Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλεγχος κατάθεσης αμοιβών από Πολεοδομίες


Recommended Posts

δε θα σχολιάσω τα άλλα γιατί τα έχουμε πει 100 φορές

 

Γιατί;

Εδω λέμε πως είναι άδικο ο ένας να βγάζει 100.000 ευρώ και να πληρώσει ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ 3.000ευρώ

και ο άλλος να είναι άνεργος και να πληρώνει επίσης 3.000ευρώ.

 

Οι εισφορές επί της αμοιβής της άδειας δεν ειναι και τόσο άδικες.

Διαφορετικά και οι 2 παραπάνω θα έπρεπε να πληρώσουν ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ 6.000ευρώ οπότε ο 2ος θα μετανάσευε αυριο το πρωί.

 

 

Βασικά myri οι εισφορές υπερ ΤΕΕ,ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ είναι άδικες για εναν Τεχνολόγο,καθώς ούτε πλήρες μέλος είναι στο ΤΕΕ, ούτε ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ είναι,αλλά στο ΤΕΒΕ.

 

Επίσης πληρώνει κ τα μαλλιά της κεφαλής του στο ΤΕΒΕ,καθώς σαν νέος επαγγελματίας καλείται να καταβάλει κοντά 450 Ε το δίμηνο....

 

anyway σε λίγα χρόνια θα είμαι κ εγω πολ/μηχ απο κατατακτήριες αλλά είναι άδικο.

 

Τώρα οσον αφορά το θέμα μας απ οτι κατάλαβα ο μόνος τρόπος να ¨μαγειρέψεις¨ το όλο θέμα είναι να δηλώσεις λιγότερα τ.μ. στο ΤΕΕ ώστε η αμοιβή με ΕΤΑ 118 να αντιστοιχεί σε ΕΤΑ 44...σωστά? Πάντως υπάρχει πλήθος περιπτώσεων στη δικιά μου πολεοδομία που γίνεται δεκτό το 44,αλλά μόνο απο παλιούς μηχανικούς που έχουν τα κονέ..οι υπόλοιποι 118...

Link to comment
Share on other sites

εφόσον ασχολείσαι με οικοδομικά έργα καλώς πληρώνεις το ΤΕΕ

 

για το ΤΣΜΕΔΕ το συζητάμε, πάντως νομίζω πως το ΤΕΒΕ είναι πιο οικονομικό από το ΤΣΜΕΔΕ

 

Τώρα οσον αφορά το θέμα μας απ οτι κατάλαβα ο μόνος τρόπος να ¨μαγειρέψεις¨ το όλο θέμα είναι να δηλώσεις λιγότερα τ.μ. στο ΤΕΕ ώστε η αμοιβή με ΕΤΑ 118 να αντιστοιχεί σε ΕΤΑ 44...σωστά?

ετσι φαντάζομαι .... γι' αυτό μιλώ για κομπίνα εν γνώση της πολεοδομίας

Link to comment
Share on other sites

myri, αν η εισφορά υπέρ ΤΣΜΕΔΕ συμψηφίζονταν με την ασφάλισή μας και υπολογίζονταν σαν εισφορά για την σύνταξη, θα συμφωνούσα και εγώ. Αλλά από την στιγμή που δεν, γιατί να πληρώνουμε;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έβλεπα στο διαύγεια τι άδειες βγαίνουν και μου κίνησε το ενδιαφέρον μία καινούργια ΟΑ.

Κατάθεση Νοέμβριο του 2010. Έκδοση Σεπέμβριο του 2011. Δόμηση <120 και όγκος περίπου 1000 κ.μ.

Παρατηρώ λοιπόν ότι δεν έχουν γίνει ούτε μελέτη θέρμανσης (δεν είναι πλέον υποχρεωτική?Πως έβγαλαν ΜΕΑ χωρίς μελέτη θέρμανσης...) ούτε και μελέτη ηλεκτρολογικών.

Δεν έπρεπε να γίνουν αυτές οι μελέτες?

Link to comment
Share on other sites

Δόμηση <120μ2 και όγκος 1000μ3, πολύ περίεργο κτίριο, πανύψηλο!! Μήπως είναι καμιά αποθήκη ή κάτι παρόμοιο που δε θέλει ΚΕΝΑΚ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.