Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογράφος η πολιτικός μηχανικός ;


staffandsword

Recommended Posts

Γεια σε όλους σας.Είμαι φοιτητής της σχολής αγρονόμων τοπογράφων του εμπ.Είμαι σε μεγάλο δίλημμα.Σκέφτομαι να μπω στους πολιτικούς μηχανικούς με το 10% με μεγάλη πιθανότητα να τα καταφέρω.Δεν ξερω όμως με ποια απο τις δύο σχολές θα μπορώ να έχω μεγαλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση στην ελλάδα αλλά και κυρίως στο εξωτερικό.Γνωρίζω οτι οι πολιτικοί κατεχουν πολυ περισσοτερα δικαιωματα από τους τοπογράφους,αλλα έχω ακούσει και για διαφορες δουλειες των τοπογραφων όπως τα ψηφιακα συτηματα,gps,χαρτες και άλλα τα οποία τα κάνουν κυρίως αυτοί.Ακόμη προβληματίζομαι γιατί ακουω πολλες φορες για κορεσμό των πολιτικών αφού ειναι πάρα πολλοί σε αριθμό και έχω μπερδευτεί παρα πολυ.Πολλοί συμφοιτητές μου τοπογράφοι έχουν γονείς πολιτικούς ,οι οποίοι τους συμβούλευσαν να γίνουν τοπογράφοι και όχι πολιτικοί.Και τα δύο αντικειμενα μου φαίνονται ενδιαφέροντα οπότε θα ήθελα να μου πείτε ποια είναι η γνώμη σας σχετικά για το τι να διαλεξω,κυρίως για εργασια στο εξωτερικο μιας και στην χώρα μας δεν πολυκινούνται τα πράγματα.Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ξερω όμως με ποια απο τις δύο σχολές θα μπορώ να έχω μεγαλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση στην ελλάδα αλλά και κυρίως στο εξωτερικό

 

Αν πρόκειται να μείνεις στην Ελλάδα, η μόνη σου ελπίδα είναι να πάρεις και δίπλωμα ΠΜ. Είμαστε κυριολεκτικά αόρατοι οι ΑΤΜ εδώ, και μας έχουν καπελώσει εντελώς οι ΠΜ (φταίμε κι εμείς με την αδράνειά μας για αυτό). Ακόμα και στο αντικείμενο του Κτηματολογίου μπλέκονται (η τελευταία ελπίδα να κινηθεί κάτι στη χώρα), τη στιγμή που αν κοιτάξεις το πρόγραμμα σπουδών των ΠΜ του ΕΜΠ (το κοίταγα προ ημερών) δεν υπάρχει καν η λέξη "Κτηματολόγιο". Δεν υπάρχει "LIS", δεν υπάρχει "GPS". Ακόμα και στα Πολεοδομικά-Χωροταξικά παίζει να έχουμε και περισσότερα σχετικά μαθήματα εμείς οι ΑΤΜ. Παρ'όλα αυτά...

Αν πρόκειται να φύγεις στο εξωτερικό, θα σου έλεγα ότι ένα μεταπτυχιακό σε καλό αντικείμενο (είτε το κάνεις εδώ ή ακόμα καλύτερα έξω) είναι ό,τι χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

και μας έχουν καπελώσει εντελώς οι ΠΜ..... Ακόμα και στο αντικείμενο του Κτηματολογίου μπλέκονται (η τελευταία ελπίδα να κινηθεί κάτι στη χώρα), .

 

Άιντε πάλι. Εσύ βρε tpanag δεν ενεπλάκεις με την τακτοποίηση Η/Χ και το Ν.3843 ή άλλοι ΑΤΜ δεν εμπλέκονται με την έκδοση οικοδομικών αδειών,αρχιτεκτονικά , στατικά κτλ..

Σε κάθε νήμα , η ίδια γκρίνια.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε παιδιά ειναι καλύτερα να δώσω το 10% για πολιτικούς για εργασία στην ελλάδα αλλα για το εξωτερικό ειναι καλυτερα να συνεχίσω τοπογράφος και να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό?Οι πολιτικοί και οι τοπογράφοι στο εξωτερικό έχουν τις ίδιες προοπτικές?'Ολα ειναι θέμα μεταπτυχιακου στο εξωτερικό ανεξαρτήτως κλάδου?

Link to comment
Share on other sites

Μονο στην ελλαδιτσα και σε αλλες εποχες θα ειχε νοημα το ''καλυτερα πολιτικος, παρα τοπογραφος''. Σημερα οτι κ να τελειωσεις απο τα δυο θα κουτσοδουλευεις οπως ολοι. Ειτε ως πολιτικος (κανα Η/Υ και καμια επιθεωρηση) ειτε ως τοπογραφος (κανα τοπογραφικο για συμβολαια κ κανενα πασαλωμα).

Αν εχεις σκοπο να μεινεις/δουλεψεις στο εξωτερικο και οι δυο χωροι εχουν αντικειμενο κ προοπτικη. Το θεμα ειναι ΤΙ σου αρεσει να κανεις γιατι το αντικειμενο ειναι πολυ διαφορετικο μεταξυ πολιτικων κ τοπογραφων.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε staffandsword

κανείς δεν μπορεί τεκμηριωμένα να σου απαντήσει στο ερώτημά σου

λίγο-πολύ είναι το ίδιο που απασχόλησε τοπογράφους όταν ήταν στα πρώτα έτη των φοιτητικών σπουδών ακόμη και της δικής μου ηλικίας δηλ. περίπου 30 χρόνια πρίν

ανεξάρητα του τι γίνεται στην Ελλάδα όπου κάνουμε ότι μας προκύψει και με τα επαγγελματικά δικαιώματα που νομοθετικά έχουν αντιμετωπισθεί πρίν πολλές δεκαετίες

σήμερα το αντικέιμενο σπουδών και η επαγγελματική δραστηριότητα Τοπογράφου Μηχανικού και Πολιτικού Μηχανικού είναι ή πρέπει να είναι διαφορετικά πράγματα

κατα την γνώμη μου να δοκιμάσεις με το 10% για την εισαγωγή σε σχολή-τμήμα πολιτικών μηχανικών να κάνεις μεταπτυχιακές σπουδές και να φροντίσεις να δουλέψεις στο εξωτερικό. Η Ελλάδα θα είναι μόνο για διακοπές και για να έρχεσαι να βλέπεις τους δικούς σου. Δεν υπάρχει φώς "στην άκρη του τούνελ" δυστυχώς,αυτή είναι η σκληρή αλήθεια και φρόντισε να μην εγκλωβιστείς και εσύ στην αδυσώπητη Ελληνική πραγματικότητα που είναι ο κατήφορος και η ισοπέδωση

εύχομαι να πάρεις τις σωστές αποφάσεις !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε ΠΜ. Ολοι οι μηχανικοί στο ίδιο καζάνι βράζουν, αλλά οι ΠΜ θα είναι οι τελευταίοι που θα "ψηθούν" από κάθε άποψη. Και αν ποτέ υπάρξει ανάκαμψη πάλι η συγκεκριμένη ειδικότητα θα πρωτοσταστήσει. Αυτά για Ελλάδα τουλάχιστον...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς πήρες την σωστή απόφαση καταρχήν να εγκαταλείψεις την χώρα. Βέβαια οι δρόμοι που σου παρουσιάζονται είναι ή τελειώνεις πμ, ή τοπογράφος πρώτα και κατόπιν πμ, ανάλογα το έτος και ή και την πρόοδο των σπουδών και ή τρίτον αλλάζεις αντικείμενο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας.Θα κανω το 10% και θα δηλώσω όλες τις σχολές πολιτικων μηχανικων και όταν περάσω σε μία (γιατι λογικα ίσως περάσω και εμπ)θα αποφασίσω εάν θα πάω ή θα παραμείνω στην σχολή τοπογράφων.Θα έχω αρκετό χρόνο για να το σκεφτώ και ότι συμβουλή έχετε είναι ευπρόσδεκτη σε αυτο το μέρος του forum!

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι ότι οι ΠΜ μπορούν να κάνουν τα πάντα και έχουν σίγουρα δουλειά αφού έχουν ευρύ αντικείμενο (κάνουν σχεδόν τα πάντα) Ομως και οι ΑΤΜ τα τελευταία χρόνια λόγω της παρουσίας εκλεκτών συναδέλφων έχουν ανεβάσει τον πήχη και χαίρουν εκτίμησης από τις υπηρεσίες Βλέπω πολλές φορές πως επιστεύονται τους ΑΤΜ σε πολλά ζητήματα. Προσωπικά προτίμησα την ειδικότητα του ΑΤΜ γιατί δεν είμαι συνέχεια στο γραφείο αλλά και στο ύπαιθρο και στο εργοτάξιο περισσότερο από άλλους μηχανικούς όπως οι ΠΜ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.