

4) Δεν νομίζω! Και αν χρειαστεί, βρες το από το κτηματολόγιο!

5) Όχι δεν είναι απαραίτητη γιατί πολύ απλά τότε δεν έβγαιναν άδειες! Ελπίζω να μην σου ζητήσουν να κάνεις όμως γιατί ικανούς τους έχω!

Link to comment
Share on other sites

Το πιο σημαντικό που πρέπει να ελέγξεις άμεσα πριν ξεκινήσεις οτιδήποτε, είναι από ποιόν (ΥΠΠΟ ή ΥΠΕΧΩΔΕ) κυρήχθηκε διατηρηταίο τι προβλέπεται σε αυτό από εργασίες και από που παίρνεις έγκριση.

 

Αναγράφονται όλα αυτά στο ΦΕΚ που κυρήχθηκε διατηρηταίο.

 

Επιδή ο Ιδιοκτήτης μπορεί να μην ξέρει, σίγουρα στα συμβόλαιά του θα αναγράφεται το ΦΕΚ κύρηξή του.

 

Βρες συμβόλαια, βρες το ΦΕΚ κύρηξης και δες τι εγκρίσεις θες και από πού..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σας. Ειναι η πρωτη φορα που ζηταω βοηθεια μεσω του Forum και πραγματικα δεν ηξερα τι να περιμενω!

 

Οσον αφορα την πολεοδομια Αθηνων στη Σωκρατους περνω τηλεφωνο και φυσικα δεν απανταει κανεις!!!Αν γνωριζει καποιος κατι ας βοηθησει..

Link to comment
Share on other sites

με επιφύλαξη

estia.minenv.gr/EXEC

---------------

μπορεί να είναι και οι φωτογραφίες διατηρητέες :smile:

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

http://estia.minenv.gr/EXEC

Εισαι φανταστικος!!! Ευχαριστω πολυ!!

Οι φωτογραφια βεβαια ειναι του '89 αλλα

δεν με πειραζει καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.